Автор Тема: Помощ при избор на компоненти за стерео система.  (Прочетена 8202 пъти)

seeker

  • Гост
Здравейте,
имам нужда от вашата помощ за да подредя в главата си всичко изчетено до тук във този прекрасен форум. Искам да изградя стерео система при съществуващ AVR1909 на Denon. Защо? Купих го преди няколко години и все още смятам да доведа нещата до изграждането на някакво домашно кино. Казвам "някакво", защото истинската ми цел и мечта е да имам добро бюджетно стерео. За съжаление, когато купувах Денона нямах представа, че това с него е невъзможно.
  Каква ми е идеята? Предстои ми закупуването на фронтални озвучителни тела (около 1000лв.)и CD плейър или DAC (около 800-900лв.), а в последствие и на стерео усилвател (1000-1200лв.), който да работи като крайно стъпало. Rudra много ме зарадва с неговата статия: http://www.avguide.bg/?page_id=230. Въпросът е, че не знам дали моят Денон позволява подобен трик. Ясно е, че ОТ ще бъдат букшелф. Тук донякъде успях да се ориентирам .... ще отида да чуя MA BX2, Focal Chorus 706V. Не съм сигурен за Klipsch, защото доколкото разбрах имат определени специфики. Аз слушам най-вече прогресив рок, смут, соул, понякога доста втвърдявам нещата, но е по-скоро рядкост и много малко поп. Ако имате някакви други идеи за букшелфи с преден бас рефлекс съм отворен да ги чуя и ще съм благодарен. Какво ще кажете за Mezzo 2? Ще имам възможност за най-много 30 см. отстояние от стената .... да не говорим, че и от страни има мебели.
  Следващият още по-важен въпрос е усилвателят. Тук нямам право на грешка. Един ден букшелфите могат да станат задни, но усилвател не искам да сменям. Кои усилватели бихте ми препоръчали за моя Денон, моите бъдещи букшелфи и моята музика? Ясно е, че трябва да се слуша, но ще съм благодарен на някакви насоки. Rubra някъде беше писал, че когато става въпрос за Монитор Аудио, те вървят с NAD, Creek или Naim, който не е в моя ценови клас. Другаде четох, че комбинация Focal c Creek също е много добра. Лошото е, че доколкото виждам някои от комбинациите няма как и къде да ги чуя и затова се нуждая от вашата помощ.
  Като, че ли най-накрая идва ред на източника, но за него все още, като че ли не се тормозя ... отново обаче ще са ми интересни различни гледни точки. Предполагам, че той ще бъде с марката на усилвателя.
  Това е засега .... дано да съм бил донякъде ясен, защото в главата ми е пълно мазало  ???.

Неактивен Sper

  • Публикации: 97
Re:Помощ при избор на компоненти за стерео система.
« Отговор #1 -: Ноември 27, 2012, 09:44:14 am »
Колега би ли споделил помещение то колко е голяма  и като компуненти  само Denon AVR-1909 ли имаш за момента?   :)
PSB Imagine T, NAD C355Bee, Rega Apollo, RCA QED Performance Audio 1, In-akustik  SuperFlat 2 x 2,5 mm²,

seeker

  • Гост
Re:Помощ при избор на компоненти за стерео система.
« Отговор #2 -: Ноември 27, 2012, 10:35:57 am »
Колега би ли споделил помещение то колко е голяма  и като компуненти  само Denon AVR-1909 ли имаш за момента?   :)

  Помещението е 4 на 3.5м. (14м2). Системата ще бъде разположенана по-дългата страна, като има ограничение от мебели. Прозорецът е на късата, като има плътни завеси. Има и дебел, но малък килим: 2x1.5m. От другата къса страна няма врата, а малко по-голям портал към кухненския бокс и другите стаи. За да ми бъдете максимално полезни, днес ще се постарая да видите чертеж на помещението и чертеж на въпросната стена.
  Има и некви озвучителни тела :) .... и едно DVD Pioner, което върти анимация до откат. Музика избягвам да си пускам, защото съм ценител и се дразня на звука. Слушам на слушалки. Смятай, че няма друго. ДВДто отива в детската стая а c ОТ ще зарадвам един симпатяга от входа. Млад аудиофил  :).

Това е засега ....

PS: Четох хубави думи за букшелфи на Epos със заден бас рафлекс. Като пусна чертежите можем да коментираме и тяхното позициониране.

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Помощ при избор на компоненти за стерео система.
« Отговор #3 -: Ноември 27, 2012, 11:55:28 am »
Denon AVR 1909 няма предусилвателни изходи и не поддържа начина на свързване, описан в статията.
С други думи, ще трябва или за начало да градиш системата около него, или да го продадеш и да вземеш самостоятелен стерео усилвател.

tuktu

  • Гост
Re:Помощ при избор на компоненти за стерео система.
« Отговор #4 -: Ноември 27, 2012, 12:05:41 pm »
Здравей,

Аз в момента съм с Focal Chorus 716V и Creek Evo 2 и за момента съм доволен от този комбинация (добре балансиран звук с добра музикална сцена, стегнат бас и детайлност). В началото бях с 716V и Denon но тази комбинация не ми хареса заради широката сцена и по агресивното звучене което може би се дължи и на 716V! Смених Denon с NAD C356 BEE но том нещата бяха доста по различни и изобщо не ми хареса, звученето беше ако мага така да се изразя доста "сухо" и не балансирано. Слушал съм и Naim в комбинация с Focal Chorus 816V за мен лично комбинацията е жестока, просто всичко което чуваш е както трябва поне така както на мен ми харесва  :)  но тук вече бюджета за компонентите е доста по висок. Също така съм слушал и MA с Denon наистина добре балансирани ОТ но на мен лично ми беше малко в повече баса на ОТ + това че си искат прилично отстояние от стените.
Това мога да кажа като мое мнение!  (y)

seeker

  • Гост
Re:Помощ при избор на компоненти за стерео система.
« Отговор #5 -: Ноември 27, 2012, 17:31:00 pm »
Denon AVR 1909 няма предусилвателни изходи и не поддържа начина на свързване, описан в статията.
С други думи, ще трябва или за начало да градиш системата около него, или да го продадеш и да вземеш самостоятелен стерео усилвател.

Здрасти ... в статиятя се споменаваше за изход Pre out и Денона има такъв. Затова си мислех, че може да стане. Друго, което някъде четох е, че когато 1909 работи с усилвател, ТО трябва да се свържат Bi-amping ... каквото и да значи това.
  За съжаление нещата клонят към продаване на ресивъра. По другите въпроси нищо ли няма да ми кажеш?

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Помощ при избор на компоненти за стерео система.
« Отговор #6 -: Ноември 27, 2012, 17:51:29 pm »
Предполагам не си обърнал достатъчно внимание на прочетеното. В статията се говори изрично за Предусилвателни изходи за предна лява и предна дясна колона. Кинорисивърите от по-висок клас имат предусилвателни изходи за всичките 7 канала. Кинорисивърите от по-нисък клас, както 1909, нямат такива предусилвателни изходи (имат един единствен - за субуфер, който няма нищо общо с обсъжданата  идея).
Така или иначе, при положение, че искаш да изградиш Стерео система, къде е ролята на рисивъра във всичко това и защо е нужно да се надгражда така, когато говорим за чиста стерео система!?

Относно другите ти въпроси - сам си се досетил, че при такива възможности за разполагане на озвучителните тела, ще е добре да се ограничиш до варианти с преден порт. Epos, както отново сам си писал, макар и много приятни колони, са със заден порт.

За да се препоръча усилвател, трябва да се знае какви озвучителни тела ще захранва.

P.S. Не е нужно да цитираш целите предходни постове(прегледай подробно правилата на форума).

seeker

  • Гост
Re:Помощ при избор на компоненти за стерео система.
« Отговор #7 -: Ноември 27, 2012, 20:55:47 pm »
Би било нужно да се надгражда ако имаше такава възможност. Разбрах, че такава няма и темата "AVR1909" я забравям.

Ако позволиш един последен въпрос. Да разбирам ли, че нямам други възможности освен вече споменатите от мен: MA BX2, Focal Chorus 706V, Mezzo 2 и моделите на Klipsch в рамките 1000-1200лв.? Отново задавам въпроса, защото трябва да ги прослушам, и да взема решение.


Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Помощ при избор на компоненти за стерео система.
« Отговор #8 -: Ноември 27, 2012, 21:12:26 pm »
Разбира се, че има и други варианти - Kef, Dali, MS и т.н.  Вече са обсъждани в не малко теми, а някои от потребителите във форума ползват такива озвучителни тела. Виж в раздел "Моята система"

seeker

  • Гост
Re:Помощ при избор на компоненти за стерео система.
« Отговор #9 -: Ноември 28, 2012, 19:28:58 pm »
Здрасти отново .... днес чух М12i на Epos в комбинация с Creek Evo2 и останах очарован. Задължително ще ги чуя пак с  моя музика. Помислих в/у разположението в дневната ми и резултатът е, че бих могъл да им осигуря 35-40см. от задната страна и 30-35см. от съседна мебел. При положение, че няма възможност да чуя Creek Evo2 с Focal, което според доста съфорумци е също добра комбинация, какво би ме посъветвал? Незнам дали има смисъл да коментираме Greek Evo2 в комбинация с MA.
 За мен Epos'a е изключително приятен като дизайн. Нещо, което не мога да кажа за Focal.

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re:Помощ при избор на компоненти за стерео система.
« Отговор #10 -: Ноември 28, 2012, 19:49:28 pm »
Чул си компоненти, които са ти харесали как свирят, харесват ти на външен вид, можеш да си ги позволиш... Мисля че няма какво повече да го мислиш.

tuktu

  • Гост
Re:Помощ при избор на компоненти за стерео система.
« Отговор #11 -: Ноември 29, 2012, 10:36:41 am »
Ако имаш път към Сандански няма проблем да чуеш моята система Focal Chorus 716V и Creek Evo 2.  (rock)  Хубаво ще е и да чуеш МА и Creek Evo 2 не съм слушал тази комбинация, но мисля, че ще има доста балансиран звук, казвам това, защото съм слушал МА и Focal, а Focal имат малко по агресивно звучене, а МА са доста балансирани ОТ и в комбинация с Creek Evo 2, който има стегнат и хубав бас би се получило добра комбинация + това имаш и възможност за 35-40см. отстояние от задната стена. Но предполагам, че няма къде да чуеш тази комбинация, което е жалко! За Epos не мога да кажа нищо, защото нямам никакво наблюдение върху тази марка, но щом ти харесва комбинацията Epos и Creek Evo 2 предполагам lazarus18 има право.  ;)

seeker

  • Гост
Re:Помощ при избор на компоненти за стерео система.
« Отговор #12 -: Ноември 29, 2012, 18:58:57 pm »
  Благодаря ти, но път към Сандански засега нямам. М/у другото чух Naim с МА BX2 и с Focal Chorus 706V с мои дискове и харесах повече BX2. Имам предвид, че Фокалите ми допаднаха само с някои от нещата, които слушахме като музика, докато МА се представиха по-балансирано спрямо различните стилове. После чух Creek Evo2 с Epos'ите и с Klipsch BR81II. Клипш отпаднаха бързо. Преекспонирането на високите ми дойде доста в повече. Засега Epos M12i е моят избор.
  Ще помисля още много малко за разположението в къщи и ще действам.

seeker

  • Гост
Re:Помощ при избор на компоненти за стерео система.
« Отговор #13 -: Ноември 30, 2012, 12:27:55 pm »
Имам един последен въпрос преди да купя EposM12i, които както вече писах, много харесах. Въпросът ми е дали Creek Evo2, който по спесификация е 2x75W на 8 ома, ще е достатъчен за Epos'ите предвид чувствителноста им от 87db? Имам предвид дали при тихи нива на слушане Evo2 ще се справя достъчно добре, предвид класа на колоноте.
Може и да съм досадил малко, за което се извинявам,  но нямам никакъв опит по темата.

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Помощ при избор на компоненти за стерео система.
« Отговор #14 -: Ноември 30, 2012, 12:31:24 pm »
Creek Evo2 е може би идеалния партньор за EposM12i.
Имай предвид, че Creek и Epos са дефакто една компания и продуктите им са чудесно напаснати един за друг :)