Автор Тема: Свързване на субуфер и колони към Denon AVR-1911  (Прочетена 5618 пъти)

Неактивен reg48

  • Публикации: 24
Здравейте,
искам правилно да свържа системата си така, че да мога да слушам музика в режим стерео без субуфер и друг режим с включен субуфер, когато гледам филми.
Интересуват ме и евентуалните настройки на тези колони поотделно.
Субуфера има вход LFE и още два чинча, ресивъра доколкото виждам има само 1 изход за субуфер.

В момента колоните съм ги свързал към ресивъра, а субуфера през кабел към LFE. Дал съм срез от бутона на субуфера 120Hz и някакъв Crossover по подразбиране, какво да променя, че в момента не ми харесва звука? С бутон stereo/direct (не знам каква е разликата, звучат ми еднакво) или MCH Stereo, включвам субуфера.
Има настройка за LFE, Crossover и за корекция на няколко честоти във вграденият еквалайзер.

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Свързване на субуфер и колони към Denon AVR-1911
« Отговор #1 -: Декември 09, 2014, 17:09:35 pm »
В настройките за субуфера - в менюто на рисивъра има опция LFE - за да работи субуфера само при получаване на LFE сигнал(Low-frequency effects) или LFE+Main - за да поема субуфера през цялото време и ниските честоти от фронт колоните.
Щом искаш субуфера да работи само в режим кино - избари само LFE.
В инструкцията за употреба на рисивъра всички варианти са обяснени.

Неактивен reg48

  • Публикации: 24
Re:Свързване на субуфер и колони към Denon AVR-1911
« Отговор #2 -: Декември 09, 2014, 19:31:36 pm »
Благодаря Rudra,
направих това свързване, превключих колоните на small и сега субуфера определено работи по-агресивно.
На какви стойности да настроя LFE и Crosover за да работят добре и да се допълват, а не да си пречат? Или това се прави на слух?

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Свързване на субуфер и колони към Denon AVR-1911
« Отговор #3 -: Декември 09, 2014, 19:37:05 pm »
За да работят в стерео само фронт колоните - без субуфер, по-скоро трябва да ги настроиш Large. Защо реши да са small?
За настройка на субуфера в кино режим най-добре ползвай автоматичната калибрация на рисивъра и евентуално ако има нужда коригирай нивото след това.

Неактивен reg48

  • Публикации: 24
Re:Свързване на субуфер и колони към Denon AVR-1911
« Отговор #4 -: Декември 10, 2014, 01:14:20 am »
Извинявай, явно лошо съм задал въпроса. Става въпрос за настройките в Multi Channel режим. За стерео съм без субуфер, колоните са на Large и звукът е почти перфектен :).
Сега настройките в Multi Channel са така: LFE - 100Hz, Crossover - 80Hz, сусбуфера е с честота на максимум (без филтриране) и е усилен по слух така, че да не бумти.
Интересува ме дали са правилно зададени, ако такова животно има или всичко опира само до настройки по слух. С микрофона се пробвах само в началото и нещо не можа да ме удовлетвори.
Предните ми колони без проблеми свирят 50-те херца, за по-надолу не съм пробвал.
Има ли някакъв смисъл да се опитвам да слагам LFE и Crossover na 60Hz примерно?

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re:Свързване на субуфер и колони към Denon AVR-1911
« Отговор #5 -: Декември 10, 2014, 11:05:57 am »
Според мен го настрой по следния начин.
LPF for LFE - 120Hz - Това е по подразбиране.
Crossover - Влез в Advanced. Ако си сигурен в доброто представяне на колоните си в ниските честоти може да опиташ със стойност 60Hz за фронталните. Това означава, че честотите под тази стойност, които са записани ще се препращат към събуфера.
За останалите канали задай примерно 80Hz или нещо по-високо.
Врътката на самия събуфер я остави на максимум или 120Hz.

Разбира се, това може да е само отправна точка и да експериментираш с различни стойности на Crossover.
Може да опиташ и със настройка LARGE на фронталните и да не режеш нищо от техния сигнал, а събуфера да свири само LFE звуците и ниските честоти от центъра и съраунда.

Неактивен reg48

  • Публикации: 24
Re:Свързване на субуфер и колони към Denon AVR-1911
« Отговор #6 -: Декември 10, 2014, 11:13:28 am »
Много благодаря за отговорите! След тези насоки мисля, че ще се справя.