Автор Тема: Вграден DAC в Marantz PM6005 - много ли е зле?  (Прочетена 11919 пъти)

MoPcKu

  • Гост
Вграден DAC в Marantz PM6005 - много ли е зле?
« -: Октомври 30, 2014, 05:09:46 am »
Здравейте,
Решил съм да изградя една стерео системка за музика и кино.Спрял съм се на чифт колони Мonitor Audio ВХ2 + субуфер Мonitor Аudio ВХW-10. Слушане на филми / музика – 50/50. Надграждане впоследствие до 5.1 няма да има. Свързване на външен хардуер- само телевизор и лаптоп.

И така ... първоначално се бях спрял на ресийвър ( DENON X1100W – 950лв), но от казаното по-горе излиза, че много от възможностите които предлага просто няма да ги използвам. В по-ниския ценови клас предполагам, че ще се прави компромис вече със звученето.
Затова насочих избора си към усилвател с DAC (Marantz PM6005 – 999лв). Дали ще има съществена разлика в звученето при двата вида устройства при положение, че ще се използват предимно (да не кажа само) цифровите входове на усилвателя? Добър ли е достатъчно конкретно този вграден DAC?

Неактивен drpetar

  • Публикации: 239
Re:Вграден DAC в Marantz PM6005 - много ли е зле?
« Отговор #1 -: Октомври 30, 2014, 09:15:23 am »
Здравей,

Смятам, че щом ще правиш 2.1 система и няма да надграждаш до 5.1, по-добрият вариант е усилвател, а не рисивър. При сходни пари на двете устройства усилвателя ще даде доста по-добро качество.

Маранц 6005 е добър усилвател за парите си и като клас пасва на колони като Мonitor Audio ВХ2. Относно вградения му ДАК не мога да дам мнение, не съм го слушал. Преди няколко години имах Маранц 6003 усилвател и ЦД плеър и се представяха много добре. Ако ДАК-ът в Маранц 6005 е същия като в ЦД плеърите им, смятам, че ще е достатъчно добър (но това е теоретично предположение).

Ако вземеш Маранц 6005 обаче няма как към него да свържеш субуфер от типа на Мonitor Аudio ВХW-10. Този субуфър има само LFE вход, а усилвателя няма такъв изход за субуфър.

От друга страна има субуфъри, които освен LFE вход имат и т.нар. HIGH LEVEL вход, който позволява свързване чрез специален кабел със спикър изходите на усилвателя. Такива са субуфърите на REL и BK Electronics.

Така че ако избереш Маранц 6005 ще трябва да си вземеш субуфър с HIGH LEVEL вход. Ако държиш на Мonitor Аudio ВХW-10 ще трябва да търсиш усилвател с изход за субуфър. Друг вариант е да направиш чисто стерео без суб.

MoPcKu

  • Гост
Re:Вграден DAC в Marantz PM6005 - много ли е зле?
« Отговор #2 -: Октомври 30, 2014, 14:07:48 pm »
drpetar ... благодаря за отговора. Субуфер ще има, все пак заради филмите. Поправи ме, ако греша но си мислех, че BXW-10 може да се върже към Marantz PM6005 като се използва "Line Input" (R/L) от субуфера и "Audio Out/Recorder" (R/L) от усилвателя ... или съм в заблуда?  ???

Неактивен drpetar

  • Публикации: 239
Re:Вграден DAC в Marantz PM6005 - много ли е зле?
« Отговор #3 -: Октомври 30, 2014, 14:52:11 pm »
Хм, този начин на свързване е нещо ново за мен. Ако е възможно такова свързване, тогава игнорирай каквото съм писал за субуфъра :)

MoPcKu

  • Гост
Re:Вграден DAC в Marantz PM6005 - много ли е зле?
« Отговор #4 -: Октомври 30, 2014, 16:03:28 pm »
OK, прочетох и двете ръководства и се оказа прав, drpetar. BXW-10 си е добре с този RCA вход, но се оказа, че "Recorder" изхода (който го взех за чист предусилвателен изход, не знам защо) на Marantz-a е с фиксирано ниво на звука, т.е. играейки си със силата на звука, субуфера няма да реагира.  :(
И тъй като искам всички ОТ да са от една серия, ще трябва да се ориентирам към друг усилвател.

Спрях се на NAD C356 BEE + DAC. Той вече е с "Pre-out", а и ДАК-ът му има директно USB вход.

Добър избор ли е това за бронзовата серия на Monitor Audio или да се огледам за нещо друго, евентуално усилвател и ДАК отделно? Какво ще ме посъветвате?

И още един въпрос ... това вече може да прозвучи малко лаишко  ;D , но ако се откажа от субуфера и вложа в по-висок клас колони, примерно Monitor Audio Silver 2, дали ще ми липсва субуфера при гледането на филми, при положение че не се стремя да постигна ефекта от киносалона, още повече само с две фронтални колони?

Благодаря Ви за вниманието!

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Вграден DAC в Marantz PM6005 - много ли е зле?
« Отговор #5 -: Октомври 30, 2014, 16:31:04 pm »
В случай, че можеш да си позволиш сребърната серия на Monitor Audio, според мен нещата са повече от ясни.
Silver 2 са чудесни колони за парите си и със сигурност сериозен ъпгрейд спрямо BX2.
Трябва обаче да имаш предвид, че докато BX2 са сравнително лесни и не толкова претенциозни от гледна точка на разполагане, то Silver 2 искат доста разстояние около и зад себе си, за да звучат оптимално.

Не мисля, че ще изпитваш належаща нужда от субуфер със Silver 2, а в случай че все пак нещо ти липсва в нискочестотния диапазон (различни хора/различни нужди и вкусове), винаги можеш да добавиш субуфер на по-късен етап.

Мой близък приятел ползва предишния модел - Monitor Audio Silver RX2 с усилвател NAD и за липса на бас не му е и хрумвало да говори :)

Ако останеш на варианта BX2, може би по-разумна покупка за тях би бил Nad 326 + евентуално NAD DAC 1 или NAD DAC 2.
Предимството на тази комбинация е, че лаптопа няма нужда да бъде близо до системата. Недостатък е, че като се сложат интерконектните кабели в сметката, цената на NAD 326 + NAD DAC 2 излиза близка до тази на NAD 356 + DAC, а 356 със сигурност е по-сериозният усилвател.

MoPcKu

  • Гост
Re:Вграден DAC в Marantz PM6005 - много ли е зле?
« Отговор #6 -: Октомври 30, 2014, 17:28:06 pm »
Rudra , благодаря за отговора. Всъщност Silver 2 (ако субуферa отпадне) е на същата цена като BX2 + BXW-10.
Ще видим обаче със задния бас какво ще правим. Отстрани имам разстояние, но отзад  :-\  ... около 20 см дали са достатъчни?  ::)

За усилвателя мисля, че вече е решено че ще бъде NAD 356 + DAC. Лаптопът ще стои на около 2,5 метра от усилвателя, така че кабелът не ме бърка, а и този трансмитер на NAD DAC 2 също внася някаква доза ограничение в мобилността на лаптопа.

Повече ме притеснява това, че при вградения ДАК на NAD 356, селекторът за източник на цифров сигнал e разположен на задния панел. Това означава ли, че всеки път когато минавам от лаптоп на телевизор и обратното, трябва да бъркам отзаде?  ::)

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Вграден DAC в Marantz PM6005 - много ли е зле?
« Отговор #7 -: Октомври 30, 2014, 17:36:08 pm »
Според мен 20 см до задната стена са крайно недостатъчни за Silver 2.
По въпроса за селектора - да, ДАКа за вкраждане в NAD има само един активен вход и той може да бъде USB или Optical, друг е въпроса дали аудио качеството на телевизията е на достатъчно прилично ниво, та да минава през DACа :)

MoPcKu

  • Гост
Re:Вграден DAC в Marantz PM6005 - много ли е зле?
« Отговор #8 -: Октомври 30, 2014, 18:14:13 pm »
Явно няма пълно щастие, поне не и в бюджет 3000-3500 лв.  ;D ... или поне ако не си помислил навремето при ремонта за стерео системка  ;D  Ще трябва да се правят компромиси.

Като че ли като краен вариант се очертава BX2 + BXW-10 + NAD 356 DAC.

Ще преглътна механичния превключвател на гърба на усилвателя, но това ме накара да се замисля и за още нещо:

... друг е въпроса дали аудио качеството на телевизията е на достатъчно прилично ниво, та да минава през DACа :)


Как всъщност ще се гледат филми, пуснати през лаптопа? Оставам си на USB към ДАК-а и пускам видеото през HDMI към телевизора или превключвам отзад на Optical и си слушам аудиото през оптичния кабел от телевизора към ДАК-а?  ???

Кога ли ще дойде времето когато всичко ще е безжично на достъпна цена и крайният потребител няма да го интересуват такива неща?  (rock)

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Вграден DAC в Marantz PM6005 - много ли е зле?
« Отговор #9 -: Октомври 30, 2014, 18:45:13 pm »
:) За да те объркам съвсем - в момента в NAD представят новия модел DAC да вграждане в 356/375 усилвателите.
Лошите новини са първо - че от стария вариант наличните ни количествата са изчерпани, второ - новия дак за вграждане ще е с по-висока цена - но тя още не е оповестена.
С други думи, покрай този вариант за сега има големи неизвестни - както като цена, така и като време на доставка/наличност.

Ако твърдо се спреш на BX2 - друг интересен вариант е Denon PMA 720 ae + Denon DA-300 USB DAC. Дакът е на по-високо ниво и има повече входове, а усилвателя има изходи за субуфер.

Друг възможен вариант остава споменатия по-горе Nad 326 + евентуално NAD DAC 1 или NAD DAC 2

Или пък началния вариант с Marantz PM6005 + субуфер с възможност за специфичното свързване, което спомена drpetar - например REL T1

А по въпроса за връзката - според мен е най-добре аудио сигнала да отива от лаптопа дирекно в DACа Ако това породи някакви разминавания на звук/картина, едва тогава бих търсил обиколни маршрути :)

MoPcKu

  • Гост
Re:Вграден DAC в Marantz PM6005 - много ли е зле?
« Отговор #10 -: Октомври 30, 2014, 20:01:26 pm »
Ей сега я вапцахме ...  ::)

Добре ... ако се спра на Silver 2 + Marantz PM6005 , какви стойки бихте ми препоръчали?

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Вграден DAC в Marantz PM6005 - много ли е зле?
« Отговор #11 -: Октомври 30, 2014, 22:24:07 pm »
Не съм сигурен, че Marantz PM6005 би извадил максимума от Silver 2 - може комбинацията да е чудесна - не съм ги тествал заедно, но ме притеснява, че мощността на Marantz PM6005 е тревожно близко до долната препоръчителна граница за Silver 2.

Освен това, както вече писах по-нагоре, Silver 2 са чудесни колони за бюджета си, но ако не можеш да им осигуриш поне 40-50 см до задната стена, това също би било повод за притеснение.

Иначе от по-достъпните стойки - Norstone Stylum 2 са ОК за Silver 2.

MoPcKu

  • Гост
Re:Вграден DAC в Marantz PM6005 - много ли е зле?
« Отговор #12 -: Октомври 31, 2014, 02:02:17 am »
Rudra , благодаря за забележката, прав си.

Значи засега оставаме на варианта Silver 2 + NAD 356 DAC + стойките Norstone Stylum 2.

... NAD представят новия модел DAC да вграждане в 356/375 усилвателите.
Лошите новини са първо - че от стария вариант наличните ни количествата са изчерпани, второ - новия дак за вграждане ще е с по-висока цена - но тя още не е оповестена ...

Кога според теб ще има яснота по този въпрос?

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Вграден DAC в Marantz PM6005 - много ли е зле?
« Отговор #13 -: Октомври 31, 2014, 12:03:55 pm »
Както вече писах - това засега са неизвестни в уравнението.
Но както и да се развият нещата - не очаквам да има наличност от 356+DAC2 поне още месец...

MoPcKu

  • Гост
Re:Вграден DAC в Marantz PM6005 - много ли е зле?
« Отговор #14 -: Октомври 31, 2014, 16:02:55 pm »
Ясно ... Някакъв друг вариант за усилвател тогава, подходящ за MA Silver 2, пък било то и без ДАК, който мога да го взема отделно.

Иска ми се да е малко по-висок клас от Nad 326 и Denon PMA 720 ae.