Автор Тема: Моята скромна стерео система - Georg Mihailov  (Прочетена 19354 пъти)

Неактивен Georg Mihailov

  • Публикации: 110
Здравейте!
Отдавна чета сайта и форума. Винаги съм намирал много интересна и ценна информация.
Смятам, че дойде време да представя настоящата си стерео система. Тя е резултат на няколкомесечно проучване, прослушване, избор на компоненти и т.н.
Системата се състои от:
Източник, транспорт и DAC - мрежови плейър Onkyo NS 6170 с два USB входа. Вградените DAC-ове директно декодират всякакви HiRes файлове до 192 kHz 24 bit, и DSD(DSF/DIFF) до 11.2 MHz.
Усилвател - Onkyo A 9070
Интерконектен кабел - Eagle Cable
Аудио кабел - Eagle Cable Calypso 2 x 4 mm
Озвучителни тела - Canton Nestor 802 DC. Подовостоящи с по 2 х 200 мм, 1 х 180 мм и 1 х 25 мм. Колоните са купени секънд хенд, но са извънредно запазени /направо като нови/ и с чудесен звук.

 






Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Моята скромна стерео система - Georg Mihailov
« Отговор #1 -: Август 22, 2017, 13:57:40 pm »
Здравей и добре дошъл във форума :)
Честито за системата, дано те радва дълго!

Неактивен Georg Mihailov

  • Публикации: 110
Re: Моята скромна стерео система - Georg Mihailov
« Отговор #2 -: Август 22, 2017, 14:09:22 pm »
Благодаря! И аз се надявам на същото. :)

Неактивен vidolov

  • Публикации: 59
Re: Моята скромна стерео система - Georg Mihailov
« Отговор #3 -: Август 22, 2017, 19:04:16 pm »
Със здраве! (y)

Неактивен Georg Mihailov

  • Публикации: 110
Re: Моята скромна стерео система - Georg Mihailov
« Отговор #4 -: Август 22, 2017, 22:10:55 pm »
Благодаря!
Мен основно ме вълнува слушането на музика - в режим стерео. До не много отдавна слушах основно чрез стар АV ресивър Сони, и съраунд система 6.1 с не особено висококачествени озвучителни тела - фронт - подови Eltax Symphony 8.4, и разни Джамо за съраунд и събуфер. Източник -лаптоп с Фубар, външен хард и външна звукова карта /всъщност имам две/ Криейтив Саундбластер X-Fi HD USB или Asus Xonar U7. Качествота на звучене не ме удовлетворяваше главно заради кекавите възможности на ресивъра в режим стерео /да не говорим за режима Direct - мъка.../. А и честно казано фронт колоните ми бяха посредствени.
Затова започнах бавно и постепенно. Първо трягнах да избирам плейър с качествен DAC със задължителна способност да може да декодира всякакви HiRes файлове от външен хард във всякакъв формат без участието на компютър, Фубар и т.н. Така стигнах до това Онкио, което съчетава висококачествена елементна база, двоен моно дизайн, има вградени два качествени двуканални32 bit  DAC-а /по един за всеки канал/ AKM 4490EQ, отговаря на всичките ми изисквания и идва с един куп допълнителни екстри - мрежови функции, DAB и FM тунери, достъп до мрежови ресурси - Spotify, Deezer, Tidal и т.н. и всичко това на много прилична цена...
По-късно ще продължа разказа за избор на компоненти.

Неактивен ivaylo10

  • Публикации: 104
Re: Моята скромна стерео система - Georg Mihailov
« Отговор #5 -: Август 22, 2017, 22:31:09 pm »
Честито! Пожелавам ти много часове наслада.

Неактивен Georg Mihailov

  • Публикации: 110
Re: Моята скромна стерео система - Georg Mihailov
« Отговор #6 -: Август 23, 2017, 00:51:24 am »
Благодаря! Подобно! (handshake)
Втория компонент естествено беше усилвателят. Плейърът подобри звученето на старите компоненти в известна степен, но...



[/url]

Продължавах да изпитвам вътрешно неудовлетворение...
След обикаляне и слушане по специализираните магазини се реших да заложа на усилвател от същата фирма като плейъра. Имах и възможност да ги чуя в комплект. Усилвателят е с подчертан ретро- и дори "индустриален" дизайн, солидна 18 килограмова конструкция, двоен монодизайн, тристепенна схема Дарлингтън, мощен трансформатор и транзистори, 4 кондензатора с общ капацитет 60 000 микрофарада, схемно и програмно се дели на предусилвател и крайно стъпало, с изведени пре аути от предусилвателя и входове за крайното стъпало, може да работи като интегриран усилвател, предусилвател, крайно стъпало и като схемна комбинация от предусилвател и крайно стъпало... Плюс това има и вграден двоен DAC Wolfson с два коаксиални и един оптичен цифров вход. Донякъде дублира DAC-a на мрежовия плейър, но само донякъде, така че плейърът изобщо не е излишен:

[/url


Неактивен Georg Mihailov

  • Публикации: 110
Re: Моята скромна стерео система - Georg Mihailov
« Отговор #7 -: Август 23, 2017, 01:01:21 am »
Поръчах си да ми направят нещо като рак за двата компонента /има го на най-първата снимка в темата/ и почнах да събирам и прилични интерконекти и аудиокабели. Описал съм ги в първия пост. Ето снимка и на единия интерконектен кабел:



Да, любител съм и на винила и имам колекцийка от над 300 плочи и стар приличен грамофон с ММ доза. Усилвателят има много добър вход phono с превключвател за ММ и МС дози.

Неактивен Georg Mihailov

  • Публикации: 110
Re: Моята скромна стерео система - Georg Mihailov
« Отговор #8 -: Август 23, 2017, 09:37:06 am »
Остана последната част - изборът на озвучителни тела. Един от най-важните компоненти на системата. Предишните озвучителни тела /с полипропиленови говорители 2 бр. х165 мм плюс пищялка 25 мм от коприна/ ме бяха разочаровали. Твърдо бях решил да ги заменя с нещо по-качествено и по възможност с по-големи говорители. Докато събирах пари, пообиколих отново някои от аудио магазините /аз съм от София/ и си организирах по някое прослушване на озвучителни тела. Естествено прослушването в магазин дава само приблизителна представа - то е с някакъв източник и усилвател, и в помещение, което акустично се различава много от "акустиката" в къщи...
Заради мебелировката у нас нямам възможност за голямо отдалечаване на колоните от задна и странични стени и се бях насочил главно към озвучителни тела с преден фазоинвертор или евентуално - затворен тип. Не съм голям любител на букшелфите, не ми се занимава допълнително и със стойки и събуфери и затова твърдо се бях насочил към подостоящи колони. Преди да успея да събера по-прилична сума /поне 3-4 хиляди лева/, реших за всеки случай да направя една обиколка с прослушване на магазините за аудиотехника секънд хенд в София /знам поне 3-4/. И така попаднах на колоните, с които се сдобих - Кантон Нестор 802 DC. Първо ми хареса качеството и тембъра на звука, който са способни да излъчат. Послушах ги известно време с различни стилове музика /захранени от някакъв усилвател и CD плейър/ и ми харесваха все повече и повече. Направих им подробен и щателен оглед. Имат извънредно запазен вид - говорителите, мембраните /те са хартиени плюс копринена пищялка/, гумените гофри, закрепващите им пръстени с фирмен надпис, винтовете - всичко имаше вид на чисто ново, непипано от човешка ръка. Същото се отнася и за корпусите с покритие фурнир, предния панел, предпазните решетки и клемите.
Рискувах и ги купих, и то на извънредно прилична /т.е. неприлично ниска  :D/ цена.
Колоните си паснаха напълно с усилвателя и плейъра, и при наличните акустични особености на хола у нас свирят направо чудесно.

Неактивен Angel_s

  • Публикации: 10
Re: Моята скромна стерео система - Georg Mihailov
« Отговор #9 -: Август 28, 2017, 16:20:56 pm »
Georg Mihailov , честито за системата със здраве да я ползваш ! (y)

Неактивен Georg Mihailov

  • Публикации: 110
Re: Моята скромна стерео система - Georg Mihailov
« Отговор #10 -: Август 29, 2017, 10:51:33 am »
Благодаря!
Още нещо за системата - взех за проба един интерконектен кабел за връзка между плейъра и усилвателя от сребро, китайско производство. Не е от някоя известна фирма за аудиокабели.
Направих сравнение на звученето спрямо другия наличен интерконектен кабел - Eagle Cable Deluxe. Усеща се известна разлика най-вече във високочестотния диапазон. Всякакви звънчета, фусове, чинели, четки и т.н. звучат по-ясно, усещат се сребристи обертонове в звученето. Всички видове струнни инструменти звучат по-наситено. Явно че пробата на кабела ще прерасне в покупка. ;)

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Моята скромна стерео система - Georg Mihailov
« Отговор #11 -: Август 30, 2017, 21:51:42 pm »
Вероятно ако пробваш сериозен кабел от по-висок клас (не безименен китайски) ще си още по-очарован от системата си.
Много потребители, дори първоначално подхождащи с краен скептицизъм, се убеждават в значението на кабелите и сериозния им принос към доброто звучене на системата.

Неактивен Georg Mihailov

  • Публикации: 110
Re: Моята скромна стерео система - Georg Mihailov
« Отговор #12 -: Август 31, 2017, 14:19:53 pm »
Благодаря, непременно ще си потърся и интерконектен кабел от по-висок клас. Малко по-късно.

Неактивен Georg Mihailov

  • Публикации: 110
Re: Моята скромна стерео система - Georg Mihailov
« Отговор #13 -: Септември 21, 2017, 21:21:36 pm »
Прибавих още едно устройство към системата, насочено към обновяване на съраунд системата ми за домашно кино - медиаплеър Dune HD Duo 4K base:





Сега остава още да разкарам стария AV ресивър (вижда се на снимката) и да го заменя със съвременно устройство с пре аут изходи за фронт колоните.

Неактивен Georg Mihailov

  • Публикации: 110
Re: Моята скромна стерео система - Georg Mihailov
« Отговор #14 -: Ноември 05, 2017, 23:42:50 pm »
Настъпиха допълнителни промени в конфигурацията.
1. Добавих ресивър с преаути от предусилвателя за всички канали. Onkyo TX-RZ810. 7.2 канален, с възможност и за Долби Атмос в конфигурация 5.2.2. Реално го използвам в режим 5.1 /засега/. Фронталните колони са включени към крайното стъпало на стереусилвателя ми Onkyo A-9070, а останалите директно към ресивъра. Крайното стъпало на усилвателя получава сигнал от преаут изходите на предусилвателя на ресивъра.

Картинка:



2. "Ъпдейтнах" стария си грамофон /замених го с нов/. Audiotechnica AT LP5. Колкото и да е странно за някои, за мен винилът не е изгубил привлекателността си. Така че наред с lossless и HiRes, с удоволствие слушам и винил. Имам около 300 плочи.

Малко картинки:







Ето и общ вид на грамофона /тази снимка не е моя/: