Автор Тема: Избор между Monitor Audio Silver 200 и ProAc 148  (Прочетена 8835 пъти)

Неактивен IvanK

  • Публикации: 89
Избор между Monitor Audio Silver 200 и ProAc 148
« -: Ноември 23, 2018, 00:43:01 am »
Привет!

Реших, че дойде време да се разделя със сегашните си ОТ Zu Audio Omen и да се ориентирам към озвучителни тела с друг дизайн и по-висок клас. Системата ми има същия вид, както в раздела "Моята Система" - Rega DAC -> Naim Nait 5si и кабели на Chord. Основно слушам хип-хоп и RnB, но искам ОТ-тата да предлагат и добра сцена, 3D усещане и добър детайл същевременно.

Слушал съм Monitor Audio и знам, че имат добра тяга и са подходящи за хип-хоп, но ProAc 148 най-вероятно предлагат повече детайл, по-добре разкриват потенциала на електрониката и ще имат по-триизмерно усещане, по това, което съм чел. От друга страна се страхувам да не би ProAc да страдат от липса на достатъчно тяга и бас при хип-хоп парчета. За жалост в България мисля, че няма къде да се чуят озвучителни тела ProAc, за това бих се радвал на вашите мнения. С Monitor Audio Silver 200 може би ще получа добър баланс между електрониката и колоните, сякаш са от един клас, но за тях си мисля, че може да не доставят необходимия детайл и пространствен звук, които бих желал.

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Избор между Monitor Audio Silver 200 и ProAc 148
« Отговор #1 -: Ноември 23, 2018, 09:31:37 am »
Здравей,
Всъщност ProAc Studio 148 отдавна е спрян от производство. Актуалният модел, нещо като техен заместител, е ProAc Response DT8.

Да сравняваме двата модела от заглавието на темата не е съвсем коректно - нямат много общо помежду си.
Единият модел е двойно по-скъп, с горе-долу двойно по-голяма маса, по-голям обем и размер на говорителите.

Monitor Audio Silver 200 са чудесни за класа си колони, но имай предвид, че са супер компактни, ползват два 5 1/4 инчови говорителя и не съм убеден че са съвършения избор, ако слушаш основно Хип-Хоп и очакваш разстърсващ бас от тях - за това в серията са предвидени два по-големи модела.

Иначе и двата модела биха се чувствали добре с усилвателя ти. Единственото, което ме притеснява при избора на стоящ модел на ProAc, е дали ще успееш да ги разположиш добре и да им осигуриш достатъчно място - за липса на тяга и бас не мисля, че трябва да се тревожиш :).


Неактивен IvanK

  • Публикации: 89
Re: Избор между Monitor Audio Silver 200 и ProAc 148
« Отговор #2 -: Ноември 23, 2018, 10:40:50 am »
Rudra,

Не знаех, че ProAc 148 вече е спрян от производство. Забелязах и DT8, но там високоговорителят ще се пада около 15-20 см под нивото на ушите ми, понеже слушателското място е по-високо. При сегашните ми колони пищялката е около 30 см под нивото на ушите ми и при ъпгрейда исках да избегна това нещо. Единствено това ме смущава при този модел. Промених начина, по който разполагам ОТ-та в стаята и ще мога да осигуря около 80-90 см на колоните до задната стена.

Предполагах, че по-големите модели на Silver серията ще имат повече тяга и бас, но при тях изискванията за захранваща мощност стават по-големи и смятам че няма да се получи балансирано решение.

Като цяло, в момента съм объркан, заради по-ниското разположение на пищялката на DT8.

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Избор между Monitor Audio Silver 200 и ProAc 148
« Отговор #3 -: Ноември 23, 2018, 11:42:09 am »
От една страна ProAc правят прекрасна сцена и са характерни с изключително пространствено звучене - никак не са насочени и в тази връзка не мисля, че позицията на високочестотния би била проблем.

От друга страна - слушал съм многократно Silver 500 с Naim Nait 5i-2, който и като мощност, и като звучене е на по-ниско ниво спрямо твоя усилвател. Дори при доста високи нива не е имало никакви проблеми. Да, със Supernait биха звучали още по-добре, но това се отнася за всяка колона :)


Неактивен IvanK

  • Публикации: 89
Re: Избор между Monitor Audio Silver 200 и ProAc 148
« Отговор #4 -: Ноември 23, 2018, 12:41:31 pm »
Относно мощностите, Naim Nait 5si въпреки своите 60 вата, наистина има доста голям потенциал и не се съмнявам в него, но в една тема бяхме коментирали, че ако не се спазят изискванията на производителя (в случай минимум 80W), може да не се покрият гаранционните условия при повреда на колоните, но сигурно няма да има никакви проблеми специално с Nait 5si.

В такъв случай между ProAc DT8 и Silver 500 какви основни разлики може да очаквам? Silver 500 заради по-големите говорители сигурно ще има по-голяма тяга и пънч в баса, но ProAc-а също ще има доволно количество бас, но по-пространствено и детайлно звучене?

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Избор между Monitor Audio Silver 200 и ProAc 148
« Отговор #5 -: Ноември 23, 2018, 13:01:41 pm »
Характера на звучене на двете марки е различен.
И двете ми харесват - в бюджета си, но аз бих (и съм) избрал ProAc. Все пак сравнението не е коректно, заради голямата разлика в цената. От друга страна, ако тази разлика в цената не те притеснява прекалено - ProAc DT8 е колона от по-висок клас, от Response серията на ProAc, около която можеш да ъпгрейдваш системата си години наред и всеки ъпгрейд да усещаш осезаемо. Не мисля, че ще имаш каквато и да е липса на бас и пънч - реално като ниски честоти слизат една идея под Silver 500, въпреки по-малките говорители. А и няма да имаш притеснения относно мощността на усилвателя.

От друга страна, ако не ти се прави такава сериозна инвестиция - Monitor Audio Silver 500 или Silver 300 са чудесни колони за парите си. Сериозна стъпка напред спрямо бронзовата серия, която си слушал. И според мен определено по-добре звучащи от настоящите ти колони.

Който и модел да избереш - хубаво е да обърнеш сериозно внимание на разположението, за да избегнеш бумтежи и други дефекти в звука. Хубаво е, че си направил разместване, просто го имай предвид.



Неактивен IvanK

  • Публикации: 89
Re: Избор между Monitor Audio Silver 200 и ProAc 148
« Отговор #6 -: Ноември 23, 2018, 13:19:05 pm »
Логично, явно DT8 е по-висок клас ОТ и може да се очакват повече неща от него. Иска ми се и озвучителните тела да разкриват лесно ъпгрейди в електрониката, както и разликата между добър и лош запис, което още накланя везните към DT8. При всички положения ще се опитам да осигуря максимално място около колоните. Може би бюджетът ще бъде решаващ за избора ми, но сякаш клоня към DT8. Благодаря за съветите!

Неактивен IvanK

  • Публикации: 89
Re: Избор между Monitor Audio Silver 200 и ProAc 148
« Отговор #7 -: Декември 04, 2018, 16:03:54 pm »
Имах възможност да изпробвам Monitor Audio Bronze 6 в домашни условия. Звучат доста приятно и топло с добър детайл и добра тяга, но забелязах няколко особености. В моето помещение изглеждат доста тънки и малки и не изпълват така пространствено помещението с обгръщащ звук и басът не е чак толкова силен, колкото очаквах, като определени басови честоти ми звучат с леко липсваща плътност, въпреки че корпусът на колоната не е толкова тънък. Също така в някои случаи инструментите се сливат и трудно се локализират. Басът се засилва като ги доближа повече към стената, но пък и сцената и кристалността започват да страдат. Въпреки всичко, наистина са по-подходящи колони за хип-хоп от моите.

Като цяло, бих искал още повече тяга и плътност в басите (особено на ниски нива на слушане), а средите и високите да са по-обширни и обгръщащи стаята и създаващи по-добра сцена. Дали Silver 300/500 биха дали тези елементи?

Неактивен Joro Irl

  • Публикации: 56
Re: Избор между Monitor Audio Silver 200 и ProAc 148
« Отговор #8 -: Декември 04, 2018, 20:11:35 pm »
Според мен, Silver 300 биха ти дали това което търсиш.
За мен Silver 8 и Silver 300, си останаха, едни от добрите колони в класа си.

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Избор между Monitor Audio Silver 200 и ProAc 148
« Отговор #9 -: Декември 05, 2018, 11:38:17 am »
Добре е да имаш предвид, че басовите говорители на Silver 300 са по-малки като размер и по-малко като брой, спрямо тези на Bronze 6. Със сигурност Silver 300 предлага много повече, като звук, спрямо Bronze 6, но не съм убеден, че ще те шашнат с тяга и плътност при директно сравнение. Ако се ограничиш до тези два варианта, за мен, според нуждите и изискванията ти - Silver 500 би бил по-добрият избор. ProAc DT8 още по-добрият :P

Неактивен IvanK

  • Публикации: 89
Re: Избор между Monitor Audio Silver 200 и ProAc 148
« Отговор #10 -: Декември 05, 2018, 12:38:22 pm »
И аз смятам, че Silver 300 с неговите 6-инчови говорители няма също да ме впечатли. Bronze-а има по-големи и използва част от 3-тия говорител също за басите.

Отворен съм и към други модели. Чудя се и как биха се представили и Dali Opticon 8, Elac FS 247, Sonus Faber Venere 2.5. Някои от моделите може да успея да чуя на място и да се ориентирам, но други може би. Имам чувството, че предпочитам колони с по-голям физически обем и по-големи говорители, за да постигна по-силно присъствие и обхват на звука. Opticon 8 са грамадни колони, но може пък да получа бумтене в моето помещение.

Неактивен Joro Irl

  • Публикации: 56
Re: Избор между Monitor Audio Silver 200 и ProAc 148
« Отговор #11 -: Декември 05, 2018, 12:44:25 pm »
Хм, интересно, от моите прослушвания на горе споменатите модели, съм сигурен, че Silver 8 съответно Silver 300, имат доста по-добро представяне в ниския сектор от Bronze 6. Те всъщност навсякъде са по-добре от Bronze 6.

Но както винаги, всичко е субективно.
Имал съм в къщи всичките споменати модели на МА, и затова си позволявам да коментирам. А, също е мнението на няколко човека, които са ги слушали в къщи.

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Избор между Monitor Audio Silver 200 и ProAc 148
« Отговор #12 -: Декември 05, 2018, 12:46:40 pm »
Обмислял ли си варианта за добър събуфер + по-малки колони? Помещението ти не е голямо и така би могъл да получиш каквото искаш с по-малко рискове.

Неактивен IvanK

  • Публикации: 89
Re: Избор между Monitor Audio Silver 200 и ProAc 148
« Отговор #13 -: Декември 05, 2018, 12:53:24 pm »
Това е друг вариант, за който се замислям - качествени букшелф колони, които дадат добри и плътни среди и ефирни високи + субуфер на REL, но ще трябва да преслушам на място букшелф модели, за да се ориентирам дали ще ми допадне този вариант. Съвсем възможно е, мястото, където разполагам колоните да не дава най-добър резултат в бас честотите заради акустичните особености и за това да имам липса на бас. Един субуфер би ми дал възможност да го разположа на оптимално за стаята място.

Чудя се и как стои въпросът със съседите. Дали големи подовостоящи колони слизащи ниско биха се чували по същия начин в съседните апартаменти, както букшелф колони със субуфер?

Неактивен IvanK

  • Публикации: 89
Re: Избор между Monitor Audio Silver 200 и ProAc 148
« Отговор #14 -: Декември 07, 2018, 11:31:48 am »
Малък ъпдейт. Изненадващо, но след като Naim-а ми остана включен за около 3 дни басът се промени изключително много и в момента ми се струва доста силен за сметка на средите и високите и на моменти бумтящ, въпреки че колоните са на около 60 см от задната стрена, а и имат преден порт. Най-вероятно колони с 2 задни бас рефлекса и 8 инчови говорители ще са неудачен избор за моята стая. Като усиля повече звука гласовете и високите се отварят доста, но пък басът ми идва прекален и започва да ги заглушава. Бих искал по-голяма отвореност още от тихи нива. Установих и друго. Бронзът ми дава доста силен и плътен нисък бас в диапазона, в който работят субуферите, но ми липсва един пънч и ударност при ниските среди (на което държа повече от самия нисък бас), което не знам на какво се дължи и каква конструкция трябва да притежава една колона, за да ми го даде.