Автор Тема: Има ли смисъл от скъп оптичен кабел?  (Прочетена 5458 пъти)

vessk0

  • Гост
Има ли смисъл от скъп оптичен кабел?
« -: Април 17, 2012, 20:17:15 pm »
Ясно ми е че от особено значение стабилността и качеството на изработка на един оптичен кабел. Това е важно за възможно най-малко загубени битове по пътя. Но има и по-евтини оптични кабели, които уж също са изработени добре.

Принципно много ми допада марката Атлас и реших да се насоча към техния продукт - Atlas Fibre Optic
Въпроса е дали няма да ми свърши същата работа, нещо евтино, като например такова - Turbo-X Optical

Трябва ми до 1 метър дължина.

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re:Има ли смисъл от скъп оптичен кабел?
« Отговор #1 -: Април 17, 2012, 21:01:21 pm »
Аз съм брал ядове с евтини оптични кабели на няколко пъти. Става дума за тези най-евтините и супер тънки.
Примерно кабела се вади сам от куплунга на уреда, при определено прегъване на кабела почва да прекъсва и един път без да искам го пречупих и спря да работи.
Дали между кабела на Атлас и някой друг от този клас и този на TurboX ще има разлика не мога да кажа, но за мое собствено спокойствие бих се доверил на марка, която се занимава с кабели и може да гарантира някакво качество на изработка.

vessk0

  • Гост
Re:Има ли смисъл от скъп оптичен кабел?
« Отговор #2 -: Април 18, 2012, 00:56:05 am »
Мерси, правилно мисля значи.

Иначе темата е полезна ако някой реши да прави съпоставка на такъв тип кабели в бъдеще. Ще се радвам да почета сравнения. :)

Неактивен sss

  • Публикации: 95
Re:Има ли смисъл от скъп оптичен кабел?
« Отговор #3 -: Април 18, 2012, 11:39:38 am »
Ще се радвам да почета сравнения. :)

Всеобщото мнение е, че оптичните кабели се представят по-зле* спрямо коаскиален цифров кабел и
смачкват динамиката на сигнала. Поради тази причина няма много сравнения на подобни кабели.
Аз лично не съм виждал сравнение/тест на различни оптични кабели в списание.

* - Може би това се дължи на преобразуването, което се прави от ел. сигнал към светлина.

Неактивен dimstanchev

  • Публикации: 57
Re:Има ли смисъл от скъп оптичен кабел?
« Отговор #4 -: Юни 19, 2012, 23:40:26 pm »
Една от основните характеристики за добър оптичен е кабел е той да бъде multi-core  за минимум загуби.