Автор Тема: Tidal MQA в България май изчезана  (Прочетена 1317 пъти)

Неактивен RossT

  • Публикации: 21
Tidal MQA в България май изчезана
« -: Юни 11, 2021, 10:47:53 am »
Tidal MQA форматът в България изглежда изчезана. Отскоро моят Pioneer N-50AE, който поддържаха MQA вече получава FLAC 16 до 24 бита, което, честно казано ме радва, тъй като аз лично съм анти-MQA.

Странното е, че се случи без хабер и предизвестие, а уж абонаментът ми за Tidal е най-високия клас за БГ, където винаги си е имало MQA. Вече не, проверих всичките си албуми и парчета, тези, които бяха в MQA формат вече не са.

На компютъра виждам само надпис MASTER на албумите, които преди се подвизаваха като MQA и светеха разни зелени и сини индикатори за unfold-a. Вече ги няма....

Вашите впечателния какви са? Мисля да отворя един тикет в Tidal, те ще кажат какво е станало, но ако някой знае, моля, да сподели.

Неактивен Georg Mihailov

  • Публикации: 110
Re: Tidal MQA в България май изчезана
« Отговор #1 -: Юни 13, 2021, 02:17:20 am »
Аз ползвам също абонамент Tidal Master. Най-добра информация за MQA получавам, като пусна Tidal през Audirvana от лаптоп и оттам - по USB към ДАК, който показва информация за честотата на дискретизация на декодирания файл.
Накратко - при мен Tidal MQA си върви. Току-що пуснах някакъв албум в MQA от Тайдъла през Аудирваната. Тя индикира, че стриймингът е със 24 bit/96 kHz, пише MQA, свети точка в синьо и дава индикация, че подава към ДАКа сигнал по USB 24/96. ДАКът също дава индикация за 24/96. Т.е. свети диод 48 kHz и множител х2, т.е. 96 kHz.
Т.е. всичко си е нормално.

Ти си писал, че твоят Pioneer получава FLAC 16 до 24 бита. Битовете са си  толкова. 16 - за CD качество - 16/44.1 и 24 - за MQA - 24/48, 24/88.2, 24/96, 24/176.4 или 24/192. Ако показва само 16/44.1, тогава не получава MQA.

Неактивен RossT

  • Публикации: 21
Re: Tidal MQA в България май изчезана
« Отговор #2 -: Юни 13, 2021, 10:55:58 am »
В Audirvana не се бях сетил да проверя. Имам лицензирана версия, но не я ползвам. Най-лошо похарчените стотина евро за мен... Пуснах я за тест, MQA си върви като преди, така че някаква друга специфика ще има...

Аз не се оплаквам от 24бит 48кHz FLAC в Tidal, така си го предпочитам, особено след като стана ясно, че MQA кодекът влошава музиката и води до измерими загуби.

Странна работа наистина. Pioneer-ът получава реално FLAC там където преди беше MQA, защото сигналът изпратен през коаксиален кабел към Oppo 105D се възпроизвежда, а пред не можеше на MQA песните.

Неактивен Georg Mihailov

  • Публикации: 110
Re: Tidal MQA в България май изчезана
« Отговор #3 -: Юни 13, 2021, 21:22:14 pm »
Естествено че и при мен Аудирваната е лицензирана. Не знам какво не и харесваш. При мен R-2R ДАКът се разбира най-добре точно с Аудирваната. За разлика от Фубара и донякъде и ДжейРивъра. Другите ми ДАКове нямат проблеми със софтуер.

Неактивен Georg Mihailov

  • Публикации: 110
Re: Tidal MQA в България май изчезана
« Отговор #4 -: Юни 13, 2021, 21:37:01 pm »
Виж си настройките на Tidal от компютъра.  От основния екран - долу вдясно цъкаш върху картинката на тонколонката. Отваря се менюто sound output. Отиваш на твоето устройство - Pioneer едикакъв си и цъкаш върху него. След него се появява синя чавка, че е избрано, а в скоби се появява more settings. Цъкаш върху more settings и проверяваш положението на плъзгача Passthrough MQA. Ако ДАкът е сертифициран да декодира хардуерно MQA,  включваш плъзгача надясно (Yes). В противен случай плъзгачът трябва да е в ляво и MQA ще се декодира софтуерно от компютъра.