Автор Тема: Изграждане на стерео система от среден клас с неустановен бюджет  (Прочетена 12401 пъти)

Неактивен disldi

  • Публикации: 35
Здравейте, решил съм да сменя " старите " Dali Zensor 3 със нещо от по висок клас. Ще се радвам на препоръки. Като начало, цена в диапазон 2000 лв. Във времето ще се изгради цяла система от 7.1. Ресивъра е Yamaha RX-A820, стаята е 24 кв.м. , отстояние от стени 30-40 см. . И не на последно място , за предпочитане са букшелф колони.

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Здравей, преди да ти дадем преподъки - каква е причината да мислиш за ъпгрейд - какво не ти достига в сегашните колони и какво най-вече търсиш като качества и тип звучене в новите? На каква музика наблягаш и на какви нива?
Мислил ли си и за стерео усилвател или колоните ще се захранват и за напред с рисивъра?

Неактивен disldi

  • Публикации: 35
Да , мислил съм за стерео усилвател, но ще е в бъдеще. Първо съм се насочил към изграждане на 7.1 и 2 колони за втора зона. Предпочитам неутралния звук . Стил музика.... рок,блус,джаз основно. Първия въпрос е много добър, не мога да кажа какво точно , но нещо ми липсва , за това и се замислих за смяна на ОТ. Дали ще се промени картината ако се сложи стерео усилвател?

Неактивен sss

  • Публикации: 95
Дали ще се промени картината ако се сложи стерео усилвател?

Със сигурност ще има подобрение при използване на по-висок клас ресивър или на хубав стерео усилвател. Важно е да прецениш кое е по приоритетно за теб. Аз лично не бих развивал качествено стерео с посредствено 7.1. Добавянето на н на брой канала няма да увеличи качеството на системата.

Неактивен disldi

  • Публикации: 35
Без да влизам в спорове, но кой е по високия клас ресивъри?  Относно това, бих сменил въпросния А820 със А3060.  Относно колоните,  до колко ще е промяната сравнени със Silver 2?

Неактивен sss

  • Публикации: 95
Yamaha 3060 е сериозен ресивър. С него ще имаш подобрение както в стерео така и в кино режим. Аз смених няколко ресивъра от Technics 850-Yamaha 440-Denon 3805-Denon 4308-Arcam AVR600 и въпреки, че съм с нискобюджетни колони винаги забелязвах осезаемо подобрение. С някои от ресивърите слушах в 5.1 стерео ефект, за да получа приемлив резултат при слушане на музика. Тогава съжалявах, че не бях изградил само стерео система. В момента съм с 5.1 (имам и две резервни букшелф колони от същата серия) и за помещение от 30кв.м. смятам да спра до тук. Аз също не искам да споря. Опитвам се два кажа, че Мерцедес Е320 би било е по-добре от Дачия с 5 литров руски двигател.

Неактивен sss

  • Публикации: 95
Нямам представа дали смяната на колоните с модела на монитор аудио или смяната на ресивъра ще доведе до по-добра промяна. При мен последата промяна с Аркама доведе до съвсем различно звучене на колоните и се радвам, че не ги смених.

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Звукът ще се променя при всяка промяна в системата - ако смениш усилвателя, ако смениш източника, ако смениш кабелите... Въпросът е, че без да знаеш какво търсиш като звучене - можем просто да изброяваме модели букшелф колони около този бюджет.

Популярни варианти около 2000лв са KEF LS50 и Monitor Audio Silver 2 - двата модела звучат доста различно и определено доста различно от настоящите ти колони, а и са доста по-сериозно предложение от тях.
За още повече пари - ProAc Studio 118 или ATC SCM11, но такъв клас колони не бих слушал с рисивър.
Според мен, ако държиш на слушането на музика и искаш да развиваш системата си в тази посока - след ъпгрейда на колоните мисли по-скоро за добавяне на добър стерео усилвател, а не за по-висок клас кино рисивър. Настоящият ти рисивър е достатъчно добър модел и поддържа възможност за надграждане със стерео усилвател.

Неактивен ivaylo10

  • Публикации: 104
DALI Opticon 2 също са конкурентни в този ценови клас. Цената в България им е 1200 лева, но в Европа са 900 евро а в Щатите $1300. Focal Aria 906 е още едно интересно предложение.

Неактивен disldi

  • Публикации: 35
Благодаря за помощта, в крайна сметка реших да не сменям колоните, а да допълня системата. Поръчал съм Dali Zensor 1 и Vocal . Когато всичко се монтира ще преценя относно sub. Също така съм поръчал стерео усилвател за музика Mark Levinson, впечатления след доставката.

smurfa_m

  • Гост
Аз също съм с Dali Zensor 3 - Front + Norstone Stylum 3
                     Dali Zensor      Vocal 
                     Dali Zensor 1 - surround + Norstone Stylum 3
                     SVS SB 1000 + svs soundpath + Chord Crimson VEE 3 RCA
                     Yamaha Rx-V681

и съм довлен от комбинацията , не че имам много опит или база за сравнение но резолтатът е доста задоволителен поне за мен на този етап. Monitor Audio Silver 2 сигорно е по добрия вариант, но за по ограничен бюджет мисля че Dali е не лош избор.

Неактивен disldi

  • Публикации: 35
Здравейте, време е да се сменят фронталните колони след като към системата добавих и стерео усилвател. Някой от форума със Luxman ? Мнения за ОТ подхождащи му. Модела е Luxman L 505UX.

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Мисля, че за този усилвател е добре да се замислиш за колони от по-висок клас. А какъв източник ползваш?

Неактивен disldi

  • Публикации: 35
Основно източника е FLAC файлове. Имам предложение за Dali EPICON 2 , във гаранция , за 3000 лв.

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
FLAC файлове просвирени от какво? Под източник разбирам устройството, което подава сигнал към усилвателя.

По въпроса с колоните - сериозно бих обмислил:
ProAc Response D Two
ProAc Studio SM100
ATC SCM 19
или PMC twenty5.22