Автор Тема: Какво е това бас?  (Прочетена 7196 пъти)

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Какво е това бас?
« -: Март 02, 2010, 13:51:00 pm »
Със съдействието на нашите приятели от Балкан Аудио, публикувахме нова статия в съответния раздел.
Статията разглежда проблемите на баса, и макар на моменти да изглежда сложна и объркана за неподготвения читател, дава интересна и полезна информация.

Danri

  • Гост
Re:Какво е това бас?
« Отговор #1 -: Март 03, 2010, 09:35:36 am »
Извинете ме, но не мога да открия тази статия ?

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Какво е това бас?
« Отговор #2 -: Март 03, 2010, 09:50:08 am »
Статията се намира в сайта ни - http://www.avguide.bg/ в раздел статии  :)
Друг, по-лесен начин, за стигане до основния сайт, е като цъкнеш на картинката с логото в най-горната част на форума.

Danri

  • Гост
Re:Какво е това бас?
« Отговор #3 -: Март 03, 2010, 10:32:50 am »
Съжалявам, аз  търсех по навик само във форума, явно тук ще наблягате и на основната част на сайта  :) , което, сигурен съм, ще бъде полезно!

kando

  • Гост
Re:Какво е това бас?
« Отговор #4 -: Март 04, 2010, 20:18:35 pm »
Ок,четах поне 10-ина пъти тази статия - евала на хората,които са я превели,а за тези които са я написали не смея да кажа нищо.

Та интересен ми стана един аспект в статията,ето го дословно:

Цитат
Определяне на баса в стаята

John Gordon Holt, Stereophile

Константата 550 е еквивалентна на половината от скоростта на звука в секунда.
Ако разстоянието между срещуположните стени, където са разположени слушателя и АС (ширина, дължина) е 12,8 фута, можем да разберем каква басова честота поддържа стая с такива размери:
550:12,8 =43,43 херца – нормална за британска АС среден размер, но позорна за АС тип Infinity Bass Tower. От друга страна, разделяйки това число на която и да е басова честота, да кажем 20 херца, ще получим най-малкото разстояние между стените, при което тази честота ще бъде поддържана от стаята. Ако разделим 550 на 20 херца, ще получим 27,7 фута – това е минималното растояние, което трябва да има между стените на стаята ви, за да поддържа тя тази честота. Да предположим, че искате да имате бас по-нисък от 35 херца. Тогава 550: 35 = 17,5 фута е минималното растояние между стените, за да поддържате честота от 35 херца. Но това число – 17,5 е почти двойната височина на стандартна стая и това са лоши вести. Стаята ще има едни и същи стоящи вълни вълни в две направления.  Но, не се разстройвайте, малко вероятно е тези размери да са точно кратни на две.
всичката тази взаимозависимост м/у параметрите на стаята и звука,обяснена по математически метод,има ли смисъл да я смятаме и получените резултати да се вземат в предвид при избора на ОТ или ......

п.п.Всъщност предполагам,че точно заради това навсякъде питат за размерите на стаята всеки,който се е допитал за избор на ОТ?

Crossblade

  • Гост
Re:Какво е това бас?
« Отговор #5 -: Март 04, 2010, 21:04:29 pm »
Цитираната част говори за модалните резонанси на помещението. Как те биха помогнали при съвет за избор на колони - не знам - но определено имат голяма роля, в това как звучи една система.

kando

  • Гост
Re:Какво е това бас?
« Отговор #6 -: Март 04, 2010, 21:40:16 pm »
Е във една стая не всички стени са носещи - примерно в моята т.е.ако се наложи мога да се навия да руша.

А и нали все пак в характеристиките на ОТ си пише и басовите честоти т.е.можем да имаме в предвид какво ни е нужно за нашата стая,а не само да се силим да даваме кинта за некви цифри.

И не на последно място - а е интересно ми е бре човек,аз като съм тотален незнайко и не знам от къде ще изкочи зайчето,та затова питам за 'сичко което се сетя и видя.

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Какво е това бас?
« Отговор #7 -: Март 04, 2010, 22:28:13 pm »
Не забравяйте едно от най важните неща в статията- когато бюджета е ограничен, по-добре малко бас, но качествен!