Автор Тема: Относно Elite Screens и други подобни алтернативи  (Прочетена 9109 пъти)

vessk0

  • Гост
Привет, нямам опит с по-скъпи екрани спрямо най-евтините ибейски и искам да попитам какъв тип повърхност имат и какъв материал? Настоящият ми екран е ето този и тъй като го имам знам от какво е направен, а именно - някакъв вид винил/или пластмаса, която е напръскана със съответната боя. Именно затова, когато е нов, мирише силно на боя в стаята в следващите няколко седмици. В резултат на това има 2 негативни страни, които за мен са минус - правят картината зърнеста, малко като през матов screen protector на телефон или по-старите матови покрития на Dell мониторите. Другият негатив е ефект, все едно екрана е покрит с миниатюрни звездички, които блещукат от от пряката светлина на проектора. По принцип по време на филм забравям за тях, но в момента съм готов да дам повече пари за марков екран, разбира се не изгъзица, но не знам дали няма да получа подобно преживяване. По принцип от най-масовата марка Elite Screen съм си харесал пак матов сив от CineTension2 серията им (който ми се вижда доста скъп, но ако трябва ще събера пари за него, ако е добър скок спрямо моя в посочените негативни страни). По принцип ми трябва екран с негативен gain, да не е бял, ами в светлата гама на сивото.
Проектора е в процес на ъпгрейд и до 2-3 седмици трябва да пристигне новия Sony HW55ES, който ще замени Mitsubishi HC4000, ако въобще има значение това.

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re:Относно Elite Screens и други подобни алтернативи
« Отговор #1 -: Януари 04, 2015, 17:02:11 pm »
Естествено, че модела проектор е важен за избора на подходящ екран за него. Както и помещението, начина на разполагане, дистанция и тн.
Принципно, повечето евтини екрани ползват някакъв PVC matt покритие, но това не означава, че всички са еднакви.
Това, което описваш е типично за евтин екран и съм го виждал като дефект на  Optoma екран за 200-250 лв.
Не знам каква е идеята да търсиш екран със сиво платно и гейн под 1?
Въпреки, че HW55 е сравнително ярък модел, не съм сигурен, че с такъв екран ще получиш максимума му и определено ще е проблем при гледане на 3д, където се търси много по-голяма отразена яркост.
Сив екран може да вземеш само ако решиш да направиш голям компромис с 3д и държиш да гледаш в по-светли условия.

vessk0

  • Гост
Re:Относно Elite Screens и други подобни алтернативи
« Отговор #2 -: Януари 04, 2015, 18:23:22 pm »
Не са ми приятни ярки изображения, специално в тъмна обстановка, например в киносалоните ни за мен е адекватна яркостта и не ме болят очите, но по-ярко това ще ми дойде в повече, което очаквам да се случи с това Сони разпънато на 70-90". Дистанцията ще е такава, която изисква обектива да е на средното си положение отворен/зуумнат (sweet spot-а на лещите), тоест около 2.50м от екрана за ~67-70" към този момент и малко повече за 84" след няколко месеца.
Например на Елит ако взема сив (светло сиво по-точно) с 1.1 гейн, това на грубо 1.0 бял ли се равнява като възприемане на светлина или? Важно е да има широк ъгъл на видимост също. Примерно на спецификации този EluneVision Reference Studio 4K 80 адски много ми допада, точно такова нещо търся. Проблема е че тук почти няма избор.

Иначе казваш че дори по-евтините серии на Елит не страдат от описаните от мен проблеми? Бях срещнал доста мнения, че не са нищо повече от евтините китайчета из интернет, специално по-ниските серии.

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re:Относно Elite Screens и други подобни алтернативи
« Отговор #3 -: Януари 04, 2015, 23:40:49 pm »
За това колко ярък образ ще получиш си има стандарти. Това се регулира чрез настройките на проектора.
Сив екран обикновено се взима за проектор с лошо черно и нисък контраст или за гледане на по-светло.

Хубавия екран си струва пари и компромис не трябва да се прави. Сам си забелязал проблемите от калпавия.
За новия ти проектор инвестицията си заслужава.
Само не знам защо залагаш на толкова малък екран. В нормална стая би трябвало да може да разпънеш спокойно 90".

Тук във форума има потребител с твоя модел проектор и използва екран на Lumene. Нека сподели повече информация.

Неактивен dimi123

  • Публикации: 184
Re:Относно Elite Screens и други подобни алтернативи
« Отговор #4 -: Януари 07, 2015, 13:53:30 pm »
Направо си е престъпление да комбинираш качествен проектор с толкова малък екран. За същите пари можеш да си вземеш хубав телевизор 65-75" (не че аз бих го направил :)) Блещукането е налично при всички екрани с отрицателен и положителен Gain. Най-добрият вариант е бял екран с 1.0 Gain, при него и ъгълът на видимост е най-голям.
Epson EH-TW9300W/135" 2.40 Stewart StudioTek 100/Prismasonic P-100M/Denon AVR-X7200WA/SMSL SU-10/3x Naim Nait 5si/Oppo BDP-103D, Oppo BDP-95, RTX 4090/JBL Studio L Series, 7.2.4/BlackNoise 1000 V2, BlackNoise 2500, ISOL-8 VMC1080/Chord Cadenza Reference, Chord Epic Twin, Chord Signature ARAY

Неактивен iuli1971

  • Публикации: 96
Re:Относно Elite Screens и други подобни алтернативи
« Отговор #5 -: Януари 07, 2015, 14:29:19 pm »
Как ще сложиш толкова малък екран на този прожектор-наистина ли няма място за по-голям.Не забравяй че повечето филми са с черни ленти и реално ще виждаш по-малка картина.Аз в последно време сериозно се замислям да премина на екран 2.35:1 ,но ме възпира единствено това ,че трябва да сменя и прожектора.
Екраните на елит са чудесно решение в бюджетния клас,аз съм лично с 110" 16:9 с платно CineWhite, освен това смятам че най добрия вариант е фиксиран екран ,но това си е мое мнение разбира се.Успех с избора и честито за добрия прожектор.
PANASONIC TX-P50VT50E,samsung LE-40 C650,samsung UE-46EH6030,HDI Dune HD DUO,Denon AVR-1611,JAMO S-606+JAMO SUB-250.

Неактивен pnikolov

  • Публикации: 71
Re:Относно Elite Screens и други подобни алтернативи
« Отговор #6 -: Януари 09, 2015, 14:08:50 pm »
Аз пък ще се запиша класиране за едно пробно гледане, като монтираш системата  8)

vessk0

  • Гост
Re:Относно Elite Screens и други подобни алтернативи
« Отговор #7 -: Януари 12, 2015, 17:57:28 pm »
...

Честно казано не знам дали има начин да се регулира яркостта (по-точно казано интензитета на светлината), няма ли само две опции лампата - еко и нормален режим? ???

Цитат на: dimi123
...Блещукането е налично при всички екрани с отрицателен и положителен Gain...

Сигурен ли си за това?

Цитат на: iuli1971
...

Май CineWhite/CineGrey платната са най-гладки и хубави по мои наблюдения.

Цитат на: pnikolov
...

Разбира се, знаем се, добре си дошъл.  8)

П.П. Акустично прозрачните екрани развалят ли картината? Имат ли недостатъци?

Неактивен dimi123

  • Публикации: 184
Re:Относно Elite Screens и други подобни алтернативи
« Отговор #8 -: Януари 13, 2015, 10:53:24 am »
Блещукането е в резултат от обработката на повърхността на екрана за постигането на положителен или отрицателен Gain. Единствено екрани с 1.0 Gain отразяват или поне би трябвало да отразяват 1:1 светлината от проектора. Те са и най-гладки и нямат hot spot.
Epson EH-TW9300W/135" 2.40 Stewart StudioTek 100/Prismasonic P-100M/Denon AVR-X7200WA/SMSL SU-10/3x Naim Nait 5si/Oppo BDP-103D, Oppo BDP-95, RTX 4090/JBL Studio L Series, 7.2.4/BlackNoise 1000 V2, BlackNoise 2500, ISOL-8 VMC1080/Chord Cadenza Reference, Chord Epic Twin, Chord Signature ARAY

vessk0

  • Гост
Re:Относно Elite Screens и други подобни алтернативи
« Отговор #9 -: Февруари 04, 2015, 15:10:57 pm »
Така, по разни стечения на обстоятелствата няма да се взима Sony HW55, а Sony VW300ES.
Другата промяна или по-скоро изискване е екрана да бъде задължително акустичен. Трябва да не се губи от качеството на картината, последно реших да се насоча към 1.0 gain и бяла гладка повърхност за "grain-free" изображение. Диагоналът съответно ще се повиши, тъй като за 4К изискванията са други, а и ще се играят игри от време на време. Въпросът ми е дали има наистина финно направени хубави звуково-прозрачни екрани, така че да не си личи? Ако винаги ще е по-зле този тип екран, може и да остана на класически.

Неактивен lilscrappy

  • Публикации: 189
Re:Относно Elite Screens и други подобни алтернативи
« Отговор #10 -: Февруари 04, 2015, 15:36:31 pm »
4К проектора който си избрал е страхотен, но според мен за такъв клас проектор екран под 100 инча ще е престъпление.
Не знам защо бързаш с 4К модел, има време докато навлезнат 4к материалите до тогава на пазара ще има по добри 4К проектори на много по ниска цена !

Неактивен dimi123

  • Публикации: 184
Re:Относно Elite Screens и други подобни алтернативи
« Отговор #11 -: Февруари 05, 2015, 11:03:30 am »
Наистина страхотен проектор, но не е future-proof. Не подържа основни 4K спецификации като DCI P3, Rec. 2020, 4K60FPS, 4:2:2 chroma subsampling и 10-bit color.
Epson EH-TW9300W/135" 2.40 Stewart StudioTek 100/Prismasonic P-100M/Denon AVR-X7200WA/SMSL SU-10/3x Naim Nait 5si/Oppo BDP-103D, Oppo BDP-95, RTX 4090/JBL Studio L Series, 7.2.4/BlackNoise 1000 V2, BlackNoise 2500, ISOL-8 VMC1080/Chord Cadenza Reference, Chord Epic Twin, Chord Signature ARAY