Автор Тема: Как да изкарам звук 5.1 от компютъра/лаптопа към ресивъра през HDMI?  (Прочетена 6910 пъти)

Неактивен photoclick

  • Публикации: 7
Здравейте,
Опитвам се да изкарам звук 5.1 от компютъра към ресивъра посредством HDMI кабел от видео карта ASUS STRIX 1060 към ресивъра Pioneer VSX-422 като ми се иска да изкарвам и стерео.Възможна ли е подобна гимнастика!
В момента съм свързал нещата така:
HDMI arc ресивър ----> HDMI arc телевизор
HDMI видео карта ----> HDMI ресивър - тука се опитвам да изкаравам звук, освен 5.1 и стерео!!!
HDMI видео карта ----> HDMI телевизор - видео и аудио
Цялата работа е, че искам да си пускам аудиото от компютъра, а образа да си го прехвърлям от компютъра към телевизора.
Като цяло съвсем обърках логиката на цялата система  :-X
Кажете кой е най-удачния начин да вържа всичко коректно, за да мога да гледам звук 5.1 - Dolby® TrueHD/Dolby Pro Logic IIz/Dolby Digital Plus DTS-HD® Master Audio/DTS-ES/DTS Neo:6, като едновремнно да си пускам музика/стерео от компютъра
Имам оптично аудио на дънната платка и на ресивъра.Обаче отпада този вариант!
А има ли значение HDMI от видео картата в кой вход трябва бъде!Понеже не виждам PC.Има DVD,SET-TOP BOX,GAME и Blu-ray






Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Здравей,
правилния начин за свързване е компютър - ресивър - ТВ.
Нямаш нужда да ползваш втори HDMI кабел от компютъра към ТВ.
За самата настройка на видео картата не мога да помогна, че отдавна съм се отказал да се боря с компютър за източник.
Трябва да успееш да го настроиш в режим Bitstream и да изкарва какъвто звук плейваш - 2, 5, 7... канален.

Неактивен photoclick

  • Публикации: 7
Значи да откача ARC HDMI кабела, така?
Или да махна кабела който е от комютъра към телевизора, защото ако е така, значи няма да имам образ или той ще минава през ARC HDMI кабела

Махнах Arc кабела и се появи звука, обаче има само стерео и субуфер, сараунда и центъра не работят при слушане на музика mp3.При Видео същата работа, само сарунд без да пипам нищо по плеъра.Сега за да изкарам 5.1 трябва през самия плеър да го настроя, така ли излиза накрая, тоест в режим  Bitstream

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
ARC HDMI няма никакво отнощение към това какъв звук идва от компютъра до рисивъра ти и не ти пречи по никакъв начин.
Адекватната схема на свързване е - Компютър -> HDMI-> Рисивър - > ARC HDMI -> Телевизор.
Ако настройките на плеъра на компютъра и софтуера на самата видеокарта са правилно конфигурирани - ще пуска такъв звук, какъвто е записан: при слушане на музика - стерео, при гледане на филми с многоканално аудио - многоканално аудио.
Ако искаш да слушаш музиката си многоканално, в което за мен няма много смисъл, просто пускаш съответния режим на възпроизвеждане от рисивъра - multichannel stereo или както се казва при Pioneer.

Неактивен photoclick

  • Публикации: 7
Реших проблема, оставих така нещата, както исках аз:
1.Махнах изцяло ARC HDMI кабела
2.PC HDMI видео карта ----> Ресивър HDMI "in Blu-ray disk" за звука
3.PC HDMI видео карта ----> HDMI Телевизор видео и звук
4.За музиката си сложих в PC-то 3.5 жак -----> два чинча към ресивъра за стереото, смяната си я правя от "input selection", съответно когато гледам филми или слушам музика."in Blu-ray disk" ---> "in analog audio "
5.След това отидох в "Control Panel"--->"audio" и десен бутон на "HDMI Nvidia" ---->confugure---->на аудио канали дадох 5.1.
6.Преинсталирах K-Lite Codec Pack защото беше стара версия, а също при инсталацията бях задал 2.1 канали.Сега си зададох 5.1 и плеъра вече пусна всичките 5 канала.
7.Дадох автоматичната калибрация на рисивъра
8. Дал съм на всички канали "small"
9.Сега не знам за всеки канал какви херци трябват точно да бъдат за 5.1?
10.От тука си свалих DTS Trailers за тест на колоните https://thedigitaltheater.com/dts-trailers/ всички канали си работят по предназначение
11.От таскбара долу вдясно в иконата за звука си избирам от менюто наличните изходи за звука, от телевизора, HDMI видео карта към ресивъра или жака от компютъра към ресивъра два чинча
Сега обаче всички HDMI изходи на видео картата са ми заети и няма къде да сложа монитора :/


Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Като пуснеш DTS теста светва ли някъде на ресивъра, че получава DTS сигнал?

Като ползваш 3,5 мм жака изкарваш аналогов звук, което ще влоши звука, поне на теория.

Неактивен photoclick

  • Публикации: 7
През жака си слушам само музиката, свирят всички колони в случая.Не знам има ли смисъл всички колони да свирят за аудио, но ме удоволетворява.А на аудио карата съм задал само стерео!
Това за DTS дали свети, не съм гледал. Ще проверя!
А иначе ефектите от теста се въртят непрекъснато на колоните.

Неактивен Georg Mihailov

  • Публикации: 110
Цитат: "Сега обаче всички HDMI изходи на видео картата са ми заети и няма къде да сложа монитора :/"

Видеокартата и мониторът ти нямат ли DVI портове?

Неактивен photoclick

  • Публикации: 7
Да, всичко изписва :)
DTS изписва
Dolby digital също
Dolby digital 2 или нещо от сорта
И за всеки звук си изписва всичко на дисплея :)
Свалих 10 UHD филма с общ капацитет 1ТБ с различни звуци 5.1 или 7.1 и всичко направо уникално!
А какво се случва когато каналите са 7.1, а не 5.1 в моя случай?
Или когато ресивъра не подържа даден звук?

Видео картата ми има два HDMI и два Display Porta
В единия HDMI илиза към ресивъра
В другия HDMI и Display Порт влиза монитора
И телевизора няма къде да го включа, освен на HDMI порта на дънната платка
Обаче незнайно защо не мога да изкарам видео и звук към телевизора.Освен да е спрян от дънната платка?

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Изглежда имаш спешна нужда да прочетеш подробно правилата на форума!
Прочитането на упътването на рисивъра ти също би било полезно.

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Опитай да свържеш системата както ти казахме и както пише в упътването.
Така ще имаш един свободен HDMI на компютъра за монитора си.

Ако филма е 7.1 ресийвъра ти го конвертира до 5.1 колкото са колоните ти.

Неактивен photoclick

  • Публикации: 7
Значи така да свържа:
HDMI видео карта от компютъра -----> HDMI ресивър
HDMI ARC ресивър -----> HDMI ARC телевизор
Добре де, а образа от как да го изкарам от компютъра към телевизора или той си минава през ARC HDMI?
Упътване е на Английски език и трудно го разбирам!
Освем ако някой не ми каже от къде да си намеря на Български език за VSX-422 :)
Доста търсих, но не намерих!


HDMI ARC

Не всички слънце и рози

На теория използването на тази функция трябва да бъде толкова просто, колкото просто свързването на HDMI кабел към телевизор. Въпреки това, не всичко е слънце и рози. Понякога възникват усложнения поради липсата на спецификации на производителите, методите за етикетиране и други променливи, които могат да се окажат на пътя. Също така, функцията HDMI ARC има недостатъци.

Например, тъй като ARC първоначално е проектиран да замести цифровия аудио изход на телевизора, той поддържа само предаването на същите саундтраци на DTS, PCM и Dolby Digital, които ще преминат през SPDIF изхода. Затова в момента не поддържа предаването на DTS-HD Master Audio или Dolby TrueHD. Също така, ARC може да не ви позволи да се наслаждавате на пълен 5.1-канален съраунд звук, тъй като повечето телевизори са двуканални (2.0 канала) чрез ARC.
заключение

Когато се използва, HDMI ARC може до голяма степен да намали нуждите ви от окабеляване и да опрости настройката за домашно забавление.

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Основната функция на ресивъра е да приема аудио и видео сигнал от различни източници /плеъри, компютър, игри.../ и да ги предава към телевизор, проектор.

HDMI видео карта от компютъра -----> HDMI ресивър
HDMI ARC ресивър -----> HDMI ARC телевизор

Това е правилната схема.
Просто включваш телевизора си на съответния HDMI вход, на който си свързал кабела от ресивъра и ще видиш образа.
Щом са вързани на HDMI ARC вход/изход можеш да избираш от телевизора дали да чуваш звука от телевизора или от колоните.
ARC ще ти е нужен за да слушаш звук когато гледаш телевизия.
Когато гледаш филми от компютъра звука идва от него в ресивъра и той го декодира и предава на колоните.

Неактивен photoclick

  • Публикации: 7
Благодаря на всички!
Всичко е наред със свързването
Намерих си ръководстовото на Български!Сканирал съм го и го давам за изтеглене!Може да бъде полезно за някой друг
Ето линк към Ръководството за ресивъра ми VSX-422-K