Автор Тема: Кабели за Monitor Audio  (Прочетена 14940 пъти)

deeper

  • Гост
Кабели за Monitor Audio
« -: Март 20, 2016, 17:11:49 pm »
Моля за съдействие при избора на сребърни кабели.

Системата е Monitor Audio Silver 2 и ресийвър Denon AVR-X2200W.
Кабелите в момента са медни QED Micro свързани с мост. В Online магазина виждам, че се предлага QED Silver Anniversary-XT и смятам такъв да поръчам.
Изчетох няколко теми и несъмнено ще се подобрят И високите ( някой казват същото и за средните), без да рефлектира на ниските.

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Кабели за Monitor Audio
« Отговор #1 -: Март 20, 2016, 18:27:53 pm »
QED Silver Anniversary-XT може да бъде агресивен в някои системи.
На твое място сериозно бих обмислил и Chord Clearway.

Неактивен Nikolay S

  • Публикации: 32
Re: Кабели за Monitor Audio
« Отговор #2 -: Март 20, 2016, 21:20:18 pm »
 Понеже темата е интересна и за мен и съм със същите тонколони, ще споделя днешният си опит. Използвам кабел Chord Clearway, който на фона на първоначално използваният евтин кабел се отличи с по-плътен и обемен звук и по-добър контрол на ниските честоти. След седмица слушане реших да сменя фабричните банани на говорителите с парчета от кабела (виждал съм на доста места да се препоръчва) и първото ми впечатление беше за "замазано" и плоско звучене... кабелите от усилвателя ми бяха свързани + към високият и - към ниският вход на тонколоните. За пробата преместих и двата кабела на HF входа и нещата се оправиха. Не мога да преценя още дали звученето е по-добро от това с оригиналните банани(ще направя проба скоро), но определено е по-добро от  варианта с + на HF и - на LF.
 За съжаление усещам звученето не толкова музикално, а по-скоро аналитично и се чудя дали това не може да се подобри с по-висок клас кабели съдържащи и сребро (в момента системата определено не звучи ярко). Още съм на фаза проучване на варианти, но скоро ще започна експерименти с кабелите понеже се убедих, че те се "чуват".

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Кабели за Monitor Audio
« Отговор #3 -: Март 20, 2016, 23:33:15 pm »
Цитат
След седмица слушане реших да сменя фабричните банани на говорителите с парчета от кабела
Вероятно имаш предвид фабричните мостове/линкове.
"Банани" е термин за 4мм накрайници за кабел, които влизат в терминалите за свързване на колоните.

Неактивен Nikolay S

  • Публикации: 32
Re: Кабели за Monitor Audio
« Отговор #4 -: Март 21, 2016, 11:20:08 am »
 Да, моя грешка, имах предвид мостовете. Явно съм бил гладен когато съм писал поста  ;D

deeper

  • Гост
Re: Кабели за Monitor Audio
« Отговор #5 -: Март 21, 2016, 22:12:51 pm »
Nikolai S - ти изцяло ли ползваш сребърен кабел?
Аз мисля да си продължа да ползвам медния на LF, а към HF да добавя сребърен.

Неактивен Nikolay S

  • Публикации: 32
Re: Кабели за Monitor Audio
« Отговор #6 -: Март 21, 2016, 22:27:42 pm »
Не, аз използвам Chord Clearway, който е изцяло меден и се чудя дали със сребърен ще има подобрение.

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Кабели за Monitor Audio
« Отговор #7 -: Март 21, 2016, 22:55:14 pm »
Добре е да сме коректни в изказванията си.
Обсъжданите дотук кабели са или медни, или с Посребрена мед.
Вярвам правите разлика между посребрена мед и сребро :).

Нито QED, нито Chord имат сребърни кабели.

Неактивен Nikolay S

  • Публикации: 32
Re: Кабели за Monitor Audio
« Отговор #8 -: Март 22, 2016, 10:46:19 am »
 Да, разбира се, че правя разлика под посребрени и сребърни и явно е моя грешка в изказа. Rudra, питане към теб, може ли да се генерализира някакво твърдение относно основните разлики в звученето на изцяло медни кабели спрямо посребрени такива? Примерно, че чистата мед звучи по-басово и меко, а посребрените по-звънко и живо (това са само предположения разбира се)? За съжаление няма от къде да взема посребрени кабели за проба и искам да намаля максимално риска при покупката на сляпо.

 Понеже темата стана с много отговори и малко информация, може да ми разчистиш някои от мненията или да ги събереш в едно.


Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Кабели за Monitor Audio
« Отговор #9 -: Март 22, 2016, 11:39:56 am »
Генерализирането - както по повод на това как звучат кабели ползващи проводник от даден материал, така и по най-различни други теми, в случая свързани с аудиото, е често срещан похват (особено у нас), който според мен твърде рядко води до нещо добро, камо ли пък до обективни заключения.

Добре е да се обърне внимание на идеята, че звученето на кабела далеч не се определя само от ползвания проводник - матирала и сечението му. Има редица примери за това, как кабели ползващи един и същи проводник, но с различна изолация, конструкция, със или без екранировка и т.н. могат да звучат различно.

Има и редица примери за това, как кабели на различни производители, в различни системи, могат да звучат агресивно, топло, детайлно, глухо или както се сетите, без значение от това какъв конкретно материал е използван за проводник.

Според мен нещата са твърде комплексни, за да се правят каквито и да било генерализации. По-скоро може да се говори за вижданията на конкретен производител и неговото разбиране за звук.
Някои производители ползват различни материали в различните си класове кабели, но пък други произвеждат цялата си гама кабели само с медни проводници, трети залагат само на чисто сребро и т.н.
Ако се следва логиката на генерализиране, то излиза, че кабелите на компании, които ползват само мед, не звучат звънко и живо, защото няма сребро!? Или пък кабелите на компании, които ползват само чисто сребро, не носят достатъчно усещане за бас, или пък са агресивни и т.н.

А относно риска при покупката на сляпо - наличните кабели на Chord могат да се тестват без ангажимент за окончателна покупка.

Неактивен PIP

  • Публикации: 44
Re: Кабели за Monitor Audio
« Отговор #10 -: Март 22, 2016, 12:33:53 pm »
може ли да се генерализира някакво твърдение относно основните разлики в звученето на изцяло медни кабели спрямо посребрени такива?

'генерализирано' посребрените кабели са най-зле и обикновено при евтините кабели е маркетингова причината, но всяко правило си има изключения. Между Qed и chord винаги бих избрал chord.

Неактивен Nikolay S

  • Публикации: 32
Re: Кабели за Monitor Audio
« Отговор #11 -: Март 22, 2016, 15:34:39 pm »
'генерализирано' посребрените кабели са най-зле и обикновено при евтините кабели е маркетингова причината, но всяко правило си има изключения. Между Qed и chord винаги бих избрал chord.

 При мен колебанието за ъпгрейд е от Клиъруей към Одисей 2 или Епик Туин (и двата са посребрени) понеже ми трябва къс кабел и разликата в цената няма да е фрапантна. Интересно ми беше дали някой има реална представа какво може да се очаква от такова надграждане. Извинявам се на автора на темата, ако съм я разводнил, но предполагам тези неща засягат и него, а аз ще си спестя пускането на една излишна тема.

deeper

  • Гост
Re: Кабели за Monitor Audio
« Отговор #12 -: Март 22, 2016, 19:16:57 pm »
Аз така и не получих еднозначен отговор, но въпреки това е ще си купя 1м посребрен кабел от първия ми пост, пък да видим резултата.

Неактивен PIP

  • Публикации: 44
Re: Кабели за Monitor Audio
« Отговор #13 -: Март 22, 2016, 23:12:58 pm »
Ползвал съм qed silver anniversary (без XT, преди повече от 10г) и chord odyssey 2, който на практика замести qed-a. Не помня подробности освен, че този qed е най-лошия кабел, който съм имал и chord odyssey 2 беше осезаемо по-добър.

deeper

  • Гост
Re: Кабели за Monitor Audio
« Отговор #14 -: Март 23, 2016, 16:35:02 pm »
Ше послушам колегата PIP и ще поръчам chord odyssey 2.