Автор Тема: Избор на стойки за букшелф колони  (Прочетена 18734 пъти)

Неактивен dimitar_genchev

  • Публикации: 8
Избор на стойки за букшелф колони
« -: Март 05, 2011, 23:29:14 pm »
Много ми е любопитно по какви критерий трябва да се избират стойки за букшелф колони. Освен външния вид на самата стойка и височината и , кое друго е полезно да знаем за правилният избор. Има плътни дървени , кухи метални който може да се запълват и всякакви други разновидности , и все пак кой са основните критерий с който трябва да се съобразим.

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Избор на стойки за букшелф колони
« Отговор #1 -: Март 06, 2011, 00:48:08 am »
Да се поставят твърди критерии, според които да се обобщи някакъв закон - що е то добра стойка, според мен не е най-разумния подход.
Както при всяко друго нещо в аудиото... а и не само, по-добре е да се говори за конкретни случаи, отколкото да се обобщава.
Един компонент - електроника, кабел, стойка... може на теория да отговаря на всички критерии за добър звук ... и въпреки това да се представя посредствено.

Както многократно сме споменавали - при аудио техниката едно от най-важните неща е съгласуването на компонентите.

За да не звуча твърде общо, ще ти дам конкретен пример.
Според 95% от хората, добрите стойки трябва да са масивни, с широка основа и по възможност достатъчно голяма горна плоча, за да осигурят стабилна основа на озвучителното тяло.
90% от сериозните производители на стойки за колони, ползват главно метал при стойките си... в повечето случаи пряват тръбите кухи, за да може да се запълнят до оптимално за конкретната колона/система/помещение ниво...

До тук всичко изглежда горе долу ясно :)

И ето че се появяват изключения.
Например модела на Spendor - SA1 - озвучително тяло със страшно много почитатели по света. Според огромна част от притежателите на SA1 - те свирят най-добре на собствените си стойки, които са дървени, не са особено масивни и не се запълват!
При това не става дума за каприз или дизайнерско хрумване. Попадах на не едно мнение, на хора с опит, пробвали тези колони на няой от най-предпочитаните в световен мащаб стойки - Partington Broadside ...Atacama HMS2... и в последствие преценили, че SA1 свири най-добре на собствената си стойка.
Това значи че стойката на Spendor е по-добра ли... не... това значи, че е направена за тяхната колона :)

Немалко такива случаи има с притежатели на Dynaudio, B&W и т.н.


Ако все пак трябва да се даде някаква насока, то според мен е важно да се разбере, че добрата стойка е неделима част от една букшелв колона. Често звука се променя сериозно със смяна на стойките... и често звука може да пострада от стойка неподобаваща на колоната.
От друга страна - идеята на стойката е да даде възможност на озвучителното тяло да покаже максимума от себе си, но каквато и да е стойка не може да накара една колона да се ... надскочи :)

Често масивните метални стойки оказват благотворно въздействие върху цялостната звукова картина, артикулацията на баса и т.н.
Прекаленото запълване на стойките обаче, може да започне да пречи, вместо да помага... да "убие" звука и т.н.
Това е едно от основните предимства на кухите стойки - могат да се напълнят до ниво - оптимално за конкретната система и случай.

Размера на стойките също е добре да е съобразен с озвучителните тела...
Докато големи букшелв колони като ATC19, ProAc D2, Dynaudio Contour 1.4, Focal Electra 1008 Be и т.н. изискват наистина масивни стойки с широка основа и горна плоча...
То според мен за колони от типа на Monitor Audio Rx1, ATC7 и т.н. стойки от рода на Partington Broadside и Atacama HMS2 са излишни... и неразумни от финансова гледна точка :)

На финала да завърша както започнах... вместо да се опитваме да създаваме правила и закономерности, по-добре е според мен да търсим конкретни решения за конкретни ситуации.
С други думи - харесай си озвучителни тела, и търси стойки подходящи именно за тях. Било то чрез опит, било  допитвайки се до хора по света със същите озвучителни тела като твоите.

Успех!

Неактивен dimitar_genchev

  • Публикации: 8
Re:Избор на стойки за букшелф колони
« Отговор #2 -: Март 06, 2011, 11:26:31 am »
Благодаря за изчерпателният отговор , като цяло имах такива подозрения . Мисля ,че темата ще е мого полезна на голяма част от хората на който им предстой такава покупка. Конкретно на моделите на който съм се спрял са ATC scm7 и scm11.

VB studio HI-FI

  • Гост
Re:Избор на стойки за букшелф колони
« Отговор #3 -: Март 06, 2011, 12:15:10 pm »
Бих добавил нещо, което от чисто потребителска гледна точка ми се струва особено важно:
1- баланса на теглото, който се получава от сбора на тон колоните + стойките.
Добре би било да няма много големи отклонения и този баланс да е изместен високо, защото става опасно, ако имате деца, които постоянно изучават околната среда и възможностите си за интервенция в нея. ;) Тоест лесно могат да "катурнат" тон колоните.
2- стабилна основа. Имам предвид тя да е достатъчно голяма, за да може да подсигури тази стабилност.

Ще дам пример с тон колони на ATC.
Поради особено тежките си магнити, 3 кг. за SCM7, тежестта на самата тон колона е изместена като баланс по-напред от центъра и при определени тип стойки (макар и чудесни), заради сбора от тези баланси, в крайна сметка се получава една неустойчива конструкция, която е податлива на обръщане, ако се бутне по посока на лицевата страна. Разбира се не говоря за докосване, а за бутане. Да не говоря за по-големите модели на ATC.

Идеята ми е, че трябва да се "тестват" стойките и за това.

От друга страна има стойки, като триножниците на SOLIDSTEEL, които са от дуралуминий и са особено леки, но при тях този проблем не съществува, защото тези неща са взети предвид при проектирането им. Други също, на които тежестта на празна стойка е в пъти по-голяма в основата им именно с оглед на това, че бъдещите тон колони, ще променят този баланс. Така че тези неща, лесно могат да се видят и съобразят при избор на стойки за тон колоните.

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Избор на стойки за букшелф колони
« Отговор #4 -: Март 06, 2011, 14:15:56 pm »
dimitar_genchev, в случая с АТС7, мисля че Atacama Nexus 6 е добро решение.
За АТС11 бих се насочил към по-сериозните модели на Solidsteel, или ако ти се занимава с купуване от вън - Atacama HMS1/2 или Partington Super Dreadnoughts/Broadside.

Успех!

Неактивен dimitar_genchev

  • Публикации: 8
Re:Избор на стойки за букшелф колони
« Отговор #5 -: Март 06, 2011, 19:37:23 pm »
Освн двата модела - Atacama HMS1/2 ми харесват също и тези
http://www.theaudioinsider.com/product_info.php/p/d-stands/products_id/44
те са плътни и тези
http://www.dynaudio.com/eng/systems/lines/accessories/stand4.php
и избора става много труден

svetlo555

  • Гост
Re:Избор на стойки за букшелф колони
« Отговор #6 -: Март 11, 2011, 22:24:41 pm »
Посъветвайте ме моля за стойки за монитор аудио рх1 , желателно е да ги купя от този сайт тук .
Ще бъде добре да са налични в магазина .

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Избор на стойки за букшелф колони
« Отговор #7 -: Март 11, 2011, 22:27:05 pm »
За Monitor Audio Rx1 добър вариант са Atacama Nexus 6i/7i.
Височината зависи от разположението при което слушаш.
Добре е високочестотния говорител да е приблизително на нивото на ушите.

svetlo555

  • Гост
Re:Избор на стойки за букшелф колони
« Отговор #8 -: Март 11, 2011, 22:31:04 pm »
Прекрасно ,страшно съм доволен ,а и цената е супер .
Сега ще пробвам онлаин поръчка ,да ги поръчам .
И още един въпрос (да този път прочетох в търсачката и видях че се пълнят с кварцов пясък ))))
ама къде се пълни това ,че нещо не схванах ?

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Избор на стойки за букшелф колони
« Отговор #9 -: Март 11, 2011, 22:47:38 pm »
Стойките са изградени от 3 тръби, долна и горна плоча.
При Nexus най-често се запълва само основната тръба - до 1/2 или 2/3.

Неактивен dimitar_genchev

  • Публикации: 8
Re:Избор на стойки за букшелф колони
« Отговор #10 -: Март 12, 2011, 00:44:20 am »
Ако си от София ми пиши на лични да ти дам кварцов пясък :) имам доста

Неактивен dimitar_genchev

  • Публикации: 8
Re:Избор на стойки за букшелф колони
« Отговор #11 -: Март 14, 2011, 10:43:35 am »
Стойките за колони на Динаудио по точно stand 4 между плочите (горни и долни ) има някакъв материал който поглъща вибраций , някой знае ли какво е точно това
http://www.dynaudio.com/relaunch1/manuals/DYN_Stand4_INT_manual.pdf

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Избор на стойки за букшелф колони
« Отговор #12 -: Март 14, 2011, 10:50:50 am »
Материала на пипане наподобява някакъв тип гума,но не мога да ти кажа точно от какво е изработена подложката.

svetlo555

  • Гост
Re:Избор на стойки за букшелф колони
« Отговор #13 -: Март 22, 2011, 22:14:46 pm »
Ако си от София ми пиши на лични да ти дам кварцов пясък :) имам доста
След като не намерих ,да ти кажа няма да ти откажа .
Обаче искам да си го платя .

Неактивен dimitar_genchev

  • Публикации: 8
Re:Избор на стойки за букшелф колони
« Отговор #14 -: Март 22, 2011, 22:36:42 pm »
Пиши ми на лични да се разберем ,пари няма да ти взема .

А аз имам един въпрос , на доста  реклами  съм виждал ATC на стойки с правоъгълни крачета дали са таези
http://www.musictools.eu/ENG/prodotti/toolone.html