Автор Тема: Ето и моята стерео система IvanK  (Прочетена 22289 пъти)

Неактивен IvanK

  • Публикации: 89
Re: Ето и моята стерео система IvanK
« Отговор #60 -: Юни 17, 2019, 17:33:54 pm »
Извинявам се, имах предвид един до друг, тоест да са на един и същи ред плюса и минуса на колонните кабели или на различни редове (диагонално).

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Ето и моята стерео система IvanK
« Отговор #61 -: Юни 17, 2019, 17:40:54 pm »
Някои предпчитат диагонално, други не намират разлика. Но пък това се пробва изключително лесно :)

Неактивен IvanK

  • Публикации: 89
Re: Ето и моята стерео система IvanK
« Отговор #62 -: Юни 18, 2019, 12:10:20 pm »
Е, експериментирах.. :)

Вързах колонните кабели към горния ред терминали - HF. Изненадах се колко голяма разлика се получи. Осезателно повече детайл и много по-отворени високи и среди. Звуковата картина е много по-балансирана и започна да става, такава, каквато я очаквах :)

Имам питане относно стандартните мостове за терминалите, които идват с колоните. Навярно ъпгрейд с мостове като Chord Signature би дал осезателно подобрение, прав ли съм? Какъв ъпгрейд на мостовете би бил разумен в моя случай?

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Ето и моята стерео система IvanK
« Отговор #63 -: Юни 18, 2019, 15:23:07 pm »
Според мен преди да мислиш за ъпгрейд с кабели и мостове - дай възможност на колоните да се разработят напълно.
Ако правилно разбирам - преместването на кабела на горните терминали има желания ефект за теб.
Значи остава засега да слушаш и да се наслаждаваш.
Chord вдигнаха цените на мостовете и промениха накрайниците - винаги можеш да си направиш експеримент, но може да не се окаже толкова евтин, а за да търсиш конкретен резултат, хубаво е колоните да са се разработили напълно, за да знаеш на какво са способни със сегашните мостове.

Неактивен IvanK

  • Публикации: 89
Re: Ето и моята стерео система IvanK
« Отговор #64 -: Юни 18, 2019, 15:43:55 pm »
Да, правилно си разбрал. Преместването доведе до много положителен ефект. Наистина характерът на колоните ще се измени още в бъдещите 1-2 месеца и не е добре в момента да се правят ъпгрейди или крайни изводи. Въпросът ми беше по-скоро за в бъдеще, тъй като засегнахме темата за мостовете. За момента ще изчакам. Видях, че мостовете наистина вече са с банани от едната страна, което не знам до какви разлики в звученето би довело, но по-нататък може да си направя експеримента..

Неактивен RossT

  • Публикации: 21
Re: Ето и моята стерео система IvanK
« Отговор #65 -: Юли 05, 2019, 18:06:12 pm »
Е, експериментирах.. :)

Вързах колонните кабели към горния ред терминали - HF. Изненадах се колко голяма разлика се получи. Осезателно повече детайл и много по-отворени високи и среди. Звуковата картина е много по-балансирана и започна да става, такава, каквато я очаквах :)

Имам питане относно стандартните мостове за терминалите, които идват с колоните. Навярно ъпгрейд с мостове като Chord Signature би дал осезателно подобрение, прав ли съм? Какъв ъпгрейд на мостовете би бил разумен в моя случай?

Опитай същия тест със свързването, но нека някой друг ти сменя кабелите и си запиши от 10 теста колко пъти ще познаеш къде са вързани кабелите. Има два феномена в аудиото - психоакустика и "confirmation bias" последното не мога да преведа адекватно, които много тежат и кривят нещата, когато ти си правиш сам промени и тестваш резултатите не на сляпо. Опитай, виждам, че имаш желание и ентусиазъм в момента.

Неактивен IvanK

  • Публикации: 89
Re: Ето и моята стерео система IvanK
« Отговор #66 -: Юли 10, 2019, 13:28:35 pm »
@RossT, наистина като отмина малко време сякаш вече не виждам толкова разлика от самия начин на свързване, дори без слепи тестове. Разликата може по-скоро да е била от това, че при новото свързване Найм-ът беше изключен и пуснат наново и както е известно му е нужно да поработи известно време, за да влезе в оптимална форма. В началото сякаш е по-грубо и остро звученето и това може да ме е накарало да мисля, че свързването в терминалите за високи честоти дава по-светло звучене.

Вече мина месец от както имам и колоните и звученето наистина продължи да се променя. Сцената е доста голяма, като се подобри нивото на детайлите, както дълбочината и пластичността на баса. Не знам дали е от самите записи, но на повечето все още ми липсва една отвореност и лекота в самите вокали. Колоните мисля, че минаха 70-80 часа и занапред не очаквам драматични промени. Започнах да имам съмнения относно някой елемент в електрониката. Имам подозрение, че или Rega DAC-ът, който е по-басов и аналогов притъпява някои високи среди и високи и прави гласовете по-затворени понякога или усилвателят ми не контролира с пълна лекота колоните и това затруднение афектира върху лекотата, с която се въпроизвежда звукът. Усетих, че като усиля усилвателят на около 10 часа звукът става по-динамичен и леко по-отворен, но разликата не е огромна спрямо слушане на по-ниски нива. Като цяло в момента от цялата система ми липсва динамика и лекота на въпроизвеждане на звука, както и повече бистрота и отвореност във вокалите.

Междувременно, реших да ъпгрейдна и източниците, като се сдобих с Innuos Zen Mini Mk3. Изключително доволен съм от това устройство и благодаря на @Rudra за препоръката! Интерфейсът и менютата са много интуитивни. Начинът, по който се рипват дисковете наистина е много качествен. Няма никакъв проблем човек да слуша музика, докато рипва диск. Устройството работи тихо и гладко. Innuos-ът допринесе за по-гладко и приятно звучене, без загуба на детайл. Сцената наистина става по-широка, както пишат в ревютата, а басът сякаш се понижи с една октава и е по-авторитетен и стабилен без да губи темпо и детайл. Устройството е на около 2 седмици и мисля, че е влязал в оптимален режим, така че горепосочените ми наблюдения мисля, че ще си останат и занапред. Бях направил проба да слушам с вградения ДАК на Innuos-а и спрямо Rega-та имаше повече високи честоти, но сцената се смали доста, както и нивото на детайла. Въпреки това гласовете бяха една идея по-бистри.


Неактивен IvanK

  • Публикации: 89
Re: Ето и моята стерео система IvanK
« Отговор #67 -: Януари 26, 2020, 12:34:59 pm »
Привет!

Системата ми претърпя още трансформации и често добавях нови компоненти, за това и се забавям със снимковия материал. Мисля скоро да покажа актуалната ми система. :) А тя е именно следната:

Добавих пасивен филтър за тока с тороидален трансформатор захранващ цялата система, включително Naim усилвателят. Въпреки мненията на доста хора, че разклонители и филтри могат да влошат звученето на Naim, при този филтър резултатът е страхотен и аз виждам само подобрения в звученето. Останалата част от системата е следната:

Източник: Innuos Zen Mini Mk3 + Innuos LPSU
Цифров интерконект: Chord Signature (от онези по-старите червени версии на Signature с двойния кабел)
ДАК: Rega DAC-R с захранващ кабел Furutech
Аналогов интерконект: Chord Anthem Reference
Усилвател: Naim Supernait2
Колонни кабели: Chord Epic Twin 3m
ОТ: Monitor Audio Gold 200 5G

Като цяло съм доволен от системата, особено от колоните и усилвателя. Звученето е много приятно, рафинирано с добър детайл, стегнат и хубав бас, добро разделение на инструментите. Въпреки всичко мисля, че някоя част от системата я спъва (подозирам, че ДАК-ът), понеже на моменти има един елемент на замазване. Също очаквам да имам още по-голяма сцена и детайл и че усилвателят и колоните не разкриват пълния си потенциал. Струва ми се, че компонентите като ниво не са достатъчно добре балансирани. Много се колебая дали да сменя ДАК-а. Обмислях Chord Qutest, но не знам до колко ще е драстична разликата спрямо Rega-та. Бих взел и нещо, което е още по-висок клас от него, за да бъде и като бъдеща инвестиция за евентуални по-нататъшни ъпгрейди. Четох добри неща и за RME ADI-2 DAC, но не знам как би се представил спрямо Rega-та или пък Chord-a. Друг вариант е Naim DAC V1, но някъде четох, че Rega-та има по-голяма сцена, което не бих искал да жертвам. Бих се радвал на препоръки относно ДАК.  :)

Между другото имах възможност да тествам кабели Chord Odyssey 2, които са 4 метра и ги сравних спрямо моите Epic Twin. Не знам дали е заради по-голямата дължина на кабела или самия кабел, но Odyssey имаха по-стегнат и контролиран бас и по-бистри среди и високи. Някак звученето е по-балансирано. Докато Epic Twin е с по-топло звучене, което на моменти ми идва притъпено спрямо Odyssey и прекалено топло и меко. Усещам, че цялостно Epic Twin предават по-голяма информация, за сметка на по-бумтящ и неконтролиран бас и притъпяване във вокалите и високите честоти. Някаква промяна по отношение на колонните ми кабели може също да се отрази добре на системата ми. И тук бих се радвал на някакви мнения.

Неактивен vidolov

  • Публикации: 59
Re: Ето и моята стерео система IvanK
« Отговор #68 -: Януари 26, 2020, 14:53:45 pm »
Моето мнение за одисей и епик е точно наобратно на твоето.Имах ги и двата.Но и аз усещах нещо че ми липсва.Откакто взех сигнатура хл дори не се замислям за друг колонен кабел.Страхотен продукт е.От всичко има повече и най вече органичното звучене.Смятам че цена качество ,заедно с фурутех дсс това са най евтините кабели в световен мащаб.

Неактивен Venci

  • Публикации: 23
Re: Ето и моята стерео система IvanK
« Отговор #69 -: Януари 26, 2020, 17:24:59 pm »
Не съм слушал въпросните кабели и дак, но съм горд собственик на Naim V1 Dac и за сцената мога много да ти говоря, т.е тя е огромна и мащабна. Препоръчвам ти го горещо с 2 те ръце. Малко е пипкава настройката на windows и foobar, но когато ги направиш един път повече не се занимаваш освен за ъпдейти от време на време. Слушал съм естествено много по скъпи дакове които са още по добри, но и цената там е........ Мисля, че за тези пари в нашата родна страна по добро не може да се купи. Това е мое мнение и може да се различава с това от на колегите във форума.

Неактивен vanko0305

  • Публикации: 24
Re: Ето и моята стерео система IvanK
« Отговор #70 -: Януари 27, 2020, 11:27:19 am »
А защо не провериш дак на марката Topping например модел DX7pro,в повечето изследвания и тестове го дават  много ама много сериозно ниво, аз го имам и съм доволен а и цената е прилична,600евро само .Дак чиповете са топ на Топинг ДХ 7 про са  Сабр 32  9830 про  :)

Неактивен IvanK

  • Публикации: 89
Re: Ето и моята стерео система IvanK
« Отговор #71 -: Януари 27, 2020, 20:32:39 pm »
@vidolov, След по-дълго слушане с Одисея се убедих, че като цяло звуковата картина е по-"постна" и си личи, че е по-нисък клас спрямо Epic-а, просто в моята система идва една идея по-бистър. В крайна сметка бих си оставил Epic Twin-а, а ако го ъпгрейдвам най-вероятно ще е в посока Signature XL. Според теб струва ли си цената ъпгрейда спрямо Epic Twin-a? Предполагам подобренията са в посока реализъм и още по-голяма информативност.

@Venci, С каква система слушаш V1 Dac-а и сравнявал ли си го с други ДАК-ове, които са около неговия ценови диапазон? Как намираш високите и ниските честоти с него, гласовете натурално и отворено ли звучат?

@vanko0305 , Не знам до колко е вярно, но препоръчват ESS или Sabre чипове да не се комбинират с Naim усилватели. Бих обърнал голямо внимание на това до колкото дадения ДАК ще пасне добре с моя Supernait2. Преди години (както писах и в тази тема) бях чул Naim UnitiQute2 с Monitor Audio колони и бях впечатлен от доброто напасване и комбинацията на компонентите. Подозирам, че силна роля е изиграло това, че самия UnitiQute2 съчетава в себе си източник, ДАК, предусилвателна и усилвателна част, всички от които са реализация на Naim и наистина имаше онова "PRAT" усещане, което в момента не го усещам толкова изявено с Rega-та. Стигам до извода, че не е толкова важно да се сложи най-добрият и скъп компонент примерно, а този, който пасва най-добре с останалите компоненти в дадена система. ДАК на Naim като V1 може би ще създаде добра синергия в електрониката ми, но това са само предположения.

Неактивен Venci

  • Публикации: 23
Re: Ето и моята стерео система IvanK
« Отговор #72 -: Януари 27, 2020, 22:44:07 pm »
За да не се повтарям погледни в моята система техниката с която слушам и описанието което съм се опитал да дам за компонентите и звука. Слушал съм дакове на Nad, Exposure, Musical Fidelity, Arcam, Audiolab, Atoll, които са около тази цена или малко по скъпи или по евтини. MSB е дака който съм слушал и ми останаха ушите в него. Не си спомням колко струваше и модела, но беше неприлично скъп. При мене средата я изкарва напред и това е което търся, приятни високи и тежък и малко замазан бас, но аз го отдавам на фокала. Дака е много приятен и досега е забивал само един път след като спря тока и дойде. След рестарт се оправи. Ползвам го от 5 години. Усилвателят,кабелите и тонколоните са ти по висок клас, така че ще има при теб само положителен прираст в звука.

Неактивен vidolov

  • Публикации: 59
Re: Ето и моята стерео система IvanK
« Отговор #73 -: Януари 27, 2020, 23:01:18 pm »
Моето мнение е че signature xl е просто на друго ниво.Органичност и всякаква липса на напрежение.По тежък и релефен бас и повече резолюция да.Но музикалността му е впечатляваща за бюджета си.На мен много ми харесва.Не държа никой да е съгласен с мен.Просто споделям.Фурутех dss ми харесва повече.Но е и 2-3 пъти по скъп.От скромния ми опит мисля че тези двата са най евтините като съотношение цена- качество ,които съм слушал..Не казвам че са евтини.Но мисля че могат да се сравняват с по скъпи.Нали ме разбираш какво имам предвид?

Неактивен IvanK

  • Публикации: 89
Re: Ето и моята стерео система IvanK
« Отговор #74 -: Януари 28, 2020, 00:45:39 am »
Venci, Благодаря, ще имам предвид V1 ДАК-а като вариант.  :)

vidolov, Да, разбрах какво имаш предвид!  (y)