Автор Тема: Ъпгрейд на система Dali Zensor 7 + Onkyo TX-NR-545  (Прочетена 2304 пъти)

Неактивен Potrebitel32

  • Публикации: 9
Ъпгрейд на система Dali Zensor 7 + Onkyo TX-NR-545
« -: Октомври 26, 2020, 12:13:58 pm »
Здравейте,
в момента разполагам със следната система и се чудя как да започна да я ъпгрейдвам:
ОТ: Dali Zensor 7, Стъпало: Onkyo TX-NR-545
Струва ми се, че системата свири много високо нещо и няма много добро представяне в ниските честоти, като усиля звука изпъкват високите честоти, средните звучат много добре, но някак си не е моят звук това. Добавих си суб-а от същата серия като колоните, но нещата не се подобриха така както очаквах : ).
Сега се чудя кое ще е по-смислена стъпка - да си купя малко по-висок клас стерео усилвател, понеже имам чувството, че колонките са способни на повече или да си купя по-висок клас ОТ, нещо от сорта на МА Silver 500...

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Ъпгрейд на система Dali Zensor 7 + Onkyo TX-NR-545
« Отговор #1 -: Октомври 26, 2020, 12:29:51 pm »
Здравей, от написаното от теб изглежда, че слушаш предимно в стерео?
Защо тогава си взел начален клас кино ресивър?
Колко голямо е помещението ти, каква музика предимно предпочиташ и само представянето в ниските честоти ли е това, което не ти достига?

Неактивен Potrebitel32

  • Публикации: 9
Re: Ъпгрейд на система Dali Zensor 7 + Onkyo TX-NR-545
« Отговор #2 -: Октомври 26, 2020, 13:22:55 pm »
Главно, за да слушам музики на стерео се ползва системата - да. Обичам всякаква музика, но любимата ми е рокендрол. Главно по финансови причини навремето си взех начален клас компоненти и защото ми излезе изгодна оферта за тоя ресивър, който е много лесно да му ръгнеш един оптичен кабел и да свири без да трябва не знам си какви източници да включваш, ЦД плеъри и тн. Като цяло имам чувството, че стерео режимът на ресивъра е смотан, понеже като превключа на другия режим, при който няма суб и всичкия звук излиза от предните ОТ нещата се подобряват доста и звукът става по-балансиран - високите не изпъкват толкова, а ниските стават по-плътни, обаче като няма суб в тоя режим, От-тата пак не успяват да се справят сами с ниските.
Сегашното ми помещение е средно голямо към 30 кв.м като след някоя и друга седмица се премествам на по-голямо помещение от  около 45 кв.м. Новото помещение представлява един голям квадрат 7 метра на 7 метра, но въпреки това няма много възможности за това как да се разположат ОТ. Добавил съм чертеж, но не се сещам как да го визуализирам...

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Ъпгрейд на система Dali Zensor 7 + Onkyo TX-NR-545
« Отговор #3 -: Октомври 26, 2020, 13:44:22 pm »
Бедата е там, че ако смениш един компонент от системата си - другите пак ще я ограничават.
Реално за стерео единствено основните ти колони са OK - начален клас колони, но въпреки това приличен избор за бюджета си. Уви от начален клас кино ресивър трудно може да се очаква добро представяне в стерео, а и субуферът от серията Zensor надали блести с качества, особено за стерео - където изискванията към баса са доста различни, спрямо тези в бюджетна кино система.

Ако вземеш приличен стерео усилвател - той може да извади наяве много повече от колоните ти, но дори и най-добрия усилвател не може да накара колоните да надскочат възможностите си. От друга страна - взимането на по висок клас колони, например споменатите от теб Monitor Audio Silver 500, които сами по себе си са чудесни за този бюджет, би било сериозна стъпка нагоре по отношение на звука, но уви с настоящия ти ресивър трудно можеш да се надяваш колоните да покажат чудеса. Колкото по-висок клас са колоните - обикновено толкова по-ясно показват недостатъците на останалите компоненти от системата.
Що се отнася до субуфера ти, според мен е било грешка изобщо купуването на такъв субуфер за слушане на музика. Но така или иначе вече го имаш. В крайна сметка няма как да знаем и какво разбираш под добър бас - за някои това е нещото, което се чува в евтина кар аудио система с много думкане :) .

В общи линии, ако си се решил на ъпгрейд, според мен вариантите ти са три:
1 - насочваш се към сериозен стерео усилвател, който да може да извади наяве максимума от колоните ти, а и да е адекватен избор при евентуален бъдещ ъпгрейд на колоните.
2 - насочваш се към по-висок клас колони, с надеждата скоро да можеш да вземеш адекватен за тях усилвател.
3 - взимаш наистина добър субуфер и с помощта на позициониране и настройка се надяваш да запълни изцяло липсата на бас, която усещаш, докато останалата част от звуковия спектър остава на сегашното ниво.

Преди да пристъпиш към такъв род ъпгрейди и харченето на немалка сума, бих те посъветвал да изчерпиш до край вариантите за разположение на колоните и субуфера, както и на възможните настройки от ресивъра.
Може да се окаже, че с малко грижа в тази посока - нещата няма да са чак толкова зле.

Бих изчакал и преместването в новото помещение - разликата може да е драматична.



Неактивен Potrebitel32

  • Публикации: 9
Re: Ъпгрейд на система Dali Zensor 7 + Onkyo TX-NR-545
« Отговор #4 -: Октомври 26, 2020, 15:05:39 pm »
Благодаря за бързия отговор. Наистина ще изчакам да се нанеса и да видя на новото място как ще е. Ако се реша и отида на вариант 1 какъв усилвател би бил адекватен избор?   

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Ъпгрейд на система Dali Zensor 7 + Onkyo TX-NR-545
« Отговор #5 -: Октомври 26, 2020, 15:28:22 pm »
Това зависи от избора на колони за бъдещ ъпгрейд, бюджета, който си готов да отделиш, функционалността, на която държиш в усилвателя и ако има специфични звукови особености, на които би искал да наблегнеш.

Неактивен Potrebitel32

  • Публикации: 9
Re: Ъпгрейд на система Dali Zensor 7 + Onkyo TX-NR-545
« Отговор #6 -: Ноември 01, 2020, 13:59:00 pm »
Ами имам бюджет до 3К и си мисля, че за тоя бюджет мога да си взема усилвател, който ще подобри нещата доста. Най-добре ще е май, ако може да се интегрира в системата за домашно кино, каквото и да значи това. И другото е да възпроизвежда хубаво по-динамични музики като рок, метъл, електронна музика.

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Ъпгрейд на система Dali Zensor 7 + Onkyo TX-NR-545
« Отговор #7 -: Ноември 02, 2020, 12:35:35 pm »
Само това ли са изискванията за усилвател?
А да има изход за субуфер? Или вграден Дак или стриймър?
Нов ли предпочиташ, или по-скоро ползван?

Неактивен Potrebitel32

  • Публикации: 9
Re: Ъпгрейд на система Dali Zensor 7 + Onkyo TX-NR-545
« Отговор #8 -: Ноември 02, 2020, 17:23:27 pm »
Ами всъщност по-скоро това ми трябва - Дак. Изход за суб, не знам дали ми трябва, от една страна сегашния суб нали не е много подходящ за стерео от друга, ако ъпгрейдвам суба ще ми трябва. По принцип не знам как седят нещата с такива техники втора ръка, може би съм склонен и на втора ръка.

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Ъпгрейд на система Dali Zensor 7 + Onkyo TX-NR-545
« Отговор #9 -: Ноември 02, 2020, 18:11:25 pm »
Сложна работа е хем да е около 3000, хем да е прекрасен усилвател, а и да има и Дак, и интеграция в система за домашно кино, и изход за субуфер :).

Като тип звучене, предполагам, усилвателите на Naim ще ти допаднат доста. Много "Живо" звучащи - и за рок и електронна музика, мисля ще те впечатлят. При всички усилватели на Naim има възможност за интеграция в система за домашно кино - по адекватния, описан в статия тук във форума начин.

Моделът, който се вписва в бюджета ти нов, обаче - Naim Nait 5 Si няма изходи за субуфър и освен ако не решиш да позлваш REL или BK - свързванто на суб ще бъде сложно.
По-високият модел -XS3 (или старият му вариант XS2) имат изход за субуфър, но нови са доста над бюджета ти.
А покупка на втора ръка техника от такъв клас бих направил само от познат, на който мога да разчитам.
Нито един от моделите стерео интегрирани усилватели на Naim обаче нямат вграден DAC.
Такъв има само SuperNait 1  - вече само на старо и Uniti серията, която е друг тип продукт и на доста по-висока цена.

Добър усилвател с вграден DAC, около бюджета ти е Denon PMA-1600Ne, но той няма опция за интегриране в система за домашно кино - по споменатият вече начин, нито изходи за субуфер.

Големите модели стерео усилватели на Yamaha са интересни, но при тях липсва вграден DAC, както и изходи за суб.

Втора ръка има интересни предложения на разнообразни производители, но такава покупка винаги носи своите рискове.

Неактивен Potrebitel32

  • Публикации: 9
Re: Ъпгрейд на система Dali Zensor 7 + Onkyo TX-NR-545
« Отговор #10 -: Ноември 03, 2020, 00:06:56 am »
Ми усилвателите, които са без Дак с какъв източник бих могъл да ги включа? Мога ли да очаквам коренна промяна в звука все едно, че от ладичка съм се качил на пасат примерно? Ей тоя yamaha ми се струва, че има pre out  за суб.

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Ъпгрейд на система Dali Zensor 7 + Onkyo TX-NR-545
« Отговор #11 -: Ноември 03, 2020, 11:49:39 am »
Какъв източник ще ползваш зависи от това - музика на какви носители слушаш основно.
Може да използваш CD плеър - ако имаш богата колекция дискове, Грамофон - ако си фен на винила, Мрежов плеър - ако основно наблягаш на файлове или стрийминг от интернет услуги, като Tidal, или пък можеш да ползваш компютъра си + външен DAC.

Иначе да, ямахата, която си посочил има изход за субуфер и възможност за интеграция в система за домашно кино.

Неактивен Potrebitel32

  • Публикации: 9
Re: Ъпгрейд на система Dali Zensor 7 + Onkyo TX-NR-545
« Отговор #12 -: Ноември 30, 2020, 13:52:54 pm »
Ами в крайна сметка тоя усилвател - Naim Nait 5 Si се вписва идеално в бюджета ми, буфера мога да го оставя за домашното кино. Добавям му един DAK за почти 2 пъти повече пари от усилвателя :D и мога да очаквам голям ъпгрейд? Unity star системата дали била по-добро решение от това?

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Ъпгрейд на система Dali Zensor 7 + Onkyo TX-NR-545
« Отговор #13 -: Ноември 30, 2020, 14:07:38 pm »
Naim Uniti Star е друг тип продукт - завършена ситема, която включва усилвател, източник, цд рипвачка, мрежов плеър и т.н.
Не съм убеден, че има смисъл да се обмисля за колони от този клас.

Преди да пристъпиш към покупки обмисли хубаво бъдещото развитие на системата ти.
Ресисъвър ти например няма предусилвателни изходи и не може да се съчетае със стерео усилвател по адекватния, безпроблемен начин, описан в статия тук в сайта.

Неактивен Potrebitel32

  • Публикации: 9
Re: Ъпгрейд на система Dali Zensor 7 + Onkyo TX-NR-545
« Отговор #14 -: Ноември 30, 2020, 14:51:14 pm »
Ами махам го тоя рецивър от системата и това е :D. Имам чувството, че някак си прекалено меко свири, ако може да се опише така звукът, няма удар достатъчно. Бъдещето развитие е с друг усилвател + мрежов плеър, пък след това може и ъпдейт на колоните на по-късен етап.