Автор Тема: Помощ при избор на ОТ за домашно кино  (Прочетена 7085 пъти)

koko101

  • Гост
Помощ при избор на ОТ за домашно кино
« -: Февруари 03, 2012, 17:55:48 pm »
Здравейте! Необходима ми е помощ при изграждането на 5.1 система за домашно кино. В момента разполагам с ресивър Marantz NR1602 - http://us.marantz.com/us/products/pages/ProductDetails.aspx?CatId=avreceivers&ProductId=NR1602 , две прилични стоящи колони и помещение от 25 кв.м. Идеята ми е на първо време да добавя съраунд колони и център и след това да надградя, като заменя стоящите колони със такива от същата серия и добавя субуфер. Системата ще я използвам, както за музика, така и за филми. Бюджетът ми за съраунд колони и център е 1 500 лв.

Благодаря предварително!

Моля, модераторите да преместят темата в правилния раздел!

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re:Помощ при избор на ОТ за домашно кино
« Отговор #1 -: Февруари 03, 2012, 18:24:00 pm »
Изключително важно да е споделиш какви са ти сегашните колони. При домашното кино е направо задължително предните и центъра да са от един производител и още по-добре от една серия.

koko101

  • Гост
Re:Помощ при избор на ОТ за домашно кино
« Отговор #2 -: Февруари 03, 2012, 19:01:46 pm »
Това http://www.pure-acoustics.com/design/english/html/ex_750f.htm са в момента предните ми колони, но не ми се иска да се съобразявам с тях, тъй като ще ги сменя в някакъв момент. Не знам за това помещение дали има смисъл от подобни тонколони или по- скоро някакви като тези http://www.klipsch.com/klipsch-gallery ???

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re:Помощ при избор на ОТ за домашно кино
« Отговор #3 -: Февруари 03, 2012, 19:49:27 pm »
Ако търсиш нещо компактно и ненабиващо се на око озвучаване може да разглеждаш комплекти като тези на Клипш, които си посочил. Това обаче при всички положения е някакъв компромис спрямо звуковите им качества.
Сегашните ти колони са наистина много нисък клас и е добре че си решил да ги смениш след време.
За кино в 25 кв.м. изобщо нямаш нужда от толкова големи като обем колони с толкова много говорители по тях.
Може да започнеш с добавянето на център и задни сега, които да избереш от серия, от която след време ще добавиш и фронтални.
За този бюджет има доста варианти.

koko101

  • Гост
Re:Помощ при избор на ОТ за домашно кино
« Отговор #4 -: Февруари 03, 2012, 22:33:54 pm »
Точно това искам да направя. Отговори и на един от въпросите ми, дали помещението е достатъчно голямо за по- обемни тонколони. Имам единствено ограничение за съраунд колоните и то е, че нямам възможност да ги монтирам на странична стена и ще се наложи да бъдат върху стойки (надявам се, че има такъв вариант). Разгледах различни серии на Monitor Audio, Klipsch и Focal, но преди да отида да ги чуя на място и да избирам според звученето ми се иска да разбера и коя от техните серии е най- подходяща за това помещение.

koko101

  • Гост
Re:Помощ при избор на ОТ за домашно кино
« Отговор #5 -: Февруари 24, 2012, 12:56:16 pm »
Реших да сменя и предните тонколони и се спрях на два варианта: Klisch RF-62 Home theater set ( със субуфер SW-110) и следната система от Focal: Focal Chorus 716V floorstand speakers, Focal Chorus CC700V center speaker, Focal Chorus SR 700V surround speakers и Focal Chorus SW 700V субуфер. Коя от двете системи според вас ще бъде по- подходяща за това помещение от 25 кв.м и ресивъра с който разполагам?

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Помощ при избор на ОТ за домашно кино
« Отговор #6 -: Февруари 24, 2012, 13:25:50 pm »
И двата комплекта, които си посочил, биха се справили добре в помещението ти, ако са адекватно разположени.
В тази връзка - предно разположения порт на Focal е по-малко взискателен от гледна точка на разполагане.
Озвучителните тела на Klipsch пък, са по-високо чувствителни и биха били по-лесни за захранване от рисивъра ти.
Така или иначе, мисля че и едини я и другия комплект би се чувствал по-добре с по-сериозен рисивър, но при положение, че вече имаш рисивъра, няма полза от такива разсъждения :)

Типът звучене на Klipsch и Focal е доста различен и мисля че това трябва да е водещия критерии при избора ти ;)

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re:Помощ при избор на ОТ за домашно кино
« Отговор #7 -: Февруари 24, 2012, 13:42:28 pm »
Наистина е важно да вземеш лесни за захранване тонколони защото този ресийвър е доста маломощен. Особено ако искаш да постигнеш по-сериозни звукови нива. Аз ползвам почти същия модел - 1501 - и ми се налага да го слушам на над половината за нормално гледане, и над 3/4 като искам да се "изкефя".
Моите колони се водят 89db, а тези които гледаш са 91,5 /Focal/ и 97 /Klipsch/, което няма как да не подобри нещата.
Уточнявам, че тези стойности са на хартия и сигурно далече от реалната чувствителност на тонколоните.

Вместо събуферите от комплектите бих ти препоръчал REL T1, който в момента е на близка цена, а с класи нагоре като представяне.

koko101

  • Гост
Re:Помощ при избор на ОТ за домашно кино
« Отговор #8 -: Февруари 24, 2012, 13:57:38 pm »
Вече успях да чуя системата на Klipsch. От тази на Focal единствено Focal Chorus 716V без останалите компоненти на системата и това много затруднява избора ми. Относно разположението на стоящите Klipsch RF-62 ми обясниха, че и 20 см са достатъчни между тях и стената, което мога да им осигуря. Не знам дали разсъждавам в правилната посока, но Klipsch RF-62 има опция и за Bi-amping, което означава, че мога да използвам свободните изходи на ресивъра и да им осигуря по- добро захранване...

koko101

  • Гост
Re:Помощ при избор на ОТ за домашно кино
« Отговор #9 -: Февруари 24, 2012, 14:09:21 pm »
Наистина е важно да вземеш лесни за захранване тонколони защото този ресийвър е доста маломощен. Особено ако искаш да постигнеш по-сериозни звукови нива. Аз ползвам почти същия модел - 1501 - и ми се налага да го слушам на над половината за нормално гледане, и над 3/4 като искам да се "изкефя".
Моите колони се водят 89db, а тези които гледаш са 91,5 /Focal/ и 97 /Klipsch/, което няма как да не подобри нещата.
Уточнявам, че тези стойности са на хартия и сигурно далече от реалната чувствителност на тонколоните.

Вместо събуферите от комплектите бих ти препоръчал REL T1, който в момента е на близка цена, а с класи нагоре като представяне.

При покупката на ресивъра беше намесена и жена...външния вид и компактния размер бяха решаващи :) При това положение ми се струва, че системата на Кlipsch е по- добрия избор заради лесното захранване.
А как се представя REL T1 в сравнение с SW-112 на Klipsch?
 

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Помощ при избор на ОТ за домашно кино
« Отговор #10 -: Февруари 24, 2012, 14:22:16 pm »
Неведнъж е ставало дума за разполагането на озвучителните тела спрямо стените.
Аз не бих сложил колони, особено със заден порт, на 20 см от стената.

В цитираното по-долу изказване, hristobote споделя, че и при по-малкия стоящ модел Klipsch, при недостатъчно разстояние от задната стена се получават неприятни ефекти:

... При обща визия, на всичко на едно място, пак бих купил RF-52.

Имат и някой забележки по разположението:
1. Заден басрефлекс и при по-малко от 30 см от стената започва да се усеща досадно "плякане".

RF-62 имат по-голям обем и по-големи говорители, които местят повече въздух, а също така и двоен порт...
Разбира се, може да се довериш изцяло на мнението на консултанта и да рискуваш :)

Ако бях на твое място обаче... и нямам възможност да осигуря поне 40-50 см зад RF-62, аз бих се замислил по-скоро за RB-81 - не че те не изискват място зад тях, но поне предния порт ги прави по-малко взискателни от тази гледна точка.

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re:Помощ при избор на ОТ за домашно кино
« Отговор #11 -: Февруари 24, 2012, 14:24:01 pm »
По принцип 20см са по-скоро недостатъчни за разполагане на тонколони със заден бас рефлекс, но да кажем, че ако изнесеш баса през събуфера /примерно под 75-80hz/, то може и да се избегнат нежеланите ефекти от това. Трябва да се пробва.

koko101

  • Гост
Re:Помощ при избор на ОТ за домашно кино
« Отговор #12 -: Февруари 24, 2012, 15:37:05 pm »
Склонен съм да се доверя на хора, които са се сблъсквали с този проблем.
Имам приятел, който се занимава с интериорен дизайн и ще го помоля да ги "разположи" в стаята, за да видим какво ще се получи. Ако няма възможност ще мисля и други варианти. Въртенето на колоната навътре/ навън оказва ли влияние?

До колкото знам друг вариант за колони с преден бас рефлекс на Klipsch e Sinergy серията...някакви впечатления от нея?