Автор Тема: Обща тема за компонентите на Naim Audio  (Прочетена 9902 пъти)

Неактивен sss

  • Публикации: 95
Re: Обща тема за компонентите на Naim Audio
« Отговор #30 -: Юли 03, 2020, 00:37:20 am »
Здравейте.

В предишни теми беше коментирано, че Naim препоръчват усилвателите им да се държат постоянно включени.
Преди да ги оставите така намалявате ли усилването до минимум или включвате "Mute"?

Неактивен Venci

  • Публикации: 23
Re: Обща тема за компонентите на Naim Audio
« Отговор #31 -: Юли 03, 2020, 01:20:05 am »
Аз намалям до минимум, но ако забравя никога не съм имал проблем. Не виждам смисъл да е на режим mute.

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Обща тема за компонентите на Naim Audio
« Отговор #32 -: Юли 03, 2020, 11:57:52 am »
Не виждам нужда дори да се намалява до минимум. Като спра да слушам просто коригирам усилването, ако съм слушал много силно, за да не стане изненада на следващия ден :) иначе не слагам на Mute, нито намалявам до край.

Неактивен Venci

  • Публикации: 23
Re: Обща тема за компонентите на Naim Audio
« Отговор #33 -: Юли 03, 2020, 12:10:12 pm »
Аз намалям докрай, защото предусилвателя на дака няма зелена светлинка като при теб и няма как да се сетя, че съм слушал по силно. Пускайки някоя песен съм имал неприятна изненада, което не е добре за тонколоните. От тази гледна точка при мен има смисъл.

Неактивен dimi123

  • Публикации: 184
Re: Обща тема за компонентите на Naim Audio
« Отговор #34 -: Август 01, 2020, 12:51:30 pm »
Отдавна искам да споделя нещо, което ме мъчи при моите три Naim 5si. Свързал съм ги с три идентични аналогови интерконекта към ресивър Denon X7200WA и ми захранват 6-те подовостоящи колони в кинорежим 7.2.4. Проблемът е, че когато използвам A/V входовете на неймовете имам значителен шум и в 6-те колони. При превключване на който и да е от другите входове шумът изчезва. Пробвал съм с различни аналогови интерконекти и няма разлика. Този проблем го имам от самото начало и дори с предишния ми ресивър Marantz SR7009. Някой може ли да сподели дали има същия проблем?
Epson EH-TW9300W/135" 2.40 Stewart StudioTek 100/Prismasonic P-100M/Denon AVR-X7200WA/SMSL SU-10/3x Naim Nait 5si/Oppo BDP-103D, Oppo BDP-95, RTX 4090/JBL Studio L Series, 7.2.4/BlackNoise 1000 V2, BlackNoise 2500, ISOL-8 VMC1080/Chord Cadenza Reference, Chord Epic Twin, Chord Signature ARAY

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Обща тема за компонентите на Naim Audio
« Отговор #35 -: Август 01, 2020, 13:01:24 pm »
Това е съвсем нормално и не е проблем при твоята система.
При ползване на AV входа на Naim, стига да е конфигуриран по този начин,  стерео усилвателят минава в режим на крайн стъпало - с други думи - усилен е на максимун, а силата на входящия сигнал се регулира от предусилвателната част на ресивъра. Поради конкретни особености в схемите на Naim усилвателите им винаги вкарват шум в колоните. Обикновено този шум се чува при доближаване непосредствено до самата колона и вече е недоловим на метър от нея. Силата на този шум зависи и от чувствителността на колоната. Вярвам, че в твоя случай не чуваш шум на другите входове просто, защото те не са усилени до край. В тази връзка - шумът не зависи от това какъв ресивър ще използваш.

Ако ти е любопитно експериментирай - усили до край усилвателя на друг вход - но без входящ сигнал и сподели наблюденията си.





Неактивен dimi123

  • Публикации: 184
Re: Обща тема за компонентите на Naim Audio
« Отговор #36 -: Август 01, 2020, 13:53:51 pm »
Благодаря за разяснението, Rudra.  :)
Изпробвах с усилен докрай звук на другите входове и наистина се чува шум, но все пак е много по-тих от този на a/v входовете. По принцип не е проблем, но, тъй като не гася неймовете, имам непрекъснато този шум. Едва преди няколко месеца се сетих да превключвам на някои от другите входове, за да го избегна. Друг проблем е, че в a/v режим Audyssey-то на денона не може да измери правилно нивата на колоните, захранени от неймовете. Намалява ги максимално на -12db. След това трябва да ги изравнявам по слух или чрез апликация и микрофона на телефона, което не е оптимално. По принцип не използвам еквализацията на Audyssey, но щеше да е хубаво, ако можеше да нагласи поне нивата. Това са единствените ми забележки към неймовете ми и не смятам да ги подменям с други, докато не дадат фира.  ;) :)
Epson EH-TW9300W/135" 2.40 Stewart StudioTek 100/Prismasonic P-100M/Denon AVR-X7200WA/SMSL SU-10/3x Naim Nait 5si/Oppo BDP-103D, Oppo BDP-95, RTX 4090/JBL Studio L Series, 7.2.4/BlackNoise 1000 V2, BlackNoise 2500, ISOL-8 VMC1080/Chord Cadenza Reference, Chord Epic Twin, Chord Signature ARAY

Неактивен dpg

  • Публикации: 66
Re: Обща тема за компонентите на Naim Audio
« Отговор #37 -: Август 02, 2020, 17:55:06 pm »
Ще споделя моя опит с въпросния 5si, на първо място това е един наистина много добър и балансиран интегриран на Naim, за цената си няма много алтернативи от други брандове, много специализирани медии са го оценявали високо по-времето когато се появава на пазара. Аз го притежавах в продължение на около може би 3 години, като през това време смених един източник с вграден предусилвател и много пъти съм се опитвал да го подкарам в режим AV, с цел сравнение на предусилвателя в самия интегриран и този на V1 DAC, така и не успях, имам спомен, че по инструкции имаше изиксване да се задържи за определено време самия бутон AV, при което угасваше лампичката на усилването, следейки тези инструкции, стигах само до угасването на този диод, но след това се предполагаше че volume контрола ще е изключен. Ми при мен си работеше и след това. Сега имам SN2  и с него нямам този “проблем”, следвайки същите инструкции, volume control-а изключва и се усеща веднага защото и нивото на звука е доста по-високо, ако си забравил да намалиш предусилвателя. Аз бих си ползвал вградения предусилвател на 5si, така или иначе, съм сигурен, че е по-добър от този в Денона, или поне няма да мислиш за напасване на компоненти на различни марки и ще си запазиш характерния звук на Naim.   

Неактивен dimi123

  • Публикации: 184
Re: Обща тема за компонентите на Naim Audio
« Отговор #38 -: Август 03, 2020, 13:11:14 pm »
Аз бих си ползвал вградения предусилвател на 5si, така или иначе, съм сигурен, че е по-добър от този в Денона, или поне няма да мислиш за напасване на компоненти на различни марки и ще си запазиш характерния звук на Naim.   

Да, разбира се. Не бих заменил характерния звук на Naim. Денона го ползвам, само когато гледам видео с многоканален звук. За слушане на музика използвам Oppo 95, свързан чрез аналогови интерконекти към един от неймовете. Предусилвателят си е много добър, но ми се струва, че a/v режим 5si има много по-висок gain от другите модели на Naim. Когато изпробвах преди време XS2, нямаше толкова висок gain и ресивъра засичаше правилно нивата на колоните.
Epson EH-TW9300W/135" 2.40 Stewart StudioTek 100/Prismasonic P-100M/Denon AVR-X7200WA/SMSL SU-10/3x Naim Nait 5si/Oppo BDP-103D, Oppo BDP-95, RTX 4090/JBL Studio L Series, 7.2.4/BlackNoise 1000 V2, BlackNoise 2500, ISOL-8 VMC1080/Chord Cadenza Reference, Chord Epic Twin, Chord Signature ARAY