Автор Тема: Стерео система с бюджет 2500 лв - 3000 лв.  (Прочетена 5861 пъти)

deeper

  • Гост
Стерео система с бюджет 2500 лв - 3000 лв.
« -: Януари 17, 2016, 12:35:06 pm »
Здравейте,

в напълно обновената стая искам да изградя правилно проектирана аудио система - стерео. Прилагам 3D снимка на помещението, което е с размери 3,6 / 5,2 м. Разгледах подобни проекти, но затова прикачвам и снимка, за по-добра база. Ще се слуша от противоположната страна на секцията.

Изходящият сигнал ще идва от PC със sound card Asus Xonar D2X или качествени източници - flac, CD, рядко MP3.
Стил музика - Рок, Техно, Хаус...
В бъдеще ще се надгражда за домашно кино, така че ресийвър ще ми е необходим.


В очакване съм на предложения.

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Стерео система с бюджет 2500 лв - 3000 лв.
« Отговор #1 -: Януари 17, 2016, 12:52:41 pm »
Здравей,
Секцията изградена ли е вече? Как мислиш да разположиш озвучителните тела при такова разположение? Според мен трябва да намериш решение на този проблем, който никак не е малък, преди да се правят препоръки за каквото и да било.

deeper

  • Гост
Re:Стерео система с бюджет 2500 лв - 3000 лв.
« Отговор #2 -: Януари 17, 2016, 13:18:59 pm »
Още не е монтирана. Предстои да се купи тези дни.
Какво предлагаш да се промени?

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Стерео система с бюджет 2500 лв - 3000 лв.
« Отговор #3 -: Януари 17, 2016, 13:42:37 pm »
Ами при така поставена секция аз не виждам разумен вариант за разположение на колоните.
Прочети други теми по въпроса във форума - често обсъждан проблем е.
За да можеш да очакваш добро представяне от колоните силно препоръчително е да им осигуриш достатъчно свободно място зад и около тях. При схемата, която си показал, колоните реално трябва да се сложат пред секцията. Това обаче води до куп други проблеми - секцията няма да може да се ползва там, където са поставени колоните, вратата вляво няма да може да се използва въобще,  секцията се очаква да допринесе със "собствено звучене" в системата, усилвателят трябва да се постави в секцията, (което също не е добра идея) и т.н.

Ако зависи от мен бих се отказал изцяло от идеята за такава секция на предната стена. Ако имате огромно нужда от толкова шкафове - то задната стена - тази на гърба на слушателя, според мен би била далеч по-подходяща и секция там би създавала далеч по-малко проблеми.
Ако има възможност за промени, но все пак държите да има голяма мебел отпред, то според мен приемлив компромис би било да останат само трите малки шкафа под телевизора. Така ще има място за разполагане на колони - в страни от тях (макар и това да не е най-добрия вариант), ще има къде да поставиш след време центъра и т.н.

Имай предвид, че освен място зад и около колоните задължително трябва да предвидиш и достатъчно свободно масто за охлаждане на електрониката. Идеята да се пъхне усилвател или рисивър в шкаф в секция, защото така изглежда добре, често може да доведе до проблеми и повреди. В зависимост от конкретната електроника изискванията за охлаждане са различни, но при всички положения поне 5-10 см над усилвателя и отворен гръб на мебела са едва ли не изрично изискване, за да не се създавад предпоставки за прегряване и проблеми.



Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re:Стерео система с бюджет 2500 лв - 3000 лв.
« Отговор #4 -: Януари 17, 2016, 16:53:26 pm »
Според мен човека иска да сложи системата на отсрещаната стена.
И аз не виждам вариант за разполагане на озвучителна система, че и компютър около телевизора.

deeper

  • Гост
Re:Стерео система с бюджет 2500 лв - 3000 лв.
« Отговор #5 -: Януари 17, 2016, 18:06:45 pm »
След размисли, секцията ще се промени и ще бъде просто секция без място за телевизор, а системата ще се монтира или на срещуположната стена или от дясно на секцията. Ще монтирам телевизора или на стената или ще седи на масичка.

Този проблем е решен. Какво следва?

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Стерео система с бюджет 2500 лв - 3000 лв.
« Отговор #6 -: Януари 17, 2016, 19:04:18 pm »
Следва да прецениш кое ти е приоритет - слушането на музика или гледането на филми. Виждам, че темата ти е за система за слушане на музика, но изрично споменаваш кино рисивър в първия си пост.

При първия вариант е добре да се насочиш към колони + стерео усилвател + DAC, а при втория вариант - към колони + кино рисивър.

Има възможност за безпроблемно съчетаване на стерео усилвател с кино рисивър, но усилвателите, които поддържат такъв тип свързване не са евтини (обикновено стартират малко под 2000лв) и съчетанието на такъв усилвател с прилични колони ще надвиши бюджета ти. Другата възможност, ако си сигурен, че държиш и на многоканална система, е да се насочиш към колони + кино рисивър, който поддържа такъв тип свързване, и след време да надграждаш със стерео усилвател, ако прецениш за нежбходимо.

deeper

  • Гост
Re:Стерео система с бюджет 2500 лв - 3000 лв.
« Отговор #7 -: Януари 17, 2016, 19:29:54 pm »
Аз лично филм в къщи не съм гледал от доста години, но децата растат и ще дойде този момент. Така че да заложим на добри колони с рисийвър, пък ако трябва да се подобри стерео качеството и няма ресурс за усилвател като крайно стъпало, ще се сложи по-евтин и механично ще превключвам кабелите.

Или обобщено Стерео система с рисийвър. Рисийвъра да порържа WiFi, защото рутера е на долният етаж. 4К ако е възможно също няма да е излишно. За Dolby Atmos ако достигне бюджета.

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Стерео система с бюджет 2500 лв - 3000 лв.
« Отговор #8 -: Януари 17, 2016, 19:44:13 pm »
Като се има предвид музиката, която слушаш, както и максималния бюджет : Klipsch RP-260F или Monitor Audio Bronze 5 биха били подходящи според мен. Ако нямаш нещо против букшелф колони, то чудесно решение биха били и Monitor Audio Silver 2 .
Комбинирани с добър рисивър, притежаващ все пак предусилателни изходи за евентуално надграждане. Достъпен такъв модел, с който би се вписал в бюджета си е например YAMAHA RX-V779.


deeper

  • Гост
Re:Стерео система с бюджет 2500 лв - 3000 лв.
« Отговор #9 -: Януари 17, 2016, 23:39:47 pm »
Благодаря за съдействието. Ще се разходя до магазина, за да ги прослушам. Всъщност къде е магазина?

deeper

  • Гост
Re:Стерео система с бюджет 2500 лв - 3000 лв.
« Отговор #10 -: Януари 18, 2016, 15:44:32 pm »
Изборът вероятно ще падне върху Monitor Audio Silver 2. Каква е разликата м/у черен и черен лак? Какво минимално отстояние от стената изискват?

Какви стойки са най-подходящи за тях?

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Стерео система с бюджет 2500 лв - 3000 лв.
« Отговор #11 -: Януари 18, 2016, 15:59:58 pm »
Стандартно Monitor Audio Silver се предлага в естествен дървесен фурнир. Имайки предвид това, така изглежда стандартно черно, а така - черен лак.

В зависимост от помещението разстоянието може да варира, но аз не бих ги сложил на по-малко от 40см от задната стена, по възможност дори на повече от страничните.

Ето как изглеждат предишните Silver RX2 на сотйки Norstone Stylum 2, а тук можеш да разгледаш системата на един съфорумник, изградена около Silver 2 в черен лак - Системата на Coppermine