Автор Тема: Начинаещ съм, моля за съвет за система за домашно кино, в бюджет 1500-2000лв  (Прочетена 4237 пъти)

Неактивен NikoD40

  • Публикации: 14
Попрочетох някои теми ,статии ,правила и се реших и аз да си задам въпроса. Относно системата ще се помещава в стая около 20 кв.м ,отстояние от стените 30-40 см . предните е желателно да са букшелф ,задните може да са колонен тип , ще се гледа филми ,за музика си имам стерео система макар и древна (усилвател Denon PMA -480 R и ОТ -Радиотехника S50B.  Бюджет 1500- 2000 лв. :)

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Здравей,
Този бюджет 1500-2000лв е за 5.1 колони или за 5.1 колони + рисивър?

Неактивен NikoD40

  • Публикации: 14
Плюс рисивър  :)

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Уви, с този бюджет можеш да направиш единствено супер компактна система от най-начален клас.
Според мен е по-добре да обмислиш вариант за поетапно изграждане - първо приличен рисивър + фронт колони, след време център, после съраунди, после субуфер. Така реално ще дадеш повече, но не наведнъж и ще имаш възможност да направиш прилична система.

Неактивен NikoD40

  • Публикации: 14
А препоръчително ли е в този случай ОТ които ще купувам постепенно да са от един бранд . Как процедирате при избора следвате впечатления на потребители или отивате на место в HIFI магазин  и харесвате като демонстрация - звучене ?  :)

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Критично важно е фронт колоните и централната колона да са от един и същи производител и по възможност от една и съща серия.
Ако се налага съраунд колоните може да са от различнен производител - при филмите обикновено там информацията е най-малко (често ефекти, които се появяват епизодично) и ако има разлика в звученето с основните колони, то тя не би дразнила чак толкова много.

Субуферът понякога дори е препоръчително да не е от същия производител - има производители, специализирани основно в правенето на субуфери и обикновено техните продукти са доста по-добри от останалите. В същото време понякога се случва производители, които правят чудесни колони да не блестят с нищо при субуферите си или въобще да не произвеждат такива.

Това, разбира се, са общи разсъждения. Когато човек трябва да се впише в силно ограничен бюджет обикновено оптималните условия за изграждане на система отстъпват на други критерии - цени, промоции и т.н.

Колкото до метода за избор на колони - добре би било, ако имаш възможност да тестваш и прецениш кое как звучи според собствения ти вкус. Ако нямаш възможност или нямаш доверие на слуха/опита си, може да се довериш на хора/ревюта, които считаш за компетентни.

Успех!

Неактивен sss

  • Публикации: 95
Подкрепям мнението на Rudra.
Този бюджет е малък и по-добре започни изграждането на стъпки.
Много е вероятно на стерео системата ти да звучи по-добре дори и в кино режим от кино система за 2500 лв.

Неактивен sss

  • Публикации: 95
Радиотехника S50B.

Баща ми има такива колони. И аз си купувах на два пъти точно този модел.
Горното мнение го написах защото Радиотехниките + Quad 405 ми харесваха повече от първите ми бюджетни кино системи.

Неактивен NikoD40

  • Публикации: 14
Подкрепям мнението на Rudra.
Този бюджет е малък и по-добре започни изграждането на стъпки.
Много е вероятно на стерео системата ти да звучи по-добре дори и в кино режим от кино система за 2500 лв.


Да така е звучи по добре отколкото на домашно кино шир потреба . Подсказаха ми и такъв вариант - "Трети вариант - става сложно.  Намираш си ресивър, задни и централни колони и събуфер. Връзваш кимпютъра или плейъра по HDMI към ресивера, а от него по HDMI към телевизора. От ресивера вадиш линеен сигнал аудио запредните колони и го подаваш към усилвателя. Пускаш си филм. Звука за предните колони регулираш от усилвателя, звука за всички останали от ресивъра. Събуферът се настройва отделно от неговите врътки - дефазиране, кросовър, усилване." ,но като разглеждам ресивърите които се продават в бюджетен клас нямат "pre out" за да ги свържа или нещо бъркам ?  :)


Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Ако NikoD40 беше прочел статията вероятно щеше да забележи, че такъв тип свързване би имало смисъл само ако стерео усилвателят поддържа функцията в конкретния режим да играе ролята на крайно стъпало.
Неговият усилвател не поддържа тази функция, а независимото усилване на фронт колоните и останалите колони при гледане на филми, с надеждата да се уцелят нивата, за мен е крайно неразумна идея.
Според мен такова съчетаване има смисъл единствено ако са спазени изискванията, посочени в статията, а именно -
и стерео усилвателят да поддържа такава функция, и кино рисивърът да има предусилвателни изходи, така че системата да е действително интегрирана и нейното управление и позлване да носят удоволствие и да се извършват с лекота. Компонентите, които поддържат въпросните функции, обаче, не се позиционират в началните ценови класове и мисля, че обсъждането на тази схема при конкретната ситуация, с конкретния бюджет няма особен смисъл.


Неактивен NikoD40

  • Публикации: 14
Благодаря за отговора и се извинявам за за въпроси разяснени вече във форумът ,прочетох статията . Все още се ориентирам и някои неща като входове изходи не ми са ясни . Всъщност намерих ресивър 5.1 с pre out ,какво ще стане ако включа ресивъра към входовете за CD или Tuner ? :)

Неактивен NikoD40

  • Публикации: 14
 Да сега всъщност разбрах от горе написаното че трябва да нацелвам нивата на колоните включени към усилвателя . :)