Автор Тема: Какъв източник да избера - marantz 1403  (Прочетена 5510 пъти)

Sergey_V

  • Гост
Какъв източник да избера - marantz 1403
« -: Юни 26, 2013, 00:25:24 am »
Здравейте,
Не съм специалист и от скоро си купих първите HiFi нещица, така че ще ме простите за наивните въпроси..
Имам ресийвър Marantz 1403 и колони TANNOY-REVOLUTION-DC6-ESPRESSO bookshelf. Все още не съм решил въпроса с подаването на сигнал. Основно слушам flac, в момента от desctop PC или лаптоп. Имам също така мрежа, вкл. безжична, в която е включен NAS от където евентуално мога да чета музиката (освен от PC). Имам и връзка от компа до ресийвъра с HDMI кабел. По принцип слушам 90% музика (стерео) и 10 % филми. Опитвах да пусна flac от компа по HDMI, но звучи доста по зле отколкото ако подам цифров сигнал от стария ми  CD/DVD player. 
Посъветвайте ме моля какви алтернативи за подаване на сигнал има.
Ще съм благодарен, ако някой опише видовете сигнали от различните устройства - цифрови, аналоговим със ио без загуба на качество (това питам пред вид странното качество по HDMI)
Предварително благодаря.

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Какъв източник да избера - marantz 1403
« Отговор #1 -: Юни 26, 2013, 00:41:01 am »
Първия уместен въпрос, според мен е - щом като позлваш системата за 90% музика в стерео... защо избра кино рисивър!?

Конкретно по въпроса ти - плеъра, който търсиш, трябва ли да поддържа и видео, и аудио формати, или те интересува чист аудио плеър? И в какъв бюджет?

Проблем с качеството на аудио сигнала, при преноса на цифров сигнал по HDMI, по принцип няма. По-скоро е редно да търсиш проблема или в самите файлове, които пускаш от компютъра, или в това, което прави компютъра на сигнала преди да го прати по HDMI до рисивъра.

Sergey_V

  • Гост
Re:Какъв източник да избера - marantz 1403
« Отговор #2 -: Юни 26, 2013, 00:46:14 am »
Избрах рисивър защото ... не знам. Минало.
Какво би могъл да прави компютъра - пускам един и същи flac - веднъж от PC то с foobar2000 по HDMI към рисивъра. Втори опит - същия flac записан на audio CD, пуснато от CD/DVD по цифров изход пак към рисивъра. Редно ли е да има разлика?

На въпроса за player-а - би било хубаво да поддържа и видео. Доколкото чета, почти всички имат и двете, че и субтитри и др. екстри.

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Какъв източник да избера - marantz 1403
« Отговор #3 -: Юни 26, 2013, 01:45:28 am »
Щом искаш плеъра да поддържа и видео формати, то тогава избора се свежда до мултимедийни плеъри, а не до чисти аудио плеъри/стриймъри.

При положение, че имаш NAS, мисля че един HDI Dune HD TV-303D би задоволил нуждите ти.

Така или иначе, след като за теб слушането на музика е важно, добре е да се замислиш за приличен стерео усилвател - с отделен или вграден DAC, който да покаже реалните възможности на колоните ти и реално да ти позволи да слушаш прилично стерео.

Колкото до компютъра - един от основните проблеми, при ползване на компютър за аудио или видео плеър (освен неудобството на управление, проблемите, които привнасят некачествените захранвания, перките и т.н.), е всъшност борбата с настройките на софтуерните плеъри и оптимизацията им, така че да позволят максимално качествено възпроизвеждане.

Качествено аудио, с компютър като източник, е напълно възможно решение, но обикновено изисква труд, четене и елементарни софтуерни познания, за да може да се постигне нещо на добро ниво.



Sergey_V

  • Гост
Re:Какъв източник да избера - marantz 1403
« Отговор #4 -: Юни 26, 2013, 10:13:34 am »
Благодаря за бързия отговор! Няаколко допълнителни въпроса:

Щом искаш плеъра да поддържа и видео формати, то тогава избора се свежда до мултимедийни плеъри, а не до чисти аудио плеъри/стриймъри. Има ли разлика в звученето на аудио- и мултимедиа плеърите? Сигнала, който подават различните плеъри не е ли цифров - било по HDMI, оптичен ... Това не значи ли, че е еднакъв, а качеството зависи от DAC-а? Дайте линк за повече инфо моля.

При положение, че имаш NAS, мисля че един HDI Dune HD TV-303D би задоволил нуждите ти.

Така или иначе, след като за теб слушането на музика е важно, добре е да се замислиш за приличен стерео усилвател - с отделен или вграден DAC, който да покаже реалните възможности на колоните ти и реално да ти позволи да слушаш прилично стерео. Всъщност Marantz 1403 не би ли трябвало да има вграден DAC?

Колкото до компютъра - един от основните проблеми, при ползване на компютър за аудио или видео плеър (освен неудобството на управление, проблемите, които привнасят некачествените захранвания, перките и т.н.), е всъшност борбата с настройките на софтуерните плеъри и оптимизацията им, така че да позволят максимално качествено възпроизвеждане.
Качествено аудио, с компютър като източник, е напълно възможно решение, но обикновено изисква труд, четене и елементарни софтуерни познания, за да може да се постигне нещо на добро ниво. Ще съм благодарен, ако някой изпрати линк за просвещаване!

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Какъв източник да избера - marantz 1403
« Отговор #5 -: Юни 26, 2013, 12:37:26 pm »
Специализираните аудио плеъри/стриймъри са предвидени единствено за възпроизвеждане на музика. Това обикновено е свързано със специализиран софтуер, който освен всичко останало позволява удобно управление на аудио файловете, изготвяне на пелйлисти и т.н. В някои случаи, особено във високитя клас, специализираните аудио плеъри се отличават и с конкретни хардуерни особености, целящи да постигнат максимално високо качество на прочитането и възможно по-малко влияние от външни фактори.
Някои от тях притежават собствен DAC и са напълно самостоятелни плеъри. Други имат нужда от външен DAC.

Идеята ти, че щом сигнала е цифров, значи разлика няма, за съжаление не е особено близко до истината. Цифровото аудио далеч не е само единици, нули и DAC. Често се случва примерно CD плеъри от висок клас, ползващи едни и същи DAC чипове, да звучат различно.

Относно рисивъра ти - да, в него има DAC, но стотици пъти е обсъждано - и тук, и на други места, че кино рисивърите, особено пък в този начален клас, са твърде компромисно решение за слушане на музика. Правени са с друга цел и бюджета използван за направата им е разпределен за много повече компоненти, огромна част от които нямат отношение към качественото възпроизвеждане на музика. С други думи обикновено стерео усилвател в същия бюджет би звучал далеч по-добре. Още повече, ако се надяваш на качествен звук, DACът следва да съответства като качество на усилвателя и колоните.

Относно искането ти за линкове - във форума вече има доста изписано по обсъжданите въпроси. Често съветваме новите потребители да се захванат с четене, преди да пристъпят към питане  ;).

Sergey_V

  • Гост
Re:Какъв източник да избера - marantz 1403
« Отговор #6 -: Юни 26, 2013, 13:52:46 pm »
Благодаря на Рудра.
Между другото доста четох и понеже не открих отговори на някои въпроси, затова попитах форума.