Автор Тема: Домашно кино и висококачествено стерео – как да ги съчетаем без компромиси!  (Прочетена 49643 пъти)

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Кратка статия, разглеждаща многократно обсъждания проблем за съчетаване на домашно кино и висококачествено стерео, можете да прочетете тук - Домашно кино и висококачествено стерео – как да ги съчетаем без компромиси!

kando

  • Гост
:) интересно и полезно наистина,но се чудя едно нещо.
При стерео система търсим и купуваме съответно,колкото се може по-подходяшите и качествени ОТ и при ресивъра/кино системата различните ОТ,които ще добавим нема ли да дразнят в общия звук т.е.няма ли да се усеща разлика някаква.

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
А защо трябва да са различни  :) ?

kando

  • Гост
Добре примерно (аз питам щото не му разбирам  ;D)

Имаме Авалоните от снимката горе - искам 7+1 т.е.имаме две,другите 6 кои трябва да са ..... пак същите ли?А събуфера?

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Дано някой ден да можеш да си позволиш система с такива Авалони. Avalon не е марка, която специялизира в домашното кино - за това във високите си серии нямат подходящи за домашно кино колони. Ако си твърдо решил цялото ти кино да е Аволон, като център можеш да ползваш NP Evolution серията ... като задни също.
Има марки във високия клас - АТС, Dynaudio, B&W, които и за най-сериозните си серии предлагат и център и съраунд колони.

Относно басовете - някои от марките предлагат и басове във високия клас, аз бих се спрял на специализирани производители на субуфери - Rel или Velodyne.

HiFi

  • Гост
По повод тази чудесна статия, се чудя не е ли добре по-напредналите колеги да споменат комбинации. Например разделени по категории:
1. Ресивър или усилвател до 1000 лв.
2. Ресивър или усилвател до 1500 лв.
3. Ресивър или усилвател над 1500 лв.
или нещо подобно.
Стува ли си усилвател от оказион?
Нещо за което съм се питал често е, как се променя звука на HIFI техниката с годините?

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Комбинациите са многобройни и зависят от конкретния случай. Да се прави еднозначна класация на "най-добри компоненти до 1000лв и над 1000 лв " за мен е несериозно и неправилно. Потребителите имат различни изисквания и вкусове.

Що се отнася до усилвателите от оказион - в световен мащаб - Европа, Америка, Русия ... хората имат възможност често да сменят техниката си с по-добри компоненти, затова там пазара на техника втора ръка е изключително богат и процъфтяващ.
Уви у нас не е така, и търговците на техника втора употреба, често предлагат техники на по 20-30 години, купени за жълти стотинки от Европа ... убеждавайки неориентираните потенциални клиенти как новата техника не свири ... и само между старите неща има истински!
Това твърдение е изключително крайно и никак не е близо до истината.
Това обаче, не означава че техниката втора ръка трябва да се избягва на всяка цена - напротив, когато бюджета е силно ограничен, това е може би единствения възможен избор.
Възможността да се попадне на амортизирана, или неуспешно модвана техника никак не е малък.
Когато дойде момента да избираш нещо конкретно, пусни тема в подходящия раздел, и ще съдействаме с каквото можем  :)

Simonov

  • Гост
Статията е много добра... за някой, който е пълен лаик в аудиото.

Цитат
Така получаваче максимума и от двете системи, не се налага да превключваме кабели от едната на другата … не се налага да имаме отделни колони за кино и стерео … и най-вече не се налага да правим компромиси със звука.

Това не е максимум, а оптимум и компромис в качеството ИМА. Хайде да порасъждаваме малко. В статията се твърди, че трябва да ползва предусилвателя на ресивъра и отделен висококачествен стерео усилвател с байпаснат предусилвател(за кратко - крайно стъпало). Това на практика означава пилеене на солидна сума пари. Предусилвателите в кино ресивърите са всичко друго но не и качествени. Изградени са на базата на една лопата DSP-та, логика и куп компоненти насипани в него за нуждите на "домашното кино". Ако ресивъра има и логическо управление на усилването, работата става хептен "хубава". Крайното стъпало ще свири толкова добре, колкото го клати предусилвателя. Като подадем калпав сигнал, преминал през какви ли не "обработки", на изхода на крайното стъпало няма да се случи чудо.

Статията не е неправилна, но е неточна(меко казано)...

Crossblade

  • Гост
...Като подадем калпав сигнал, преминал през какви ли не "обработки", на изхода на крайното стъпало няма да се случи чудо. ...

Ще се получи това, което се получава при нормалното слушане на този ресийвър в съраунд режим. В стерео режим тези "проблеми" ги няма.

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Simonov прочети пак статията ...явно не си разбрал някои моменти -  в стерео режим рисивъра не се използва!
Ако пък те притесняват качествата на кино рисивърите в кино режим .. няма проблем, ползвай по същия начин аудио-видео център или процесор от висок клас :) и това съм споменал.
Успех!

Simonov

  • Гост
Пропуснал съм момента, че стерео източниците са включени директно към стерео усилвателя а не през входовете на ресивъра. ;D

Danri

  • Гост
И тъй като Rudra вероятно ще се въздържи да ти го каже, пропуснал си и едно: "моля да ме извините" ...

Неактивен Coppermine

  • Публикации: 81
    • Планина.бг
Имам едно питане по повод на тази статия. Когато направим описаната постановка се оказва че на рисивъра няма включени ОТ на левия и десния канал. Пускаме автоматичните настройки на рисивъра, правят се замервания и понеже рисивъра "чува" левия и десния канал които свирят през стерео усилвателя си записва в настройките че има включени лява и дясна тонколона, реално обаче те не са включени на крайното стъпало на рисивъра. Въпроса е може ли да се получи проблем от това че няма закачен товар на крайното стъпало на рисивъра а то все пак работи. Тук отварям малка скоба, знам че работи защото ако включа обратно колоните към рисивъра те свирят без да променям настройките. Докато ако направя настройки без център и после го закача, той няма да свири преди да пренастроя наново или да го пусна от менюто.

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
В упътването на рисивъра ти е описана възможността за използване на предусилвателните изходи за всичките 5/7 озвучителни тела с отделен усилвател или крайно стъпало. Имайки предвид, че такава възможност е предвидена от производителя, описана в упътването, а и изпробвана многократно, не мисля че имаш повод за притеснение.

В упътването обаче изрично е упоменато да не се свързват едновременно озвучителните тела и за терминалите на рисивъра, и чрез използването на PRE OUT изходите!

Неактивен nassoo

  • Публикации: 4
Привет! Имам и аз едно лаишко питане по въпроса. Доколкото разбирам, когато се слуша стерео, сигналът изобщо не минава през рисивъра. Означава ли това, че в режим "стерео" кабелите влизат направо от саунд картата/DAC-а в усилвателя? Т.е. в усилвателя трябва да влизат два чифта кабели - от рисивъра (за кино) и от аналогов източник (за стерео)... моля за малко допълнителни разяснения... Благодаря предварително!