Автор Тема: Съвет за избор/съвместимост на бюджетна 5.1 система  (Прочетена 8105 пъти)

Неактивен Capt_Flint

  • Публикации: 33
Здравейте,

трябва да помогна на приятел за избор на 5.1 система за музика и кино в бюджет 2500 - 3000 лв.
Няма големи изисквания за качеството на звука. Досега е слушал мулти компонентна система на Сони.
За източник: Western Digital TV LIVE и някакъв DVD/CD/mp3 плеер (влизат в бюджета).
Предни и задни ОТ трябва да са букшелф с преден бас рефлекс задължително.
Максимални размери на предни ОТ 44 х 26 х 35 см.
Няма никаква възможност за подови ОТ или за по-големи букшелф.
За ресийвър съм се спрял на Denon AVR-X1100W нов. Заради мрежовите и всички други възможности, които предлага, а и заради 2 годишната гаранция.
Сега задължително ще се вземат: ресийвър, фронт ОТ, център и субуфер. Сърраунди може и по-късно.
За ОТ засега имам следните варианти:
1. B&W серия 600 - 685 за фронт, съответният център и суб от серията - всичко 2nd hand от и-бей UK. По-късно може 686 или DM 601/602 за сърраунд .
2. Monitor Audio Bronze BX2 (нови) за фронт, ВХ за център и суб втора ръка (може да не е от серията)
3. Klipsch Reference RB-61 II за фронт...
Имам въпрос за съвместимост на Денон AVR-X1100W и B&W, които са с 87dB чувствителност и дали мощността му ще е достатъчна да ги "клати"?
От друга страна Bronze BX2 като звук са в "бюджетният" клас на МА и дали комбинацията им с Денон AVR-X1100W ще е задоволителна като звук? И какви може да са съраундите?

Приемам и други варианти и предложения.
Предварително благодаря на отзовалите се!








Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Съвет за избор/съвместимост на бюджетна 5.1 система
« Отговор #1 -: Октомври 30, 2014, 23:24:26 pm »
Здравей, капитане :)
И трите изброени от теб варианта са бюджетни, но според мен и трите звучат коренно различно едни спрямо други.
Като се има предвид на какво е слушал досега, предполагам който и вариант да вземе, приятелят ти ще е повече от доволен. По-скоро въпросът е кой тип звучене би му допаднал повече като характер.
Не съм слушал тези B&W с Denon и няма как да гарантирам за тях, но с другите два варианта не би трябвало да имаш какъвто и да било проблем. Въпреки това, при положение, че приятеля ти гони максимално качество - колкото по-висок клас рисивър изберете, толкова повече можете да очаквате в тази насока.

Четейки изискванията за размер и порт се чудя дали приятеля ти не е решил да постави фронт колоните в секция или ниша върху мебел? Предполагам знаеш, че това никак не помага за доброто звучене, но ако наистина няма друга възможност, то поне да се постарае да ползва блу-так между колоните и повърхността, на която стоят.
Уви, ако ситуацията е такава, то инвестицията в по-висок клас колони и електроника надали би се осмислила напълно.

Неактивен Capt_Flint

  • Публикации: 33
Re:Съвет за избор/съвместимост на бюджетна 5.1 система
« Отговор #2 -: Ноември 01, 2014, 13:06:07 pm »
Rudra, благодаря за отговора.

Уви ситуацията е точно такава - при съществуващо вече обзавеждане предните ОТ могат да бъдат поставени само във висока ниша на мебел. (блу-так имам и ще му дам :)
Повече от 5.1 конфигурация също е неосъществима. (затова първоначалният ми избор е Денон AVR-X1100W)

... Въпреки това, при положение, че приятеля ти гони максимално качество - колкото по-висок клас рисивър изберете, толкова повече можете да очаквате в тази насока...

Не знам дали има смисъл да се напъваме за по-качествен ресийвер (например YAMAHA RX-A840).
Бюджета може да варира около 3000 лв. +/-10 % за всичко и наистина е трудно да се вземе решение за оптималната конфигурация.
Като музикално предпочитание повече слуша хард-рок.

В този аспект наистина имам нужда от съвет за избор на ОТ (MA BX2 или Klipsch Reference RB-61 II или други).
Варианта за е-бей засега е на втори план.
Ако са МА BR2 става лесно с BX Centre, но цената на МА суба разбива бюджета и няма да остане за сърраунд...
А за Klipsch Reference RB-61 II въобще не виждам с какво мога да ги окоплектовам за сърраунд...

Има вариант за съвсем бюджетни суб+сърраунди Wharfedale от магазин в UK, но дали ще си паснат с МА фронт и център...
Продава се и субуфер Velodyne cht 10 Q втора ръка тук във форума...

Наистина сме в триумление!

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Съвет за избор/съвместимост на бюджетна 5.1 система
« Отговор #3 -: Ноември 01, 2014, 19:20:53 pm »
Съраунд колоните също е наложително да са букшелф - така ли?
Ако случая е такъв, то идеалния вариант би бил да са същите като фронта - съответно BX2 / RB-61
Ако това натоварва твърде много бюджета - то BX1 / RB-51 са варианти - те са със заден порт, но са доста мънички колони и особено като се има предвид, че ще са съраунд канали - в които така или иначе няма огромни количества сигнал(особено пък нискочестотен), това надали ще е грандиозен проблем.

Ако биполярни съраунд колони за стена са опция - и двете серии предлагат решения.
Субуфера не е задължително да бъде от същия производител - друг е въпроса дали наличието или съответно липсата на гаранция са важни за твоя приятел - субуферите са активни/с вграден усилвател и на теория шанса за повреда е значително по-голям, сравнение с останалите озвучителни тела.

Иначе за хард рок, според мен и BX2 и RB-61 са удачни решения. RB-61 могат да предложат повече мощ и налягане, но пък са по-характерни като звучене. BX2 са по-балансирани като звучене и по-евтини, но пък  не са толкова подходящи за дискотечни нива на слушане - ако приятелят ти си пада по това.

Неактивен Capt_Flint

  • Публикации: 33
Re:Съвет за избор/съвместимост на бюджетна 5.1 система
« Отговор #4 -: Ноември 12, 2014, 15:30:12 pm »
Малко забавихме темпото, но имахме и други ангажименти.
Заведох колегата да послуша няколко домашни системи и той сам се ориентира към ОТ на Klipsch.
Заданието изглежда вече така: ресийвър + предни + център в бюджет 3000 лв. Надграждането остава за догодина.
Ресийвър от 1200 до 1400 лв. (може и без мрежови възможности, защото ще се използват тези на WD TV)
Предни ОТ: Klipsch Reference RB-81 II (тези ги слуша с усилвател NAD C370 или С372 и му харесаха най-много и е измислил как да им осигури място по височина).
Център: Klipsch Reference RC-52 II

За ресийвър има още колебания, защото му бе препоръчан такъв на NAD (не е запомнил модела, но цената била около 1400 лв.).
Предполагам, че е NAD T 748, който е най-ниският от Т серията и е около 900 $.
В бюджета за ресийвър освен горепосоченият NAD влизат и YAMAHA RX-V777, Denon AVR-X2100W и с напън YAMAHA RX-A840.
Не знам и как ще вместим кабели за 200-300 лв...

Още веднъж моля за съвет за най-подходящият ресийвър за Klipsch-овете.

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re:Съвет за избор/съвместимост на бюджетна 5.1 система
« Отговор #5 -: Ноември 12, 2014, 17:51:10 pm »
Здравей,
ако резултата с NAD му е харесал най-логично е да вземе системата с него.
Решенията на другите марки дават повече допълнителни екстри като мрежови възможности, поддръжка на 4k, плейване на музика от интернет и USB и други подобни.

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Съвет за избор/съвместимост на бюджетна 5.1 система
« Отговор #6 -: Ноември 12, 2014, 18:00:46 pm »
Във форума има няколко потребителя, които захранват Klipsch с висок клас рисивъри на Yamaha.
Любопитно ще е да споделят мнението си по въпроса.

Неактивен Capt_Flint

  • Публикации: 33
Re:Съвет за избор/съвместимост на бюджетна 5.1 система
« Отговор #7 -: Декември 25, 2014, 12:56:46 pm »
Здравейте и Честита Коледа на всички!

Домашното кино на колегата ми отдавна вече е факт и най-важното е, че си го харесва и е доволен  :)
WD TV Live, NAD T 748, Klipsch Reference RB-81 II + RC-52 II + RS 42-II + SW-350
Да кажа eдно-две неща:
NAD T 748 свири доста "намахано" и по "рокаджийски" с Klipsch RB-81 II и е с достатъчно мощност.
Има функция суб-а да "подпира" ОТ в стерео режим.
За човек на бюджет и без особени "аудиофилски" претенции е чудесна комбинация.
- след първоначалното калибриране на ОТ с приложения микрофон - автоматичната настройка на ресийвъра така "осра" звука (дори и в стерео режим), че минаха 2 дни докато разберем какво точно не е наред в системата и как да я премахнем.
- WD TV Live не чете ape файлове (ако бяхме го прочели, щяхме да вземем Dune HD TV-303D)
- WD TV Live значително се забавя и често забива при включени 2 бр. големи външни HDD
- WD TV Live работи "адски" бавно при включена функцията да си създава Media Library

Благодарим за съветите и Весели празници :)