Автор Тема: Избор на субуфер за домашно кино в малко помещение  (Прочетена 4055 пъти)

Неактивен georgi

  • Публикации: 3
Здравейте,
нов съм във форума, попаднах след търсене на субуфери в гугъл. Научих много и ми се промениха представите за озвучаване.
Започнах да правя ремонт вкъщи и реших да ъпгрейдна и музиката. До сега бях с усилвател Pioneer A616 MK II и ОТ Yamaha NS-9900. Струва ми се, че високите са малко силни на ОТ. Слушал съм същите в друго помещение и усилвател Marantz - там не свириха толкова остро високите честоти, но не знам дали не е бил баран еквалайзер или е от акустиката на помещението.
Тъй като все по-рядко слушам музика, а все повече гледам филми реших да правя 5.1 система (нямам място за повече  :( ). Сдобих се с ресивър Yamaha RX-V679 и ОТ NS-P9900. За моите възприятия дори в стерио режим на ресивъра качеството на музиката е задоволително, но при филмите има нужда от субуфер. Помещението е малко и нямам възможност да местя много ОЗ и да оставям големи разстояния от стените. Качвам изображение с приблизително точни размери и съотношения. Моля за съвет при избор на субуфер и евентуално подреждането на ОТ в стаята. За сега се абстрахирам от бюджета и търся най-добро допълнение към това, което имам. По принцип съм забелязал, че харесвам малко по-силно изразени баси. По това, което прочетох тук май се насочвам към Volodyne или REL.
Това в среда е свод, който виртуално разделя стаята на 2 помещения.

 

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Здравей,
без приблизителен бюджет е сложно да се дават адекватни съвети, но като се има предвид, че обособеното помещение е малко и те вълнува основно домашното кино, мисля че SVS PB-1000 би бил добър и достъпен избор.
По-голям субуфер от PB серията вероятно би доминирал твърде много в това помещение.

Неактивен georgi

  • Публикации: 3
@Rudra, мерси за бързия отговор. Според теб няма смисъл от по-голям суббуфер?
Аз си мисля, че по-големият успява да възпроизведе по-ниски честоти на по-малка мощност и затова се чудих дали да не търся по-голям.

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
georgi, смисъл от по-голям субуфер има - определено SVS PB-2000 е по-добър, а SVS PB16-Ultra още по-добър, но уви помещението ти (поне обособената му част) е доста малко. Дори да оставим на страна въпроса - колко ниски честоти би могъл да чуеш в това помещение и до колко малкия размер на стаята би създал неприятни ефекти, особено при високи нива на слушане, то остава проблемът, че дори чисто физически разполагането на голям субуфер вероятно би било приключение :). Ако тези предпоставки не те тревожат - дерзай :).

Неактивен Sper

  • Публикации: 97
Re: Избор на субуфер за домашно кино в малко помещение
« Отговор #4 -: Август 01, 2017, 10:58:55 am »
Понеже не с написал с какъв бюджет разполагаш, аз преди време бях в същата ситуация като теб и след доста ходене и четене се спрях на  Клипш  R-12SW които сфири в стая от 16кв.м за филми и просто страхотен за цената си има и  R-10SW който нов е под 600 лева.
PSB Imagine T, NAD C355Bee, Rega Apollo, RCA QED Performance Audio 1, In-akustik  SuperFlat 2 x 2,5 mm²,

Неактивен georgi

  • Публикации: 3
Re: Избор на субуфер за домашно кино в малко помещение
« Отговор #5 -: Август 01, 2017, 21:23:11 pm »
Бюджет не съм написал, защото мога да отделя колкото преценя, че си заслужава за съотношение качество/цена, тъй като правя и ремонт - едва ли това ще ми е най-големият разход и целта ми не е да пестя, а да си правя кефа (той нали няма цена). По-скоро ме интерисува дали си заслужа и дали няма да се получи обратен ефект, ако взема прекалено голям субуфер, освен, че нямам много място. При всички положения ще го слушам преди да взема субуфера, но все пак нали няма да е в същото помещение - с това са ми свързани терзанията.

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re: Избор на субуфер за домашно кино в малко помещение
« Отговор #6 -: Август 02, 2017, 18:25:04 pm »
Събуфера задължително се съобразява според помещението, мястото в помещението и останалата система.

Неактивен makrelov

  • Публикации: 66
Re: Избор на субуфер за домашно кино в малко помещение
« Отговор #7 -: Август 06, 2017, 18:53:41 pm »
Колега,

Много е важно, като идеш да слушаш суба, да е такъв, който вече е разработен. В противен случай нищо няма да разбереш от реалното му звучене. При мен минаха около 100-на часа разсвирване, преди баса да улегне така, както го слушам вече хиляди часове и без промяна. Но в първите 100-на часа звука се менеше непрекъснато - просто говорителя си иска "отпускане".
Иначе аз лично съм с Klipsch R-115sw (15") в помещение 20 м2 и звука е убийствен. Не ми прави впечатление да е голям за стаята. Може би в по-голямо помещение ще е още по-добър, но в момента това, което ми дава, е повече от добро.
Успех в търсенето и кефенето.

Бюджет не съм написал, защото мога да отделя колкото преценя, че си заслужава за съотношение качество/цена, тъй като правя и ремонт - едва ли това ще ми е най-големият разход и целта ми не е да пестя, а да си правя кефа (той нали няма цена). По-скоро ме интерисува дали си заслужа и дали няма да се получи обратен ефект, ако взема прекалено голям субуфер, освен, че нямам много място. При всички положения ще го слушам преди да взема субуфера, но все пак нали няма да е в същото помещение - с това са ми свързани терзанията.