Автор Тема: Подходящи ОТ към рисивър Pioneer VSX-LX55  (Прочетена 12645 пъти)

Неактивен Coppermine

  • Публикации: 81
    • Планина.бг
Подходящи ОТ към рисивър Pioneer VSX-LX55
« -: Декември 02, 2013, 16:35:01 pm »
Здравейте,

Напоследък обмислям постепенен ъпгрейд на ОТ към системата ми за домашно кино базирана на Pioneer VSX-LX55.

В момента рисивъра работи с 5 ОТ от Е серията на Jamo - Е 875 за фронт, E 8 Cen и E 8 Sur. За първа стъпка мисля ъпгрейд само на предните. На по късен етап мисля да преместя системата в по-голямо помещение и да взема subwoofer за по-добър бас и за филми. В момента помещението е 16кв.м (4х4) а ще се премести в 27кв.м ~4х7, и като финал да сменя центъра и задните. Поне това е плана за сега.

Бюджета за първата стъпка ~1500лв за ОТ и евентуално стойки.

Слуша се предимно рок, рокендрол, R'n'B, метал балади, pop, rap и други, 95% от времето от iTunes в mp3 формат. Имам също така и колекция от дискове която все по-рядко слушам. Ще се ползват доста често и за телевизия в стерео режим. Многоканално аудио не съм пускал през последните 2 месеца, но все пак ще си запазя опцията, било то и с компромисен вариант с различно звучене на център и фронт ОТ поне за сега.

Добре е ОТ да са сравнително непретенциозни към позиционирането близо до стената зад тях, както и по принцип защото както казах планувам преместване в друго помещение а там незнам точно как ще паснат. Най-вероятно ще имат повече въздух от всякъде но все пак.

Благодаря.

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Подходящи ОТ към рисивър Pioneer VSX-LX55
« Отговор #1 -: Декември 02, 2013, 22:12:55 pm »
Рисивърът ти е сериозен и заслужава добри озвучителни тела.
В определения от теб бюджет, а и имайки предвид музикалните ти предпочитания, веднага ми идва на ум Monitor Audio RX2 или новите Silver 2, но  уви - искат си разстояние около тях.

Неактивен Coppermine

  • Публикации: 81
    • Планина.бг
Re:Подходящи ОТ към рисивър Pioneer VSX-LX55
« Отговор #2 -: Декември 02, 2013, 23:38:48 pm »
Със стойките малко ще надхвърлят бюджета но вероятно ще го преглътна :)

Разстоянията малко ме притесняват особено към задна стена и затова давам точни размери
Разстояние между лява и дясна колона - 175см
Разстояние до лява/дясна стена - 95/100см
Разстояние от предния ръб на колоната до задна стена 55см. Като гледам размерите ще ми останат 22см от задния ръб.

Според Monitor audio Silver series owner manual съм около границите, дават 180-300 между колоните, 20-45 от задна стена и 100 от странична стена, но на хартия е едно а на практика незнам, струва ли ти се достатъчно?

Видях на подобна цена и Focal Aria 906 които са малко по-плитки според спецификациите и биха оставили 30см от задната стена. Незнам как биха паснали на рисивъра обаче и на стиловете музика.

Отделно в другото помещение няма да ги има тези проблеми с разстоянията, там дори 70-80 см от задната стена няма да са проблем, та с оглед на това може да ги "търпя" до на пролет, ако нещата няма да са супер зле.



Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Подходящи ОТ към рисивър Pioneer VSX-LX55
« Отговор #3 -: Декември 02, 2013, 23:49:50 pm »
Аз не бих сложил коя да е колона от Сребърната серия на Monitor Audio на 20см от стената. 40-45 може да е приемливо като минимум - зависи от помещението и т.н. Дадох ги за пример по-скоро от гледна точка на звучене, съобразено с типовете музика, които споменаваш в публикацията си.

Focal Aria са интересни озвучителни тела. 906 моделът още не е пристигнал в България - слушал съм по-големия му събрат. Причината, поради която не съм ги споменал в твоята тема е, че не съм убеден, че Focal са най-доброто предложение за рок, метъл, рап и т.н. звукът им е спокоен и изнесен назад, ако си падаш по камерен джаз и класическа музика - не гониш голямо налягане и предпочиташ спокойното слушане - може да те очароват, но за нещата, които си споменал, като стилове, бас и т.н., мисля че има по-добри кандидати.

Това, разбира се, е мое мнение, с което не е задължително някой да е съгласен. Предполагам, че каквото и да вземеш в този бюджет, ще се представя в пъти по-добре от досегашните ти колони. Просто е добре като правиш ъпгрейд - той да е максимално съобразен с вкусовете и нуждите ти.

Успех!

Неактивен Coppermine

  • Публикации: 81
    • Планина.бг
Re:Подходящи ОТ към рисивър Pioneer VSX-LX55
« Отговор #4 -: Декември 03, 2013, 11:00:33 am »
Благодаря за бързите отговори. Да приемем че се спра на Silver 2, колко висока стойка трябва да взема за тях? Мисля да се спра на Norstone, които освен че са по-евтини ми харесват на външен вид повече, но незнам коя от 3-те предложени в магазина височини е точната за тези ОТ.

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Подходящи ОТ към рисивър Pioneer VSX-LX55
« Отговор #5 -: Декември 03, 2013, 11:05:32 am »
Точната височина зависи от положението на слушателя - целта е в положение на слушане високочестотния говорител да се пада приблизително на нивото на главата на слушателя.
По принцип масово стойките за колони се правят с височина около 60см. има варианти 70, 50 и т.н.
Високите стойки - примерно Atacama Nexus 10 (100см) или Norstone Stylum 3 (80см) са предвидени по-скоро за съраунд канали - където озвучителните тела трябва да са на ниво над главата на слушателя.

Неактивен Coppermine

  • Публикации: 81
    • Планина.бг
Re:Подходящи ОТ към рисивър Pioneer VSX-LX55
« Отговор #6 -: Декември 06, 2013, 10:55:37 am »
Ако някой случайно следи темата да споделя развитието. Поръчах MA Silver 2 + 60см стойки. Казаха че ще дойдат до 30-тина дни, защото няма налични ОТ от финиша който поисках. Имам тихата надежда просто да са се презастраховали с 30 дни доставка а да дойдат по-рано, но в крайна сметка когато-тогава, в дните преди коледа е така :)

Искам и да благодаря на Rudra за помоща при избора.

Неактивен RossT

  • Публикации: 21
Re:Подходящи ОТ към рисивър Pioneer VSX-LX55
« Отговор #7 -: Декември 15, 2013, 16:41:05 pm »
Много важно за тези тонколони е отстоянието от стената. В звука ще намериш значителна разлика близо до и по-далече от стемата. Както е препоръчал Rudra, пне 50 см. от стената иначе ще се наложи да сложиш тапите на задните портове...

Неактивен Coppermine

  • Публикации: 81
    • Планина.бг
Re:Подходящи ОТ към рисивър Pioneer VSX-LX55
« Отговор #8 -: Декември 16, 2013, 16:01:37 pm »
Ами ще ги издърпам колкото мога напред, ако е зле ще сложа тапите, тъй или иначе след няколко месеца ще са в друго помещение и там ще има място, така че това че има възможност да се затапва порта е предимство от моя гледна точка.

Неактивен dimitar_genchev

  • Публикации: 8
Re:Подходящи ОТ към рисивър Pioneer VSX-LX55
« Отговор #9 -: Декември 16, 2013, 19:28:12 pm »
Джамото какво го направи , имам 2ма приятели които търсят колони :) .

Неактивен Coppermine

  • Публикации: 81
    • Планина.бг
Re:Подходящи ОТ към рисивър Pioneer VSX-LX55
« Отговор #10 -: Декември 17, 2013, 12:06:20 pm »
Фронта го продавам, и двама уж изявиха интерес но няма поети ангажименти. Един човек ме питаше за центъра и сърраундите но тях ще ги давам само ако земат фронта преди това, или заедно в комплект. Ще ти пиша на лично подробности да не става като обява тук.

Неактивен dimitar_genchev

  • Публикации: 8
Re:Подходящи ОТ към рисивър Pioneer VSX-LX55
« Отговор #11 -: Декември 17, 2013, 18:40:53 pm »
За съжаление премахнаха личните съобщения :)  , трябва тук да ми пишеш .

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Подходящи ОТ към рисивър Pioneer VSX-LX55
« Отговор #12 -: Декември 17, 2013, 20:31:07 pm »
Във форума има раздел за публикуване на обяви!
Тази тема е за препоръка за озвучителни тела към рисивър Pioneer VSX-LX55.

Неактивен Coppermine

  • Публикации: 81
    • Планина.бг
Re:Подходящи ОТ към рисивър Pioneer VSX-LX55
« Отговор #13 -: Януари 11, 2014, 16:23:56 pm »
А препоръка за някой subwoofer който да е добре балансиран с това което се опитвам да изградя може ли да препоръчате, на първо четене ми хареса REL T5, защото на външен вид си пасва финиша на монитор аудиото който поръчах - черен лак. Като цена му е горе-долу ми пасва на бюджета но ако не е на нивото на другите компоненти може да го вдигна малко. Нямам обаче никаква идея каква конструкция трябва да избера за да не е много претенциозна за разполагане, какви въобще са препоръките за разполагане също и методи за свързване които да пасват на рисивъра.

До сега не съм имал такова ОТ и не съм наясно точно какво трябва да се търси за да се получат добре нещата. Ще го слагам директно в новото помещение, иска ми се да го ползвам освен за филми и при слушане на музика. Като цяло идеята е от сега да се опитам да определя бюджетите за техниката която ще влиза там за да знам колко (и дали :) ще ми останат за ремонтите и другото обзавеждане

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re:Подходящи ОТ към рисивър Pioneer VSX-LX55
« Отговор #14 -: Януари 11, 2014, 17:57:37 pm »
Според мен REL T5 не е на нивото на системата ти. Това си е компактен и начален клас модел.
Не е случайно, че събуфера от комплекта е над 2000 лв.
Ако ще е REL то се насочи поне към T9.
Аз съм с T7 и ми е достатъчен, но все пак моите колони са с 4" драйвери.
Друг вариант е BK XXLS400 Не съм го слушал, но те ползват същата концепция като REL и са доста хвалени напоследък.