Автор Тема: Кабелна телевизия- FAQ, обсъждане и мнения  (Прочетена 94110 пъти)

zlatko

  • Гост
Re:Кабелна телевизия- FAQ, обсъждане и мнения
« Отговор #15 -: Април 20, 2010, 16:36:17 pm »
@начинаещ
Идеята да не ползваш няколко устройства, а само едно - телевизора. Това една страна спестява нуждата от универсално дистанциооно, от друга в много случаи се подобрява качеството. Например повечето STB нямат HDMI изход, т.е. имаш 2 преобразувания цифра-аналог и обратно.

начинаещ

  • Гост
Re:Кабелна телевизия- FAQ, обсъждане и мнения
« Отговор #16 -: Април 20, 2010, 17:05:00 pm »
@начинаещ
Идеята да не ползваш няколко устройства, а само едно - телевизора. Това една страна спестява нуждата от универсално дистанциооно, от друга в много случаи се подобрява качеството. Например повечето STB нямат HDMI изход, т.е. имаш 2 преобразувания цифра-аналог и обратно.


Не мисля, че дебата ни е за тук, ако властимащите преценят  нека го преместят, но ми се иска да продължим, щото има някаква тънкост която явно аз не схващам, за какъв HDMI изход говориш  :o......... моето схващане е следното :
Да приемем, че  моя кабелен оператор задължително  предлага цифров декодер в пакета на  цифровата телевизия/ демек цифровата е кодирана/, аз  имам Т- тунер само на тв-то, пак си гледам цифрова, има  примерно 3-4 входа  HDMI и е 1080р, според мен  / включително и аз / съм вложил пари в нещо което на практика няма нужда от него, всичко това примерно .
Ако приемем, че повечето са като мен – или иначе казано сигнала на оператора не е кодиран и гледат цифрова  тв – я безплатно, само с С тунера на тв съм съгласен............. ох омотах се ::), дано ми разбирате мисълта, щото много хора залагат на екстрите - да ги има........... пък дали влизат в употреба е без значение
 ;)

Momchil

  • Гост
Re:Кабелна телевизия- FAQ, обсъждане и мнения
« Отговор #17 -: Април 20, 2010, 17:13:43 pm »
Най-простото обяснение е, че при наличието на DVB-C тунер в телевизора и ползването на CAM модул плюс карта на оператора, не е нужно да ползваш дървените set top box-ове, които декодират сигнала през аналогов изход.

начинаещ

  • Гост
Re:Кабелна телевизия- FAQ, обсъждане и мнения
« Отговор #18 -: Април 20, 2010, 17:18:37 pm »
Най-простото обяснение е, че при наличието на DVB-C тунер в телевизора и ползването на CAM модул плюс карта на оператора, не е нужно да ползваш дървените set top box-ове, които декодират сигнала през аналогов изход.


Това значи ли, че при телевизор, само с Т тунер и при наличието на CAM модул плюс карта на оператора гледането на цифрова телевизия е невъзможно

сори за офтопика ма да си изясня нещата




Momchil

  • Гост
Re:Кабелна телевизия- FAQ, обсъждане и мнения
« Отговор #19 -: Април 20, 2010, 17:21:23 pm »
Възможно е, разбира се. Като пуснат достатъчно цифрови ефирни телевизии и като ги кодират, тогава в употреба ще влезе и DVB - T тунера.  ;D

Всъщност и сега може да се гледат, примерно със стайна антена, наличните цифрови ефирни телевизии.

начинаещ

  • Гост
Re:Кабелна телевизия- FAQ, обсъждане и мнения
« Отговор #20 -: Април 20, 2010, 17:35:22 pm »
То е ясно, че това ще стане след десетки години / може би /, но пък до тогава може да ги няма САМ   модулите , а само карти да раздават операторите, тогава вече  сам съгласен........

Momchil

  • Гост
Re:Кабелна телевизия- FAQ, обсъждане и мнения
« Отговор #21 -: Април 20, 2010, 18:01:52 pm »
Пак не си разбрал. До две-три години, цифровата ефирна телевизия ще е факт. Няма къде да ходим, от ЕС ни притискат. Ето ти материалче, в което накратко са обяснени основните неща, които те интересуват: http://www.xotspot.com/2009/06/dvb-t-cifrova-televizia.html

CA модул ще ти трябва, ако бъдат кодирани, съответните канали. От оператора получаваш картата, слагаш я в модула и гледаш, без да се налага да използваш т.нар. set top box.

zlatko

  • Гост
Re:Кабелна телевизия- FAQ, обсъждане и мнения
« Отговор #22 -: Април 20, 2010, 18:23:59 pm »
@начинаещ
То че не е за тук - не е  ;)
Като цяло трябва да знеш, че цифровото предаване на телевизия(DVB=Digital Video Broadcast) има няколко формата:
DVB-T: ефирна телевизия, DVB-C: кабелна, DVB-S: сателитна, DVB-H: за мобилни устройства.
Основната разлика м/у тях е е спецификацията на тунера - в какъв радио диапазон работи, с каква модулация и т.н.
Ако имаш необходимия тунер и антена можеш да гледаш всички СВОБОДНИ канали в съответния цифров формат.
Това с което цифровите оператори пазят сигнала си от нерегламентирано гледане е системата за условен достъп(CAS - Conditional Access System). "Ключът" за достъп е (смарт)карта. Картата и оборудването с което се извършва приемането комуникират на определен "език"(протокол). Различните "езици" всъщност представляват различните системи за условен достъп(Conax, Irdeto, NagraVision, NDS и т.н.). Има два варианта:
 - устройството знае съответния "език"/"езици". Т.е. системата е интегрирана(embedded) в приемника, който ти дава оператора. Слагаш картата и гледаш.
 - устройството не знае никакъв "език", но разполага с универсален стандартен слот CI(Common Interface) отговарящ на задължителна спецификация. Точно такъв имат телевизорите. На практика това е PCMCIA слот. В този слот поставяш необходимия за съответната система "преводач" - САМ(Conditional Access Module), който "превежда" какво "говори" картата на "езика" на съответното устройство. Тогава вече няма значение вида на устройството - телевизор, приемник, телефон, компютър и т.н. То е способно да разкодира канали кодирани с всяка една система, стига да сложиш необходимия "преводач"(САМ).

начинаещ

  • Гост
Re:Кабелна телевизия- FAQ, обсъждане и мнения
« Отговор #23 -: Април 20, 2010, 18:49:21 pm »
благодарско zlatko, има хора който разбират, говоримия от мен език явно ;)

Bra1nSicK

  • Гост
Re:Кабелна телевизия- FAQ, обсъждане и мнения
« Отговор #24 -: Април 20, 2010, 20:07:01 pm »
Мен тази новата на Total TV ми изглежда добра...

BaHko_goTuHoTo

  • Гост
Re:Кабелна телевизия- FAQ, обсъждане и мнения
« Отговор #25 -: Април 20, 2010, 20:37:33 pm »
Мен тази новата на Total TV ми изглежда добра...
Абониран ли си за нея или си гледал някъде другаде? Защото за момента по мое мнение Булсатком са по-добре в предлаганите програми и цената за тях. Като качество незнам.

vdsvicky

  • Гост
Re:Кабелна телевизия- FAQ, обсъждане и мнения
« Отговор #26 -: Април 20, 2010, 21:11:07 pm »
Бих искал да попитам с какво да го измерим това ниво на сигнала >70dBuV - мултицет = как ?

BaHko_goTuHoTo

  • Гост
Re:Кабелна телевизия- FAQ, обсъждане и мнения
« Отговор #27 -: Април 20, 2010, 21:16:40 pm »
Има специални устройства които мерят тези децибели. Кабелните оператори ги имат.Виждал съм как мерят даден сигнал ама ми се стори много объкано, нищо не схванах. Ако имаш познат като мен в някоя кабелна телевизия го питай.

vdsvicky

  • Гост
Re:Кабелна телевизия- FAQ, обсъждане и мнения
« Отговор #28 -: Април 20, 2010, 21:21:44 pm »
Предпочитам да не питам по обективни причини :D .  Благодаря за чудесната тема. Сега разбрах ,че ще трябва да преправя кабелната мрежа в къщи. 3 ТВ приемника са със сплитери с тап , на нямам никакви защити. Голямо БЛАГОДАРЯ. Единствено меренето на сигнала остава ,но за без пари толкоз.

Неактивен hristoslav2

  • Наказан
  • *
  • Публикации: 698
Re:Кабелна телевизия- FAQ, обсъждане и мнения
« Отговор #29 -: Май 17, 2010, 10:15:10 am »
Евроком/Кейбълтел от днес са със ново име  http://www.blizoo.bg/

Blizoo е новото име на обединените кабелни оператори Евроком Кабел и КейбълTел. Двете компании бяха придобити от европейския фонд за дялово инвестиране EQT V. Новият собственик има дългосрочни инвестиционни планове в България. EQT V е създаден през 2006 г. и инвестира основно в Северна Европа. Неговият капитал възлиза на 4.25 млрд. евро.

Целта на новата компания е да бъде безапелационен лидер в налагането на новаторски продукти и услуги и да гарантира изключително ниво на обслужване за вас – нашите потребители - заяви Ищван Полони, изпълнителен директор на компанията.

Според анализатори blizoo държи общо 25% от пазара. Освен на пазара на кабелна телевизия, blizoo e доставчик на интернет и стационарна телефония.

От утре 17 Май 2010г. ще откриете нов, прекрасен свят на забавления и всеки ще може да избере това, което ще му бъде по-удобно, по-изгодно и още по-близо до него. Ново име, нов бранд, нов сайт, нови оферти, ново отношение...разберете повече на www.blizoo.bg

И накрая като за последно една информация в аванс, очаквайте от утре уникалния, революционен HD пакет на компанията от 10 канала, пакет който никой друг няма да Ви предложи:

Ексклузивно и само при нас Световното първенство по футбол в ЮАР 2010 с уникалния канал на Българската национална телевизия - BNT 1 Full HD!
За първи път с висока резолюция и ексклузивно съдържание и отново само при нас - Planeta HD /веднага след старта на канала/!
И още: Discovery HD, Eurosport HD, National Geographic HD, History HD, Luxe tv HD, Food Network HD, Fashion Channel HD и Premium Digital Full HD с най-новите блокбъстъри на Холивуд!