Автор Тема: Моля за съвет за избор на система между няколко варианта  (Прочетена 5655 пъти)

vik

  • Гост
Здравейте ,

От доста време обмислям или подмяна на системата си или ъпгрейда и.

Основно я ползвам за слушане на музика  - ПОП, Джаз, R&B, Соул, и по-рядко Хард Рок, както и за телевизия.
От време на време за кино.

Доста порових по форумите но нещо не мога да взема решение. Затова моля и за вашето мнение и коментари.

В момента системата е:
Източник/Стриймър:   Denon DBT-3313
Ресивър:               Denon AVR-1912
ОТ:                      Не си струва да ги споменавам  :), но все пак – Technics DB-SD 320
Файловете, музика, са основно FLAC, WAV, Hi Resolution , Vinyl Rips. Съхранявам ги на NAS, така, че ми е необходимa и LAN връзка.


Спрял съм се на следните варианти:

Вариант 1:
Източник/Стриймър:   Denon DBT-3313, ще ползвам вградения DAC
Ресивър:                   Denon AVR-x5200w
ОТ:                      Фронтални и център: Focal Aria 926 , Focal CC 900.
                      Съраунд  и Събуфер – на по-късен етап.

Този вариант , в моя случай, е с най-малка инвестиция защото запазвам източника.
Аргументът  ми за ресивъра е , че може би във високия клас са вложени по-качествни елементи и технологии.

Определно нямам необходмост от всичките екстри свързани  с киното .



Вариант 2:
Източник/Стриймър:   Marantz UD-7007, ще ползвам вградения DAC
Ресивър:                   Marantz SR 7009, алтернатива би бил процесор в същия ценови сегмент , но
                                нямам никакви впечателния от тях.
ОТ:                      Фронтални – Vandersteen C1
                                 Център , Сърраунд  и Събуфер – нямам решение , моля за съвет

Чудя се кой вариант е по-добът висок клас ресивър или по-нисък клас процеор.


Вариант 3:
Източник/Стриймър:   Denon DBT-3313
Усилвател:                   Naim Nait 5si
Ресивър:                   Denon AVR-1912
ОТ:                      Фронтални и Център -  Focal Aria 926 , Focal CC 900,
                                Сърраунд  и Събуфер – на по-късен етап.

При този вариант запазвам ресивъра за киното.

Някаква впечателния и мнения как биха се сработил Denon DBT & Naim-a?

На който и вариант да се спра ще подменя и кабелите.


Предварително благодаря на всички!

      

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Здравей,
Казваш, че позваш системата си основно за слушане на музика.
В същото време вариантите ти за система се въртят основно около кино компоненти!?

Според мен, ако наистина държиш на слушането на музика и искаш да развиеш системата си оптимално именно в тази посока, то кино компонентите, независимо от класа им, надали са удачен вариант.

Препоръката ми е да се ориентираш към сериозен стерео усилвател - подходящ за бъдещите ти колони (които и да са те). При ограничен бюджет може да ползваш сегашния си източник на първо време, а в бъдеще да помислиш за сериозен стриймър - съобразен като клас и звук с останалите ти бъдещи компоненти.
Вариант е да се ориентираш към стерео усилвател с вграден приличен DAC. Така евентуалното търсене на стримър може да се сведе и до по-бюджетни модели или пък да се ползва за източник PC/Mac.




vik

  • Гост
Здравей Rudra,

И благодаря за коментара!

И аз снощи забелязах същото , но може би мисленето ми е в тази посока защото ползваме ресивъра за слушане и на радио и звука на телевизията (като за телевизията мога да ползвам усилвателя).

Може би ще се ориентирам към Вариант 3...

Други въпроси , обаче възникнаха:

- Възможно ли е и как бих могъл да ползвам 1 чифт фронтални колони за да подавам звук от Усилвател и ресивър?
С моя наистина скромен опит някам идея как би могло да стане. Четох варианти за предусилвател изхода на който се вързва към зона 2 на ресивъра но не това е конфигурацията която търся.

- В музикално отношение как се представят високия клас ресивъри като Marantz SR7009 & Denon AVR-x5200W в стравнение с по-ниския клас процесори на Marantz и усилвателя (Naim Nait 5si) т.е. не е ли по-добре да се инвестира във висок клас ресивър вместо в усилвател ентри левъл (според мен ценово са съизмерими).

Между другото , в един от магазините ми казаха, че в Marantz SR7009 се влагат елементи и технологии сходни по качесто с елементите на усилвателите 8-ма серия.  Някой знае ли дали е така?

- Ако не греша Naim Nait 5si e пуснат на пазара 12-та или 13-та година а ресивърите които споменавам през миналата т.е. не е ли по-добре по-нова технология (при сегашни цени), защото ако Naim пуснат нов усилвател в този клас предполагам той ще е на по-висока цена.

Мдаааа голямо мислене падна  :)

Благодаря предварително на всички които ще пишат!!



 




Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Повечето въпроси, които задаваш, са вече обсъждани във форума, при това неведнъж. Може би ще ти е интересно и полезно да се отдадеш на задълбочено четене.

В раздел Статии на форума е публикувана препратка към краткото ръководство - Домашно кино и висококачествено стерео – как да ги съчетаем без компромиси! .
Вярвам, че това ще отговори на поне едно от питанията ти.

На въпросът ти за кино рисивър или стерео усилвател съм отговорил в предишната си публикация:
Цитат
Според мен, ако наистина държиш на слушането на музика и искаш да развиеш системата си оптимално именно в тази посока, то кино компонентите, независимо от класа им, надали са удачен вариант.

Ако на всяка цена държиш да си вземеш по-висок клас кино рисивър, с надеждата така да получиш максимално добро стерео, и питаш докато получиш отговор, който подкрепя това твое решение, то вероятно рано или късно ще се намерят един или двама потребители, които не правят разлика и биха те посъветвали да се насочиш към кино компоненти.
Аз няма как да препоръчам такова решение, когато става дума за слушане на музика.

Що се отнася до новите технологии влагани в рисивърите, те имат отношение към новите аудио формати за многоканален звук, към пропускането или ъпскелването до 4к видео резолюция, нови възможности за връзка (безжична или не) и т.н. Не виждам, обаче, какво общо имат тези неща със слушането на музика в стерео режим и постигането на максимално качество именно при това занимание.


vik

  • Гост
Благодаря ти за насоките Rudra!


Уж търсих във форума подобни теми а съм ги пропуснал ..  :)

Веднага се захващам с четенето.

Под технологии имах предвид технологии за създаване на елементите т.е. процесори, интегрални схеми, кондензатори, технологги за захранването и др. т.е. по-качесвени елементи базирани на по-нови съвременни технологии (не , че 2012 или 2103 е в далечното минало  :) ) а всъщност , може би, темпото с което те се развиват и съответно остаряват може би не е чак толкова бързо...

Имаш ли информация какъв е приблизитленият живот , например при усилвателите , преди дадена марка да пусне ново поколение/модел в същия клас? Правя аналогия с автомобилната индустрия : Нов модел, след 2-3 години фейс лифт, и след още 2-3 години Нов Нов Модел т.е. средно около 5-6 г.  Има ли нещо подобно при HiFi техниката?

Ако във форума има дискусия по темата , моля те за линк.

БЛАГОДАРЯ!!

vik

  • Гост
Здравей Рудра,

Прочетох статията. ЧУДЕСЕН МАТЕРИАЛ, който ми избистри концепцията.

Минавам на по-нисък клас ресивър с Pre-out.
Спестените пари ще инвестирам в по-висок клас усилвател със съответните възможности.

Denon or Marantz - ще реша допълнително след като ги прослушам отново.
За сега ще използвам вградения DAC на DENON DBT-3313 а после ще видим.

Остава да проверя дали Naim Nait 5si може да работи като крайно стъпало.

Благодаря за съветите!!

Все пак те моля да ми отговориш и на въпроса от предишния ми пост.


Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Всички съвременни интегрирани усилватели на Naim имат възможността да се интегрират в AV система. Това дори е изрично опоменато в описанието на усилвателя - Naim Nait 5si.

Що се отнася до политиката на обновяване на стерео компонентите - не съм убеден, че може да става дума за срок, общовалиден за всички или дори за повечето производители.

При кино компонентите ежегодното обновяване е продиктувано до голяма степен от натиска на пазара, конкуренцията и нездравото желание на потребителите за все по-нови и "модерни" продукти, които невинаги са наистина нови (нерядко разликите между моделите кино рисивъри на даден производител в няколко поредни години са основно в името на модела и някоя и друга екстра със съмнителна стойност). В общи линии значимите промени според мен настъпват при навлизането на изцяло нова - разбирай принципно нова технология в кино индустрията - било то изцяло нов звуков формат, изцяло нова видео резолюция (когато има вече наличен материал с такова съдържание) и т.н. Такива промени далеч не се случват всяка година.

При стерео компонентите обновяванията стават значително по-рядко, най-малкото защото там появяването на нови звукови формати и т.н. е доста по-рядко явление и то засяга най-вече файлово ориентираните източници.

С други думи, според мен при сериозните производители на стерео компоненти създаването на нов модел идва, когато въпросния производител прецени, че действително може да надгради актуалния модел, така, че да получи по-добро звучене за същата или близка цена. Поради липсата на "Състезания за новости" каквито са принудени да водят производителите на кино рисивъри, телевизори, GSM апарати и т.н. обновяването на гамата от стерео компоненти става значително по-рядко и зависи изцяло от възможностите и желанията на конкретния производител. При един може такова обновяване да става на 5 години, при друг на 10.


Неактивен dimi123

  • Публикации: 184
Между другото, в един от магазините ми казаха, че в Marantz SR7009 се влагат елементи и технологии сходни по качесто с елементите на усилвателите 8-ма серия.  Някой знае ли дали е така?

Здравей, vik!
Относно това дали новото е винаги по-добро от старото - вече повече от един месец съм с Marantz SR7009, който трябваше да замести стария ми SR7005. Купих си новия Marantz заради новите звукови формати и наистина Dolby Atmos и Auro-3D звучат страхотно. Голямото ми разочарование дойде, когато опитах да слушам двуканално аудио в Pure Direct режим. Звукът няма нищо общо с предишния ми ресивър, от който бях повече от доволен. Две седмици се опитвах да свикна с новото звучене, но не можах. В момента използвам SR7005 само за двуканално аудио, а SR7009 само за филми. Всеки път трябва да превключвам кабели, но за мен си струва. В международни форуми съм чел отзиви, че има разлика дори с SR7008. Звукът вече не е толкова топъл, което на мен лично ми харесваше за музика.
Epson EH-TW9300W/135" 2.40 Stewart StudioTek 100/Prismasonic P-100M/Denon AVR-X7200WA/SMSL SU-10/3x Naim Nait 5si/Oppo BDP-103D, Oppo BDP-95, RTX 4090/JBL Studio L Series, 7.2.4/BlackNoise 1000 V2, BlackNoise 2500, ISOL-8 VMC1080/Chord Cadenza Reference, Chord Epic Twin, Chord Signature ARAY