Автор Тема: Коментиране на настройки на Aspect Ratio при проекторите.  (Прочетена 21207 пъти)

Неактивен dimi123

  • Публикации: 184
За 2.35:1 ползвам зума на макс и съм много доволен. Не виждам нещо дразнещо за окото. Гледам от 4 метра разстояние. Варианта с anamorphic lens е много скъп и излишен за мен, тъй като, при фиксиран 2:35:1 екран, височината на картината много ще ми намалее. Като гледам и ти нямаш кой знае колко място, освен над колоните, но пък за мен екранът би бил твърде нависоко. ;)
Epson EH-TW9300W/135" 2.40 Stewart StudioTek 100/Prismasonic P-100M/Denon AVR-X7200WA/SMSL SU-10/3x Naim Nait 5si/Oppo BDP-103D, Oppo BDP-95, RTX 4090/JBL Studio L Series, 7.2.4/BlackNoise 1000 V2, BlackNoise 2500, ISOL-8 VMC1080/Chord Cadenza Reference, Chord Epic Twin, Chord Signature ARAY

Неактивен lilscrappy

  • Публикации: 189
И при мен ако платното е поставено на стената разтоянието е 4 м :)
Малко странно ми се виждат схемите без да имаш очертани черни ленти на стената + това екрана ти е фиксиран и трябва всеки път да си го махаш за нужната цел, лично на мен тази част няма да ми хареса да си играя всеки път със сваляне и закачане !
А за фиксирано 2 35 1 платно сега като казваш че е приятно за гледане може и да се навия да си купя, то всичко ще си е фиксирано и след даване на зум от проектора да си паснат страничните ленти в платното се коригира горната част и долната на картината да си влезнат в нужните размери !
Ще те помоля да видиш този сайт как го дават със и без Anamorphic Lens vs Projector Zoom:
http://avscience.com/2013/05/anamorphic-lens-or-projector-zoom/
И да кажеш наистинали така се влошава картината както е дадено на сравнението ако се ползва метода zoom спрямо оригиналната ?

Неактивен dimi123

  • Публикации: 184
Махането и слагането на екрана наистина е досадно. Проблемът при мен е, че заради една носеща греда отгоре не мога да си сложа по-голям екран. Говоря за 16:9 екран. Това, че няма очертани черни линии на стената дори помага, защото така черните полета отгоре и отдолу, при филми със съотношение 2.35:1, се сливат по-добре със стената. Иначе биха изпъквали повече. Аз дори бях решил да не използвам изобщо екран, за да мога свободно да си напасвам размера на картината, дори си поръчах боя за екрани (Paint On Screen) от Ирландия, но не останах доволен от боята. Пребоядисах стената с един много хубав бял грунд 3в1 и, честно казано, сега не виждам почти никаква разлика между стената и екрана. Използвам екрана единствено, защото го бях поръчал заедно с проектора, преди да видя как се вижда на стена, и после нямаше как да го върна.
Относно другото ти питане, без anamorphic lens, при филми със съотношение 2.35:1, наистина няма да имаш 1080p резолюция заради черните ленти отгоре и отдолу, но според мен това не е фатално. От 4 метра разстояние аз не виждам никакви пиксели. Вероятно намалява и brightness-а, но за мен е предостатъчно като светлина.

Другото, което много спомага за хубавото изображение при мен е DARBEE процесорът на OPPO-то. :P Свързал съм всичките ми видео източници с OPPO-то и при настройка Hi-Def 35% подобрението в качеството на картината наистина е голямо. Горещо го препоръчвам. (y)
Epson EH-TW9300W/135" 2.40 Stewart StudioTek 100/Prismasonic P-100M/Denon AVR-X7200WA/SMSL SU-10/3x Naim Nait 5si/Oppo BDP-103D, Oppo BDP-95, RTX 4090/JBL Studio L Series, 7.2.4/BlackNoise 1000 V2, BlackNoise 2500, ISOL-8 VMC1080/Chord Cadenza Reference, Chord Epic Twin, Chord Signature ARAY

Неактивен lilscrappy

  • Публикации: 189
То идеята на 2.35:1 е да се махнат черните ленти и образа да стане на цял екран, за целта моят проектор има опцията V Stretch която ми разтяга образа на цялото 16:9 платно като се премахват черните ленти, но образа е разтегнат на височина и целта на 2.35:1 екрана е да се вкара и ширината на образа:
ето така става на цялото ми платно 16:9, да уточня че този екран на снимката е 2 35 1:

и след използване на Anamorphic Lens става така:


докато ако се използва zoom метода от проектора на 2 35 1 платно го дават че става така:

след което се коригират горната и долната част на картината да си паснат в платното

затова те питам как е при теб щом използваш стената за 2 35 1 екран, премахваш черните ленти нали от опцията на проектора и си коригираш ширината на образа ?

Неактивен dimi123

  • Публикации: 184
Без anamorphic lens няма как да премахнеш черните ленти. Аз прожектирам с тях на стената, просто зумвам картината на макс, така че видимото изображение да запълни максимално пространството между двете ми колони, а черните ленти почти не се виждат - по-доловими са само при тъмни кадри.
Epson EH-TW9300W/135" 2.40 Stewart StudioTek 100/Prismasonic P-100M/Denon AVR-X7200WA/SMSL SU-10/3x Naim Nait 5si/Oppo BDP-103D, Oppo BDP-95, RTX 4090/JBL Studio L Series, 7.2.4/BlackNoise 1000 V2, BlackNoise 2500, ISOL-8 VMC1080/Chord Cadenza Reference, Chord Epic Twin, Chord Signature ARAY

Неактивен lilscrappy

  • Публикации: 189
Не ме разбираш пусни си проектора и отиди на настройките на картината трябва да имаш една опция която ти премахва черните ленти и ти разпъва образа на височина и картината ти е на целото платно както се вижда на първата снимка по горе !
А тези anamorphic lens ти го разпъчат образа на ширина след като си премахнал черните ленти от проектора без загуба на пиксели за да си пасне образа в 2 35 1 платното !
Другият варият за който ти говоря аз е да се зумне страничните ленти когато се коригира картината до страничните ленти на 2 35 1 платното и горната част както и долната излизат извън платното 2 35 1 и вече от плеята който се гледа се коригират за да си влезнат в бялото платно на 2 35 1 екрана !
Както се вижда на последната снимка която съм дал по горе, за това те питах как е при теб, явно ти използваш неправилен начин !
Виж си настройките трябва да имаш тази опция в проектора за премахване на черните ленти и след това пробвай да го разпънеш на ширина, и кажи как се вижда голяма ли е загубата спрямо оригиналната картина ?

Неактивен dimi123

  • Публикации: 184
Проблемът е разпъването на ширина. При сегашната ми конфигурация (всичко минава през OPPO-то) това не е възможно. Ще пробвам довечера директно през HTPC-то с някой софтуерен плеър.
Epson EH-TW9300W/135" 2.40 Stewart StudioTek 100/Prismasonic P-100M/Denon AVR-X7200WA/SMSL SU-10/3x Naim Nait 5si/Oppo BDP-103D, Oppo BDP-95, RTX 4090/JBL Studio L Series, 7.2.4/BlackNoise 1000 V2, BlackNoise 2500, ISOL-8 VMC1080/Chord Cadenza Reference, Chord Epic Twin, Chord Signature ARAY

Неактивен lilscrappy

  • Публикации: 189
Да ще е хубаво да пробваш аз ползвам MPC-HC за 2Д филмите в mkv формат и там има точно тези опции за корекция по картината, може да се разпъне и намали всяка част по екрана с бутоните от 1 до 9 (бутона 5 е за reset и да ти върне картината в нормален режим)
Пробвай го и намали горната част и долната на око и си кажи мнението
иначе ето как се вижда с черните ленти образа:

и по горе вече виждаш как става на цял екран след разпъването от проектора, би трябвало да имаш тази опция защото и твоят проектор не е евтин !

Неактивен dimi123

  • Публикации: 184
Разбирам какво се опитваш да кажеш, но посочените от теб screen-ове не са примери за това, което ти искаш да постигнеш, така че не трябва да се ръководиш от изобразеното на тях. Едното е anamorphic squeeze, а другото е zoom с черни ленти. Това за което говориш ти е постижимо само със софтуерен плеър, но трябва първо да го изпробвам.
Epson EH-TW9300W/135" 2.40 Stewart StudioTek 100/Prismasonic P-100M/Denon AVR-X7200WA/SMSL SU-10/3x Naim Nait 5si/Oppo BDP-103D, Oppo BDP-95, RTX 4090/JBL Studio L Series, 7.2.4/BlackNoise 1000 V2, BlackNoise 2500, ISOL-8 VMC1080/Chord Cadenza Reference, Chord Epic Twin, Chord Signature ARAY

Неактивен dimi123

  • Публикации: 184
Поиграх си малко с настройките на проектора и на MPC-HC плеъра, но стигнах до извода, че това, за което говориш, не е възможно без anamorphic lens. Изпробвах и с Anamorphic Wide и с Horizontal Squeeze. По-принцип мога да напасна картината чрез плеъра, но черните ленти си остават. Няма и как другояче да бъде, след като проекторът има 16:9 native aspect ratio. Изпробвай го с твоя проектор на твоя екран, нищо че е 16:9, и ще се убедиш.
Epson EH-TW9300W/135" 2.40 Stewart StudioTek 100/Prismasonic P-100M/Denon AVR-X7200WA/SMSL SU-10/3x Naim Nait 5si/Oppo BDP-103D, Oppo BDP-95, RTX 4090/JBL Studio L Series, 7.2.4/BlackNoise 1000 V2, BlackNoise 2500, ISOL-8 VMC1080/Chord Cadenza Reference, Chord Epic Twin, Chord Signature ARAY

Неактивен lilscrappy

  • Публикации: 189
Поиграх си малко с настройките на проектора и на MPC-HC плеъра, но стигнах до извода, че това, за което говориш, не е възможно без anamorphic lens. Изпробвах и с Anamorphic Wide и с Horizontal Squeeze. По-принцип мога да напасна картината чрез плеъра, но черните ленти си остават.
Явно нещо не правиш както трябва казах ти да разпънеш картината на цял керан от проектора (стига да имаш тази опция):
На първата снимка ще видиш как е в нормален режим с черните ленти:

а на тази втората се вижда след като си е разпънал от проектора, ако това го направиш следващата фаза е да се намали горната част и долната за да се напасне в бялото 2 35 1 платно


Сега се сетиш че преди като проверявах настройките на проектора ми бях попаднал и на опции ръчно да се коригира всяка част от екрана височина и ширина следователно ще може както от плеяра който се гледа така и от проектора !
Ще пробвам сега на моето платно как ще стане на по малък екран, четох в нета точно за този метод, че разпъването не е проблем и запълването на пикселите също добро.

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
scrapy, използваш грешни картинки и може би затова не се разбирате. Ти даваш примери направени за 2,35:1 екран, а твоя и неговия са 16:9.
Прилагам картинка с правилните размери в различните ситуации.

В картинка 1 е показано как се виждат повечето филми на 16:9 екран. Има огромни черни ленти, които изяждат от площа на проектора, но просто така е заснет филма и така се вижда на 16:9 екран.
В картинка 2 е показано какво става като се задейства 2,35:1 опцията в проектора. Тя е предвидена да се използва когато има монтирани въпросните допълнителни лещи. Вижда се, че образа деформиран по височина и изглежда сплескан. Точно това е работата на анаморфните лещи да го "изправят" по оптичен начин /без загуби на качество/.
В картинка е показано какво се получава в крайна сметка когато се ползват тези лещи и при 2,35:1 екран.

Неактивен dimi123

  • Публикации: 184
scrapy, методът за който говориш е възможен, но при него не се премахват черните ленти. V-Strech на твоя проектор при моя се казва Anamorphic Wide. След като картината се разтегне (от проектора) и после се сплеска (от плеъра) проектора добавя черни ленти отгоре и отдолу, тъй като има 16:9 fixed aspect ratio. Тези черни ленти след това се сливат с рамката на екрана или стената. Поне това е моето разбиране.
Epson EH-TW9300W/135" 2.40 Stewart StudioTek 100/Prismasonic P-100M/Denon AVR-X7200WA/SMSL SU-10/3x Naim Nait 5si/Oppo BDP-103D, Oppo BDP-95, RTX 4090/JBL Studio L Series, 7.2.4/BlackNoise 1000 V2, BlackNoise 2500, ISOL-8 VMC1080/Chord Cadenza Reference, Chord Epic Twin, Chord Signature ARAY

Неактивен lilscrappy

  • Публикации: 189
Да те питам не ти ли е по добре когато дадеш проектора на фул зум на стената без да променяш картината 16:9, виждаш ли голяма разлика когато е на фул зум на стената и когато си го напаснал на 106 платното ?
Защото вмомента пробвах един друг вариант когато имам черни ленти отгоре и доли на филма направих престване долната част на картината да ми е над фиксираната черна лента на екрана без да променям нищо по нев от програмата с която гледам, и остана само да закрия с черно между горната част на екрана и черното на платното !
И за това ми е интересно да споделиш при макс зум от проектора губи ли се много от качеството на картината, че може вместо 2 35 1 с което стигам до извода че няма как software-но да го направя както трябва да си закупя 127 инчово 16:9 платно за целта и на него да гледам само филмите с черни ленти но да го направя по начина който съм описал по горе !
А със сегашното да гледам само пълни 16:9 източници !

Неактивен dimi123

  • Публикации: 184
От 4 метра разстояние не виждам почти никаква разлика при максимален зум. Може би от по-далече вече да е проблем.
Epson EH-TW9300W/135" 2.40 Stewart StudioTek 100/Prismasonic P-100M/Denon AVR-X7200WA/SMSL SU-10/3x Naim Nait 5si/Oppo BDP-103D, Oppo BDP-95, RTX 4090/JBL Studio L Series, 7.2.4/BlackNoise 1000 V2, BlackNoise 2500, ISOL-8 VMC1080/Chord Cadenza Reference, Chord Epic Twin, Chord Signature ARAY