Автор Тема: Naim SBL усилвател и източник?  (Прочетена 3249 пъти)

Неактивен ivogmarinov

  • Публикации: 140
Naim SBL усилвател и източник?
« -: Април 26, 2017, 02:16:07 am »
Привет на всички отново!Мисля си че,мога отделя малко средства за ъпгрейд на моята система сега и реших да се допитам за съвет отново с вас.Тя се състои в момента от следните компоненти.Усилвател Naim Nait 5i,дак CA Dacmagic и тонколони Naim SBL.Цялата ми колекция от музика е цифрова която съхранявам на външен диск на компютъра и използвам JRiver Media Centеr за плеър.Нещото което най много харесвам в моята система са тонколоните,които неотдавна взех и слушам с огромно удоволствие за което има принос и този форум тук!Сега бих искал да се допитам за мнения относно следващата ми покупка.Бюджетът с който разполагам е около 4000лв и ще ми стигнат само за компоненти втора ръка.Вариантите които обмислям са за нов източник или направо нов усилвател с който ще направя и системата по-балансира,а и ще извлека още малко от потенциала на тонколоните.Това на което се спрях са три варианта:
1.Naim ND 5xs и да запазя Nait 5i.
2.Supernait 1+JRIver
3.Superuniti
Бих искал да отбележа че слушам музика на не много високи нива през повечето време и искам да подобря това.Сега усещам само тогава че нещо малко не ми достига.Не харесвам прекалено много бас, и нямам усещане за липса на такъв.Стаята ми не е голяма 15m2.Никога не съм чувал споменатите от мен компоненти и нямам такава възможност, затова ще ви помоля за вашето мнение,относно напасването с ОТ и характера на звученето на отделните компоненти.Това което ми харесва много в звученето на моята система е усещането на моменти на музиката и отделните инструменти,като че ли слушам музика на живо,и бих искал ако ще сменям усилвателя да има подобен характер.Ако има други варианти бих искал също да ги обсъдим.Благодаря ви предварително!

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Naim SBL усилвател и източник?
« Отговор #1 -: Април 26, 2017, 14:04:41 pm »
Здравей,
Слушал съм Naim SBL преди много години (много вероятно е да са тези, които си взел), но бяха вързани на система от доста висок клас - ако не бъркам усилвателят беше NAP 300.
Направих си труда да поровя във форума на Naim и да почета по въпроса. В общи линии има няколко потребители, които ползват Naim SBL с Nait 5i, попаднах и на един потребител, който ги ползва с XS, но преобладаващото мнение е, че колоните се чувстват много по-добре с по-сериозни усилватели. Не става дума за сила на слушане, а за качество и характер на звука. При феновете на Naim е стандартна практика електрониката да е няколко пъти по-скъпа от колоните - за да се извади максимума от тях, та в тази връзка не е стряскащо, че доста хора ги слушат с 250, попаднах дори на 1-2 мнения на потребители с Naim SBL + NAP 500 :).

Конкретно на твоите въпроси - от гледна точка на усилвателната част, нещата се нареждат така - Nait 5i < Superuniti < Supernait 1.

Според мен, ако се ограничим до тези варианти, най-удобно от гледна точка на експлоатация и в същото време добър ъпгрейд от гледна точка на цялостното звучене вероятно би се получило със Superuniti. Така изцяло можеш да изключиш компютъра от сметката, колоните ще са по-добре захранени и ще ползваш усилвател/плеър на Naim, което гарантира добро напасване и удобство. От друга страна, от гледна точка на захранването на колоните, Supernait би се справил най-добре от описаните от теб варианти. Като усилвател е определено по-добър вариант от Superuniti, вграденият DAC е добър, но ще трябва да използваш компютъра като източник, а и няма USB вход.
Първия посочен от теб вариант ми се струва най-непривлекателен като идея - от една страна източника ще бъде на значително по-добро ниво от сегашния ти, а това играе огромна роля за звученето на системата, от друга страна обаче, както вече стана дума SBL се чувстват много по-добре с по-сериозен усилвател, а при този вариант няма да има никакъв ъпгрейд в това направление.

Неактивен ivogmarinov

  • Публикации: 140
Re: Naim SBL усилвател и източник?
« Отговор #2 -: Април 26, 2017, 15:32:14 pm »
Rudra,благодаря ти за бързия отговор и направения от теб труд да се поровиш в друг форум (y)  :)!Мисля че съвпадат по начина на степенуване от теб компонентите,аз също си мислех че може би със Supernait ще бъдат захранени най-адекватно.Мога да използвам оптичен кабел за връзка с компютъра,и евентуално да използвам logitech squeezebox ако това може да подобри нещата относно източника.Благодаря ти още веднъж :)!

Неактивен ivogmarinov

  • Публикации: 140
Re: Naim SBL усилвател и източник?
« Отговор #3 -: Август 28, 2017, 19:57:35 pm »

Здравейте,

С удоволствие ще споделя няколко думи относно впечатленията ми от прослушването на няколко Naim усилвателя с моите любими SBLs,след като реших да направя ъпгрейд  на усилвателя си Nait 5i и Dacmagic.Няма да съм много изчерпателен понеже в това не мие силата да описвам звука.

Първо имах възможност да чуя Supernait.Тук искам да изкажа благодарности на Rudra за предоставената от него възможност!Свързан с оптичен кабел с PC и използване на неговия собствен DAC.Подобрението веднага се усети,много повече динамика и контрол над всичко.SBLs просто се  изпълниха със повече звук,по-плътен ако мога така да се изразя и различен от Nait5i.Добър във всякакъв жанр музика особено ми направи впечатление при акустиката.Струнните инструменти звучаха много реалистично.След няколко дни имах възможност да прослушам и Dac V1 в къщи.Беше ми предоставен и Nac72/Nap140 които много исках да чуя oт "Olive"звука с SBL но за съжаление имаше проблем със свързването(нямаше подходящ кабел)и така и не успях да ги чуя и това ще остава да ме съблазнява.Та да се върнем на Dac V1 с Nait5i-бях много впечатлен от подобрението спрямо Dacmagic.Приятно и забавно за мен като звук,бих казал малко по-напред и по-аналогово.С малко повече подробности и много реалистични гласове.Усетих малко повече бас и високите много по-добре,с Dacmagic бяха по-изразени и понякога звукът беше агресивен и съскащ при по-високи нива.Моят малък усилвател звучеше много по-добре!След това прослушване бях доста объркан.Supernait звучеше много властен и авторитетен,докато с Dac V1 и Nait5i по-приятно и забавно за мен.Не беше лесно да реша и в крайна сметка се спрях на Dac v1 и по-късно да добавя Nap200 към него.Тук направих риск да го взема без да имам възможност да го чуя преди това но за щастие се оказа една много добра комбинация.Спрямо другите два усилвателя Nap200 звучеше също малко различно.Трябваха ми няколко дни да възприема разликата и да реша че не съм сгрешил.Спрямо другите,той добави повече резолюция и финес и балансиран звук,направи ми впечатление колко добре се справя в по-сложи пасажи.Спрямо Nait 5i,слушането на високи нива е истинско удоволствие.С Nait 5i когато усиля повече,звука на моменти ставаше доста агресивен.Но това което добави най-вече радост и удовлетворение за мен!В крайна сметка разбрах за себе си,че всеки е един от тях е добър,но също и малко различно звучащ усилвател въпреки че са Naim!Също така си мисля че е хубаво да се дава възможност поне седмица,всеки сам в къщи да прослуша и разбере дали му харесва даден компонент,особено за по-скъпи системи.Въпрос на вкус на възприемане на звука!

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Naim SBL усилвател и източник?
« Отговор #4 -: Август 28, 2017, 21:49:39 pm »
:) Чудесно е, че хем си намерил най-добото за теб решение, хем си имал възможност да сравниш няколко неща и да направиш съответните изводи за себе си. Aко човек подходи разумно и обективно към такива сравнения, това може да повлияе много благотворно на разбирането му за Hi-Fi и за звука въобще.

Още по-хубаво е, че системата ти на този етап е завършена и сега вместо да мислиш за ъпгрейди можеш да се отдадеш изцяло на слушане и наслаждаване на музиката.

И в тази връзка, не за да те дразня, но просто за да има какво да те човърка :P - много е вероятно скоро в България да има за продажба Naim DBL ;)



Неактивен ivogmarinov

  • Публикации: 140
Re: Naim SBL усилвател и източник?
« Отговор #5 -: Август 28, 2017, 23:30:11 pm »
 (y) Бих казал че е много хубаво наистина!Тук ще трябва ъпгрейд и на стаята.Но мисля че SBL имат още какво да покажат ;).