Автор Тема: Изграждане на медийна стая & стая за домашно кино - до 7.4.4  (Прочетена 1095 пъти)

Неактивен Danri

  • Публикации: 6
Здравейте,
Бих искал да Ви представя моя сериозна идея за изграждане и оборудване на медийна стая за музика, концерти (предимно от различните жанрове на рока) и филми, на DVD и Blue Ray, последните основно с DTS HD Master audio 5.1  и по-малко с  7.1, и няколко с Dolby Atmos.

Етап 1 (от пролетта) - Преградна стена, звукоизолиране на стените,пода и тавана и звукоизолирана врата.
Етап 2 - озвучителни тела за сет 7.2.0 - налично оборудване:
- Фронтални ОТ - Canton LE-190
- Център LE-150CM
- Ресивър Pioneer VSX LX 50 - 7.1
- блу рей плеър Сони

За закупуване - бюджет около 6500 лв.:
- Съраунд L+R - Klipsch RP-500 SA - 1 чифт
- Back surround L+R - Klipsch RP 600M - 1 чифт
- Subwofer SVS SB 1000 Pro - 2 бр.
- Процесор MiniDSP DDRC-24 комплект с 2 -канален лиценз Dirac Live и измервателен микрофон Umik-1.
Започване акустично третиране на стаята - например звукопоглъщане на първичните области на звукоотраженията (метода на огледалото).

 Като за начало, с калибрирания микрофон , безплатния софт REW - EQ, неговия SPL метър и генератор на звуци,  и изтеглени от мрежата wav file с бърз размах - 20-400 Hz и мр3 файл с розов шум,  ще се опитам с измервания на живо да намеря най-доброто разположение на субуферите и какви са проблемите на режимите на стаята.
След това с остарелия, но малко работил ресивър ще видя какво може да направи с калибрирането. Накрая с MiniDSP DDRC-24 и Dirac Live се надявам да направя по-финна настройка - но ще има много за учене.

Етап 3 - сет 7.2.2 - за закупуване - около 11000 лв:
- Atmos R + L - Top  Front - Klipsch RP-500 SA - 1 чифт
- Нов ресивър - например Marantz SR 7015 или Denon AVC-X4700 - начало и за Atmos
- Олед телевизор 65-77 инча

Eтап 4 - сет 7.2.4 - за закупуване:
- Atmos R + L - Top Rear - Klipsch RP-500 SA - 1 чифт
- Стерео усилвател с НТ байпас за фронталните колони
- Apple TV - 4k и абонамент за Apple TV+
Ресивърът ще захранва останалите + 2-та чифта атмос.
Продължаване на акустичното третиране на стаята с дифузия и звукопоглъщане - с панели направи си сам,  от мрежата си намерих калкулатор с ръководство за 1D и 2D QRD дифузор панели.
Ще се опитам да прикача pdf файлове за онагледяване на проекта.

Очаквам Вашите мнения, препоръки, критики.

Неактивен dimi123

  • Публикации: 184
Помещението плаче за проектор. ;)
Вместо 65-инчов ОЛЕД бих сложил 106-инчов фиксиран екран и проектор (Epson EH-TW9400). Проекторът трябва да е на около 4,5 метра отстояние от предната стена. Имаш ли ги или скосения таван ще пречи?
Epson EH-TW9300W/135" 2.40 Stewart StudioTek 100/Prismasonic P-100M/Denon AVR-X7200WA/SMSL SU-10/3x Naim Nait 5si/Oppo BDP-103D, Oppo BDP-95, RTX 4090/JBL Studio L Series, 7.2.4/BlackNoise 1000 V2, BlackNoise 2500, ISOL-8 VMC1080/Chord Cadenza Reference, Chord Epic Twin, Chord Signature ARAY

Неактивен Danri

  • Публикации: 6
Максималното възможно разстояние е около 3 метра, MLP e на около 2,7 . Мисля, че 75 - 77 инчов телевизор би бил достатъчен, поне на този етап така ми се струва.

Неактивен dimi123

  • Публикации: 184
Оптималният диагонал за твоето MLP, според SMPTE (Society of Motion Picture and Television Engineers), e 90 инча, но и 75 вършат работа. ;)
Epson EH-TW9300W/135" 2.40 Stewart StudioTek 100/Prismasonic P-100M/Denon AVR-X7200WA/SMSL SU-10/3x Naim Nait 5si/Oppo BDP-103D, Oppo BDP-95, RTX 4090/JBL Studio L Series, 7.2.4/BlackNoise 1000 V2, BlackNoise 2500, ISOL-8 VMC1080/Chord Cadenza Reference, Chord Epic Twin, Chord Signature ARAY

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Ще следим с интерес развитието на системата.
Жалко, че няма как да се сложи проектор защото доказано размерът има значение. :)
Бих препоръчал вместо 2 броя SB-1000 да е 1 брой SB-3000. Също така да се търси вариант да застане някъде отпред.

Неактивен Danri

  • Публикации: 6
Проекторът, който ми предлага dimi123, в момента е 5350 лв., а екраните Stewart започват от 2-3000 долара,но това е отделен въпрос. Ширината на стаята не позволява проектор - общо около 3,5 метра, ще липсва свобода за допълнително позициониране на предните говорители (далеч съм от амбицията за звукопрозрачни екрани и разположени зад тях специализирани колони и субуфери).

   Стаята ще бъде с площ около 21 кв.метра след звукоизолацията, половината с височина 2,4 м, но останалата с наклоненните площи на капандурата - т.е. обемът е по-малък от нормална правоъгълна стая. Референтните звукови налягания според стандартите за комерсиални кина , в частност домашини, са 115 децибела за нискочестотния обхват и 105 за останалия звуков диапазон. Аз осъзнавам къде съм и имам намерение да окомплектовам система, да речем в средата на бюджетния клас.
   Дали един бюджет е малък или голям е относително, но при наличието на предни колони L,R и C, цената на останалите съраунди (Klipsch Reference Premier) и 4 бр. субуфери, до мрежа (сет, както официално я наричат на запад) 7.4.4, плюс ресивър (Marantz 7015) и miniDSP процесор, е около 10 000 лв.  без кабелите.
   Защо сет 7.4.4:
7 - предни 3, странични съраунди 2 и задни съраунди 2 бр. - стандартният минимум за хоризонталното канално озвучаване.

4 - брой субуфери. От дългото ми търсене на инфо по въпроса разбарах, че 1 е компромис, 2 - е добро начало, 4 - в болшинството случаи (дори на премиални домашни кина) е достатъчно за получаване на равномерен бас (наричан вкусен от руснака Антон). За това и е необходим за настройката им miniDSP процесор, измервателен микрофон и софтуер REW-EQ, и влизане в приключението на измерване режимите на стаята.
В REW-EQ има таб Room sim - симулация на стаята.
lazarus18, в прикачения файл съм разположил 2-та суба така, както симулацията ми показа най-равномерна графика от 20 - 200 Hz, с ясната представа, че в реалната ми стая това може да няма нищо общо.

Тъй като приоритет ми е музиката, нямам амбиции да се тресат основите на къщата, и имайки в предвид обема на стаята, се спрях на SVS  SB 1000 Pro. Надявам се, че ще бъдат достатъчни като мощност и НЧестоти. Това, че вече има записани филмови тракове до 5 Hz не ме "тревожи" :-). Най-ниския звук на баскитарата е 41 Hz, не знам дали е вярно.

Последното 4 - това са таванните говорители - предни и задни, за Dolby Atmos и DTS X. Приоритет ми е моногоканалния звук (за сега на ДВД и Блу рей - около 150 филма и 70 концерта), от които по няколко с атмосферен звук, но това се надявам да набира популярност и в България, и след десетина години може и да се намират повече заглавия... Любопитен съм и за Apple musik и тяхната услуга от юни 2021 за ремастерирани и новозаписани атмос музикални тракове.

Някои използвани от мен източници, лесно намирани с търсачката Google:
- Каналът на руснака Антон - Blackroom (you tube). Той и екипът му проектира и изгражда премиални домашни кина в Русия, негов е и термина , който цитирам - вкусен бас. Проектът му Coperto Cinema е цитиран в сайта на едни от най-добрите производители в на AV процесори - trinnov.com , раздел казуси, което е впечатляващо.
Има много видеоклипове, които са добро начало за всеки AV ентусиаст да добие познания за изграждане на домашно кино.

Обърни внимание на правилата на форума!

Извинявам се , ако постът Ви се струва много дълъг. Също и за това, че в него има непонятни промени или липса  на някои думи след публикуване, с което на места прилича на машинен превод от по-старо време.

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Аз нямам съмнения, че два събуфера са по-добрия вариант.
Въпроса е дали 2 броя по-нисък клас са по-добре от 1 по-висок клас за сходен бюджет.
За равномерно разпределение е по-добре, но цитираните от теб проекти са все големи помещения с множество места и зрители.
При теб ще са 2-3 максимум и най-вероятно ти ще си единствения, за който това има значение. :)

Неактивен Danri

  • Публикации: 6
Напълно съм съгласен, че два субуфера от висок клас е по-добре от два по-нисък. Но как да се преборим със стоящите вълни (модовете) при по-малките стаи?
Например стоящата вълна (най-силната) от първи порядък е : Дължина на помещението - при мен 5,9 м, скорост на звука - 344 метра:  Мод от първи порядък=344/5,9*2= 29 Hz,  Мод от втори ред=29*2=58 Hz, от трети=58*2=116 Hz.

Може ли 50MHz Analog Devices Audio DSP на SVS субуферите да помогне, ако знаеме тези модове ?

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Напълно съм съгласен, че два субуфера от висок клас е по-добре от два по-нисък. Но как да се преборим със стоящите вълни (модовете) при по-малките стаи?
Например стоящата вълна (най-силната) от първи порядък е : Дължина на помещението - при мен 5,9 м, скорост на звука - 344 метра:  Мод от първи порядък=344/5,9*2= 29 Hz,  Мод от втори ред=29*2=58 Hz, от трети=58*2=116 Hz.

Може ли 50MHz Analog Devices Audio DSP на SVS субуферите да помогне, ако знаеме тези модове ?
Всъщност аз смятам, че в повечето случаи, ЕДИН събуфер от по-висок клас е по-добър вариант от ДВА от по-нисък.
DSP-то на SVS има инструментите за корекция точно на такива акустични проблеми.