Автор Тема: Избор между Dali zensor 7 и MA-BX5  (Прочетена 6197 пъти)

Неактивен iuli1971

  • Публикации: 96
Избор между Dali zensor 7 и MA-BX5
« -: Септември 30, 2013, 20:11:33 pm »
След като лятото ми се наложи да преместя цялото си домашно кино / колони + ресивър / в малкото заведение което притежавам, сега трябва непременно да попълня опразненото място. :)
Иска ми се нещо около 3000лв. 5+1 за да бъде поне стъпка над това което сега притежавам.Към тази сума съм склонен да прибавя около 1000 за ресивър ,но темата тук е за колони.Не съм претенциозен / след като и джамото ме е задоволявало /.Ще се гледат филми предимно-в над 90%.Помещението е около 20кв.
Ще помоля за мнения за гореспоменатите колони като разбира се ще направя всичко възможно да ги чуя въпреки че съм доста далеч от София.
PANASONIC TX-P50VT50E,samsung LE-40 C650,samsung UE-46EH6030,HDI Dune HD DUO,Denon AVR-1611,JAMO S-606+JAMO SUB-250.

Неактивен iuli1971

  • Публикации: 96
Re:Избор между Dali zensor 7 и MA-BX5
« Отговор #1 -: Октомври 01, 2013, 22:24:41 pm »
Явно няма да получа отговор.Моля администрацията да почисти.
PANASONIC TX-P50VT50E,samsung LE-40 C650,samsung UE-46EH6030,HDI Dune HD DUO,Denon AVR-1611,JAMO S-606+JAMO SUB-250.

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re:Избор между Dali zensor 7 и MA-BX5
« Отговор #2 -: Октомври 01, 2013, 23:26:05 pm »
Той отговора се съдържа във въпроса ти.
Избраните колони са поне един клас над сегашните ти и трябва да ги чуеш за да вземеш правилното решение.

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Избор между Dali zensor 7 и MA-BX5
« Отговор #3 -: Октомври 01, 2013, 23:59:05 pm »
В момента във форума се продават Monitor Audio Silver RX2, с доста оставаща гаранция, които заедно със стойките може да излезнат на цена близка до или по-ниска от тази на BX5. Ако се спреш на друг субуфер - различен от този на Silver серията (понеже неговата цена е доста висока), възможно е с малко надскачане на бюджета ти да сглобиш наистина прилична система, която се представя значително по-добре от досегашната ти.

Колкото до посочените от теб два варианта, предполагам няма да останеш разочарован на който и да се спреш. Двете компании имат различно звучене и няма как да знаем кое ще ти допадне повече.
Във форума има доста потребители ползващи озвучителни тела както на Monitor Audio (конкретно бронз серията), така и на Dali. Предполагам има какво да споделят. Може би просто в момента им липсва писателско вдъхновение  ;)

Неактивен iuli1971

  • Публикации: 96
Re:Избор между Dali zensor 7 и MA-BX5
« Отговор #4 -: Октомври 02, 2013, 01:09:17 am »
Да,видях я  обявата за RX2 още когато я побликуваха.Задно разположеният бас рефлекс ме притеснява.Нямам достатъчно място зад колоната.Може би около 30-40 см.Затова и съм се спрял на колони с преден такъв в този ценови клас.Вярно че BX5 има и заден бас рефлекс но има и преден.
PANASONIC TX-P50VT50E,samsung LE-40 C650,samsung UE-46EH6030,HDI Dune HD DUO,Denon AVR-1611,JAMO S-606+JAMO SUB-250.

vessk0

  • Гост
Re:Избор между Dali zensor 7 и MA-BX5
« Отговор #5 -: Октомври 02, 2013, 02:53:17 am »
Няма особено място за притеснение, ако запушиш портовете. :)

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Избор между Dali zensor 7 и MA-BX5
« Отговор #6 -: Октомври 02, 2013, 11:51:17 am »
Запушването на портовете е крайна мярка, която не бих препоръчал с лека ръка.
Това запушване води до изменение в цялата звукова картина, не само намаляване на баса.

vessk0

  • Гост
Re:Избор между Dali zensor 7 и MA-BX5
« Отговор #7 -: Октомври 02, 2013, 16:48:01 pm »
Заиграх се наскоро с RX6-ците ми и установих, че просто не стават за слушане с отворени портове. Мисля, че това важи поне за цялата серия и конкретните говорители. Мерил съм на различни позиции с микрофон и софтуер, както и замерих поотделно говорителите и филтрите. Свирят с динамика, повече ряз и контролиран бас, само и единствено запушени. Даже слизат по-ниско, от колкото отворени.

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Избор между Dali zensor 7 и MA-BX5
« Отговор #8 -: Октомври 02, 2013, 16:56:25 pm »
Чудесно, напиши писмо на Monitor Audio и им обясни, че са объркали акустичното оформление на озвучителните си тела! Предполагам ще са изключително благодарни. Още повече - ти си мерил! Те надали са се сетили да го направят!
Вероятно ще публикуват новината и на сайта си - за да знаят хилядите потребители, които намират RX6 за чудесни колони - както са предвидени да свирят - с отворени портове, че всъшност колоните им не стават за слушане така.

Убеден съм, че британците са в постоянно търсене на специалисти - особено такива, които веднага усещат и знаят със сигурност - кои колони стават за слушане и кои не стават! Колкото по-новоизлюпени - толкова по-добре  :-X

maxrev

  • Гост
Re:Избор между Dali zensor 7 и MA-BX5
« Отговор #9 -: Октомври 02, 2013, 17:40:03 pm »
vessk0 с интерес съм чел темата ти за акустичната обработка на стаята и уважавам усилията ,които полагаш за да подобриш звученето на системата си,но винаги съм си мислил,че основния проблем идва от това,че си набутал два флоорстандъра в стая 12 квадрата.Сигурен съм,че ако им осигуриш адекватно помещение, съвсем спокойно ще си свирят с отворени портове както поначало са предвидени да свирят.При мен една от причините да сменя стоящите с букшелфки, беше именно тази,че при тогавашното им разположение на дългата стена на стаята някак си не можеха да се разгърнат,въпреки,че не бучаха,а на късата стена на стаята сякаш ставаха други колони ,но така или иначе се усещаше,че идват големи за помещението.В момента с букшелфите нещата са ок  с отворени портове и  достатъчно място около тях.Рудра е напълно прав,че със запушени портове звучат съвсем различно,според мен по-зле .
П.П.Извинявам се за спама,но наистина по темата няма как да се каже купи си тези или другите,ти трябва да решиш,кои ти харесват повече.Несериозно  и безполезно би звучало да кажа,че давам  глас за Дали защото съм им фен да речем.

Неактивен Invisigoth

  • Публикации: 36
Re:Избор между Dali zensor 7 и MA-BX5
« Отговор #10 -: Октомври 02, 2013, 18:28:50 pm »
Според нуждите на автора на темата, аз бих се ориентирал към следната система:

Щом ще се ползва предимно за кино то стоящите колони отпадат при този бюджет.
Двете предни и център най-добре от една серия, за съраундите не е задължително.
Ако ще се гледат предимно филми, бих инвестирал в добър субуфер за да няма компромис в ниския регистър.
За 3000лв си представям следното:

MA BX2 + стойки Atacama Nexus 6 + BX Centre + BXFX = ~1800лв.
Като държа да отбележа, че BX2 ще разкрият повече детайл от първоначално набелязаните BX5.
За суба остават 1200лв, които са добър старт за нещо свирещо и не грухтящо.
Чувал съм, че за филми са по-подходящи субове с порт, а за музика в затворен обем. За последното съм склонен да се съглася.
На цената на MA BXW-10 има по-добри предложения от Rel, Velodyne или моят фаворит BK Electronics.
Последните се правят само по поръчка в Англия, но точно върховия модел (12 инча с порт) не се доставя до България.
Може да стреляш на сигурно с 200лв. над бюджета в Rel T1.

Иначе си важи правилото човек да се доверява на ухото си при избор на колони, отколкото на писания в интернет.

п.с. Феноменът описан по-горе за тапите на RX6 залагам, че е породен от акустиката на помещението.