Автор Тема: Въпрос относно Долби Атмос разположение на колоните  (Прочетена 1797 пъти)

Неактивен dusaka

  • Публикации: 5
Здравейте на всички.
Имам един въпрос относно долби атмос и разположението на колоните.
За основни колони използвам Monitor Audio Silver а за атмос DALI Alteco C-1 като усилвателя ми е Denon AVR-X4500H. Системата на разположение на колоните ми е 5.1.4 като въпросът ми е следния:
Предните ми атмос колони са върху фронталните като са насочени към тавана и от там рефлектират към основното ми място за слушане, но някъде бях срещнал мнение , че е по-добре да са високо на тавана (над сегашното им място) и да сочат надолу към мястото за слушане.
При мен са конфигурирани по този начин - както се вижда от снимката ,конфигурацията на тонколоните отговаря на тази от настройката на ресивъра. Въпросът е дали ако ги вдигна горе ще се усеща по-добре съраунд ефектите?



Кой е по-добрия вариант според вас?
1. Front height speakers
2. Front Dolby speaker


 п.с. Имам още едно питане - превключвателя на Dali Alteco C-1 на къде е по добре да сочи up или down ?


Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Въпрос относно Долби Атмос разположение на колоните
« Отговор #1 -: Февруари 04, 2020, 18:17:40 pm »
Здравей,
При единия вариант имаш колони монтирани на тавана, които директно изпращат желания звук към слушателя.
При другия вариант - заради компромис в разположението или невъзможност за инсталиране на колони на самия таван имаш колони, които изпращат звука към тавана, с надеждата той да се отрази адекватно и да стигне до слушателя.

Как мислиш, кой е по-добрия вариант от гледна точка на звука?

Неактивен dusaka

  • Публикации: 5
Re: Въпрос относно Долби Атмос разположение на колоните
« Отговор #2 -: Февруари 04, 2020, 18:46:12 pm »
да, и аз се чудех каква е идеята да разчиташ на отразяването на звука вместо директно насочване от източника, но бях срещнал лятото няколко мнения в английски форуми където коментираха едва ли не защо е има изобщо опцията за Front Height говорители, когато е има опцията за отразяване на звука в тавана и от там се получавала по дълбока и обемна картина на звука. Обаче вече шест месеца ме гложди дали наистина е така, и за това и реших да попитам тук за мнение.
А какво относно Alteco C-1 ?