Автор Тема: NAD D 3020  (Прочетена 3767 пъти)

saandy

  • Гост
NAD D 3020
« -: Юни 25, 2014, 11:00:46 am »
Здравейте!
Системата в момента е:
Усилвател Denon PMA-1500R
CD Player Denon DCD-1450AR
Компютър с външна USB карта Asus Xonar U7
Озвучителни тела Dali Concept 2
Кабели към тонколоните - Chord Carnival Silver Screen
Следваща стъпка е подмяната на интерконекта от звуковата карта към усилвателя.
Система ми харесва как свири, но имам идея да подменя и усилвателя, а именно с NAD D 3020.
Този модел ме привлече с това, че има вграден ДАК, който вярвам ще е на по-високо ниво от Asus-a, множество цифрови входове, USB, оптика и коаксиал, като УСБ-то ще ползвам към компютъра, оптиката за телевизора, а коаксиалния вход за CD-то, като същият ще го ползвам само за транспорт.
Малки размери!
Да отбележа, че не ми трябва висока мощност и 30-те вата, които му дават на канал ще са ми напълно достатъчни.

Главното ми притеснение е относно звука на този усилвател, да не направя крачка назад в сравнение с посоченият Denon.

Та въпросите ми са:
Някой слушал ли го е вече и как се представя?
Струва ли си точно с този модел да заменя наличният ми усилвател?

Благодаря!

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:NAD D 3020
« Отговор #1 -: Юни 25, 2014, 11:59:56 am »
Здравей,
Преди да започна с размишленията, трябва да уточня, че не съм правил тестове с конкретния усилвател.
Мнението ми е изградено на базата на впечатления на приятел.
Имайки предвид това - няма как да коментирам звученето на усилвателя. Мога само да разсъждавам общо.

От една страна, NAD D 3020 е интересна и привлекателна машинка - като за първи усилвател. Предлага множество удобства, DAC, компактен размер и добра цена. С други думи - интересна възможност да човек, който тепърва стартира системата си, да изгради компактна и многофункционална система в сравнително скромен бюджет.

От друга страна, мисля че след като имаш вече изградена система, разумно би било да планираш ъпгрейдите в перспектива.
Има няколко неща около NAD D 3020, които според мен заслужават по-сериозно обмисляне.
Едно от тях е, че усилвателя предлага 30W на канал, при това извадени от съвсем компактен Клас D усилвател.
Това може да е напълно достатъчно за сегашните ти колони (а може и да не е), но според мен би ограничило сериозно избора ти, ако след време решиш да направиш ъпгрейд и на озвучителните тела. Имай предвид, че мощността не бива да се свързва само с нивата на слушане, става дума и за контрол над озвучителните тела, адекватно възпроизвеждане на ниските честоти и т.н.

Друго, което би ме разтревожило е, че за цената от 900лв получаваш комбиниран уред, включващ усилвател, ДАК, Bluetooth модул и т.н. Това, разбира се, е чудесна новина, но в случай, че искаш да направиш Ъпгерйд, добре е да обмислиш идеята, че е трудно, поне според мен, при комбинирано устройство за тази цена, компонентите му поотделно - предусилвател, стъпало, дак и т.н. да са на наистина сериозно ниво сами по себе си.

Не ме разбирай погрешно - предполагам, че усилвателя е чудесна опция за стартиране на аудио система с ограничен бюджет. Просто не съм убеден, че е най-разумния вариант за Ъпгрейд, особено пък ако се вземе предвид възможността в бъдеще да се променят и други компоненти по системата - примерно озвучителните тела.

Ако аз бях в твоята ситуация, може би бих взел за тези пари самостоятелен DAC или стриймър, който да използвам засега с настоящия усилвател, а в бъдеще да се замисля за усилвател от по-висок клас, който да извади на яве максимума от колоните, като в същото време бъде напълно удачен избор, при евентуален ъпгрейд на озвучтелните тела - в близко или далечно бъдеще.

Успех!

saandy

  • Гост
Re:NAD D 3020
« Отговор #2 -: Юни 25, 2014, 12:32:25 pm »
Страхотен и много полезен отговор!
Не се бях замислял по този начин и вероятно, всичко е истина, което казвате.
В смисъл, реално за 900лв. няма как да се очакват чудеса от това устройство, като знаем цената на отделни компоненти.
Идеята за друг ДАК, който да е над нивото на този, които използвам в момента ще се укаже по-добра.

Благодаря за насоките,
Поздрави!