Автор Тема: Bi-Amping / Bi-Wiring свързване  (Прочетена 36589 пъти)

vortexx

  • Гост
Bi-Amping / Bi-Wiring свързване
« -: Октомври 07, 2010, 15:05:51 pm »
Здравейте колеги,
Бих искал да ви попитам за това дали...
...Bi-Amping свързването, подобрява качеството на звуковата картина и има ли смисъл от него?

Въпросът ми е продиктуван от това, че колоните и ресивъра които ползвам, позволяват този начин на свързване.

Предварително благодаря.

Поздрави,

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Bi-Amping свързване
« Отговор #1 -: Октомври 07, 2010, 16:47:32 pm »
При Bi-Amping  както се разбира от името има двойно/разделно/ усилване към колоните. С други думи едно стъпало за баса, и едно за среди + високи.
Има и колони които поддържат и Три ампинг ...
А много от сериозните фирми отричат идеята и въобще не предлагат такава възможност при колоните си.
Някои хора се кълнат, че при би-ампинг колоните им звучат много по-добре ... други мислят, че разликата е минимална, или пък е в отрицателна посока... или поне нерентабилна ценово когато става дума за сериозно стерео...
В крайна сметка, както с всяко нещо в аудиото трябва да се пробва (трябва ти същата дължина кабели)
 и да прецениш как стоят нещата за теб

Изключително важно е внимателно да прочетеш инструкциите за Би-Амп свързване...да не стане някоя беля - гаранцията не покрива повреди причинени от експерименти на потребителя  :)

vortexx

  • Гост
Re:Bi-Amping свързване
« Отговор #2 -: Октомври 07, 2010, 16:55:50 pm »
Благодаря за отговора.  :)

Неактивен dimitar_genchev

  • Публикации: 8
Re:Bi-Amping свързване
« Отговор #3 -: Октомври 07, 2010, 19:42:22 pm »
Специално при мен имаше промяна в звученето в положителна насока . Трябва да експериментираш с твоята система и сам да решиш дали подобрява звука или не. Аз дори при смяна на кабелите си усетих разлика. 

drazmahala

  • Гост
Re:Bi-Amping свързване
« Отговор #4 -: Октомври 12, 2010, 12:54:54 pm »
Темата всъщност е изключително интересна и освен тестването на "слух" има и техническа страна на въпроса. Понеже моите SCM 40 позволяват такова свързване, намерих в специализирания форум на АТС интересни въпроси, повдигнати от юзъри, във връзка с избора на кабел и би-амп. свързването.Не ми е ясно обаче чисто технически обяснението на специалистите от АТС в един от постовете??Понеже съм в процес на търсене на подходящ кабел/колонен/ слушах и би уайринг, но не бях особено въодушевен от чутото. Освен това на колоните ми предстои слагане и на подходящи джъмпари и явно напасването на всичко това кабел+джъмпари + би уайринг/?/+би ампинг/??/ ме държи в неведение от чисто техническа гледна точка, но не от слухова :) ще моля за по обстойно обяснение.
прегледай правилата на форума

drazmahala

  • Гост
Re:Bi-Amping свързване
« Отговор #5 -: Октомври 12, 2010, 13:52:00 pm »
Хубаво - правилата са за това , за да се спазват, а понякога и да се роптае срещу тях и да се променят ;) Както и да е. Трудно е да се правят тестове на всички свързвания, еле па би ампинг.Знам, че техническото обяснение не панацея и понякога слуха се оказва по "на място. От АТС твърдят, че 40 ките са с независими кросоувъри и позволяват такова свързване, но не дават категоричен отговор дали с един по дебел колонен кабел няма да звучи по добре системата?
Не разбарах има ли значение дебелината на кабела, когато е дълъг над 2.5 и защо? 8)

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Bi-Amping свързване
« Отговор #6 -: Октомври 12, 2010, 14:02:27 pm »
Производителите  на кабели взимат предвид дебелината като фактор, а и в твоя случай не говорим за кабели от 50стотинки метъра. Та проблем с дебелината се съмнявам да имаш, още повече, че при теб става дума за дължини от 3 метра, а не от 7-10 и т.н.

Относни Bi Wiring и  Bi Amping това са съвсем различни понятия!

При Bi Wiring се използва едно стъпало с 2 различни кабела за баса и среди/високи ... или фабрично направен (разклонен) кабел - при който чного често пак проводниците за баса и среди/високи са различни!
Една от основните идеи, е да се манипулира звученето на колоната с различни кабели за различните секции говорители - премерно за баса меден, за средите и високите сребърен .. или обратното... и т.н.

При Bi-Amping идеята е да се ползват 2 отделни стъпала
като едното захранва само баса, другото само среди/високи.
Избора на кабели пак може да варира!

Има доста хора, недолюбващи Bi-Amping идеята, по простата причина, че вместо да взимаш 2 стъпала от даден клас ... можеш да инвестираш парите в едно стъпало от по-висок клас ... и ъпгрейда би бил по-рентабилен!
Или пък цалостен ъпгрейд на системата за близък бюджет... и т.н.!

vasilivanov

  • Гост
Re:Bi-Amping свързване
« Отговор #7 -: Октомври 12, 2010, 23:46:24 pm »
Бихте ми могли да разясните за различните кабели при Bi-wiring?
За баса да кажем го имам въпросния кабел ES2.3, за високите от същата серия ли е по-удачно или от по-висока.

Ако ползвам кабел за басите от по-ниска серия и взема за средите и високите от по-висока серия, да кажем монокристален, какво би се случило? Опасявам се от разминаване на звука.

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Bi-Amping свързване
« Отговор #8 -: Октомври 13, 2010, 00:00:42 am »
Ето ти пример

http://store.avguide.bg/index.php?dispatch=products.view&product_id=29870

При този кабел, за високите честоти  е ползван - CS2.15 - 15лв/м.
А за бас/среди - ES2.3 - 40лв/м.

Хората са преценили, че съотношението би било по-добре да е обратното на твоята идея!

Колкото до това - Какво Евентуално Би се получило - вярвам че никой тук не е правил Bi-wiring с тези кабели и твоите колони... и да се гадае и разсъждава на теория би било просто губене на време.
Пробвай и ще видиш  :)

Успех!

vasilivanov

  • Гост
Re:Bi-Amping свързване
« Отговор #9 -: Октомври 13, 2010, 23:42:34 pm »
Ясно. Може би не е много по темата, но...
Смяната на мостчетата с по-качествени между терминалите за горната(High/mid) и долната (Low) секция дали биха донесли за положителен ефект? Не говоря за моите колони, а като цяло при всички.
Чувал съм доста противоречиви мнения, от рода на "носи отрицателен ефект" или обратното.

При мен положението е такова. Когато го сложа на долните терминали, басът е идеален, но високите и средите неясни и мътни. И обратното, на горните пък басът е по-зле и няма релеф.
В момента е свързано на горната част + и долната - уж е по-добре, ама колко ли...
И пак ще кажа, пробвах го на други колони, ефектът е същия. Тоест това е всеобщ проблем, някъде се чува много(както при мен) другаде не се забелязва.

Авторът на темата ако иска нека пробва този тест, може да се изненада доста.

vortexx

  • Гост
Re:Bi-Amping свързване
« Отговор #10 -: Октомври 14, 2010, 10:40:25 am »
Да, интересно е това което казва Васил. В момента съм вързал колоните към терминалите за високите честоти, но ще пробвам да ги вържа на ниските и ще споделя дали има рзлика.
Въпреки, че не би трябвало да има такава, защото високите и ниските така или иначе са свързани с мост... ::)

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Bi-Amping свързване
« Отговор #11 -: Октомври 14, 2010, 10:47:59 am »
Смяната на мостчетата с по-качествени между терминалите за горната(High/mid) и долната (Low) секция дали биха донесли за положителен ефект? Не говоря за моите колони, а като цяло при всички.
Чувал съм доста противоречиви мнения, от рода на "носи отрицателен ефект" или обратното.

Какво значи по-качествени... идеята за подмяна на мостовете е пак свързана с манипулиране на звука. Сигнала от усилвателя стига примерно до терминала за басовия говорител ... а оттам чрез тези мостчета се предава към останалите. Затова когато свържеш колоните на този терминал баса ти се струва по-добре, а когато вържеш на другия терминал - ти се струват по-добре средите и високите - просто сигнала отива директно до тях - без да преминава(и съответно да се променя) от мостовете!
На въпроса ти дали ще е по- добре ако сложиш по-качествени мостове - според мен няма Панацея за качествени мостове - въпрос на баланс между колони, кабел и усилвател!
Например ако някой си смени мостовете с такива от сребърен проводник - в неговата система нещата могат да свирнат чудесно .... и в същото време в твоята система такава подмяна да доведе до неприятен дисбаланс в звука!

Също както при Bi-Wiring ... няма еднозначен отговор добре ли е или зле - въпрос на баланс и напасване със системата!

vasilivanov

  • Гост
Re:Bi-Amping свързване
« Отговор #12 -: Октомври 14, 2010, 12:18:46 pm »
Добре, благодаря за отговора.

Неактивен Sper

  • Публикации: 97
Re:Bi-Amping свързване
« Отговор #13 -: Октомври 14, 2010, 23:35:42 pm »
Аз на моите колони също си играх да сменям позицията на кабела на HF и LF, мисля че има разлика поне за мен, относно  Bi-Wiring питах в много магазини да ли има смисъл да си купува такъв кабел, отговора беше във всичките не, нямало смъсъл поне за тях.
 
P.S. Това включване как се нарича.
PSB Imagine T, NAD C355Bee, Rega Apollo, RCA QED Performance Audio 1, In-akustik  SuperFlat 2 x 2,5 mm²,

vasilivanov

  • Гост
Re:Bi-Amping свързване
« Отговор #14 -: Октомври 15, 2010, 00:23:14 am »
Точно така и аз съм го свързал, като че ли е най-удачно.
Щом е с различни кабели значи има разлика, аз не бях прочел внимателно за Ecosse Bi-Wire комбинацията и мислих, че е с едни и същи кабели.
Пробвал съм с различни кабели и нещата стават по-добре или по-зле. Предполагам, че при специално направен Bi-wire кабел нещата ще са по-добре.

Но, има още нещо. Когато попитах продавача , кое е по-добре да взема. Bi-wire от ES серия за около 500 лв или от MS Single-wire, отговорът беше, вземи от по-високата серия, щяло да е по-добре. Може и така да е. Но проблемът с мостчетата пак си остава какъвто и кабел да се вземе, ако не е Bi-Wire.