Автор Тема: Съвет за буфер и център за Dali Spektor 2 + Yamaha RX-V4A  (Прочетена 1378 пъти)

Неактивен danielangelov

  • Публикации: 3
Здравейте,

към момента имам Dali Spektor 2 + Yamaha RX-V4A и продължавам начинанието си към заветното 5.1
Предвид сегашната ми техника предполагам се досещате, че бюджета не е оптимален.
За момента съм се ориентирал към DALI SPEKTOR Vokal за център, който е и на добра цена. Склонен съм да дам до 400 ако има алтернатива, която е значително по-добра.
По-големият проблем е субуферът. Там искам да се вместя в 500лв, като пазарният ми анализ показва, че това граничи с невъзможно.
Буферът ще бъде позициониран или в ъгъл на стая, или под бюро или върху част от секцията (виждал съм хора да го правят, не съм сигурен, че е добра идея ...)
Буферът ще се ползва 90% от времето за слушане на музика и 10% за филми - може би по-добре да взема sealed?
Имам бебе и не мога да усилвам много, така че мисля, че 100W са предостатъчни.
Живея в апартамент и доколкото разбирам не е добре за междусъседските отношения да е downfiring.
Стаята в която ще свирят е Г образен хол, в който позицията за слушане от късата страна на Г-тo (зад дивана има стена). Цялата стая е около 30 квадратни метра с 2.70м таван. Стаята не е третирана акустично.
Ако имате нужда от повече информация - пишете.
Всякакви мнения и съвети са добре дошли, тъй като съм нов в занаята.

Благодаря предварително,

Поздрави!

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Съвет за буфер и център за Dali Spektor 2 + Yamaha RX-V4A
« Отговор #1 -: Октомври 12, 2021, 17:49:16 pm »
Здравей,
Купувнето на субуфер за 500лв, особено такъв, подходящ за слушане на музика, е абсурдно начинание, ако държиш да е нов.
На твое място бих търсил употребяван, по възможност с остатъчна гаранция.
Не бих сложил субуфер във/върху секция. Това накъде сочи говорителят надали ще има осезаем ефект върху отношенията ти със съседите.

Неактивен danielangelov

  • Публикации: 3
Re: Съвет за буфер и център за Dali Spektor 2 + Yamaha RX-V4A
« Отговор #2 -: Октомври 12, 2021, 18:41:30 pm »
Благодаря за включването. Кой е най-евтиният буфер, който бихте препоръчали, който се продава в България?

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Съвет за буфер и център за Dali Spektor 2 + Yamaha RX-V4A
« Отговор #3 -: Октомври 13, 2021, 11:58:27 am »
Изискванията към субуфера в една стерео система, за да се вписва идеално в системата - без да натяква за себе си, като добавя фундамент и дълбочина, отговаряйки на скоростта на основните колони и сливайки се в цялостната картина без да се разбира, че реално има отделен суб, са сериозни.
Уви не са много производителите, чиито субуфери са наистина подходящи за интегриране в стерео система, още по-малко в сериозна такава. От продаваните у нас субуфери, най-сериозните и популярни решения в приемлив бюджет са тези на REL и SVS. Уви техните бюджетни модели са на цена близо 3 пъти по-висока от предвидената от теб.

Отдруга страна твоята система е съвсем бюджетна и ако не планираш да я развиваш сериозно в посока стерео - надали е оправдано субуферът да струва колкото цялата ти система. Ако нямаш сериозни очаквания и планове за сериозен ъпгрейд на системата, а търсиш просто повече ниски честоти в максимално нисък бюджет - вероятно дори субуферът от марката и серията на колоните ти би ти свършил работа.
На твое място бих зе запасил с търпение - очаквайки да се появи за продажба ползван субуфер на добра цена, но и това крие своите рискове и неизвестности :)

Неактивен danielangelov

  • Публикации: 3
Re: Съвет за буфер и център за Dali Spektor 2 + Yamaha RX-V4A
« Отговор #4 -: Октомври 13, 2021, 16:41:06 pm »
Благодаря за отговора!
Планът ми е тези спектори в някой момент да станат сателити и да бъдат заменени с други букшелф за около 800лв чифта. За момента съм доволен от спекторите и си мисля, че с един читав буфер ще звучат задоволитено до момента в който мога да си позволя ъпгрейда. Имам ухо за детайла, което се дължи на известно време свирене и слушане на hires музика през DAC с Audio Technica m50x, но никога не съм слушал на читава система с колони - от дълбокия прованс съм и тук това е малко екзотично хоби. Затова си мислех, че буфер за 500лв би трябвало да е достатъчно добър, за да се впише - 100% ще е светлинни години над всичко, което съм чувал.
В момента има Bowers & Wilkins ASW608 за 785лв. за който има доста позитивно ревю тук -> https://www.youtube.com/watch?v=xXO6dzacSPU
Колкото до SVS и REL - от проучването ми те са стандарта. И за най-евтин и смислен съб всички посочват SVS 1000, който е 1000 и почти колкото цялата ми система към момента. Затова и пуснах темата тук ...

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re: Съвет за буфер и център за Dali Spektor 2 + Yamaha RX-V4A
« Отговор #5 -: Октомври 17, 2021, 22:35:53 pm »
Евтиният събуфер не добавя нищо. Той изважда - разваля звука.
Ако успееш да намериш нещо употребвано, без да е на 100 години, е по-добър вариант.

Аз лично бих жертвал ниския регистр изобщо, отколкото да бучи нещо. Особено като говорим за музика.