Автор Тема: Препоръка за качествен HDMI кабел  (Прочетена 11613 пъти)

Неактивен dimstanchev

  • Публикации: 57
Препоръка за качествен HDMI кабел
« -: Октомври 02, 2016, 12:09:22 pm »
Здравейте!
След ъпгрейд на ресивъра се налага да си купя и нов HDMI кабел.
Става дума за връзка между телевизора и ресивъра.
Доста се чудя какво точно да си избера.
Необходимо е да има ARC и Ethernet. Дължина 3 или 5м.
Сегашния е QED Signature, от който съм много доволен като картина и звук и не мисля да е нещо под неговото ниво. Това обаче ми поставя доста въпроси.
Ще се радвам ако някой е изпробвал хубав кабел за съвет.

Неактивен Joro Irl

  • Публикации: 56
Re: Препоръка за качествен HDMI кабел
« Отговор #1 -: Октомври 02, 2016, 13:48:54 pm »
Само от любопитство, защо се налага да го сменяш? Какъв е новия ресийвър и какъв е телевизора?

Неактивен dimstanchev

  • Публикации: 57
Re: Препоръка за качествен HDMI кабел
« Отговор #2 -: Октомври 02, 2016, 14:12:27 pm »
Телевизора е Philips 55PFL8007K, а ресивъра е Matantz SR7010

Неактивен Joro Irl

  • Публикации: 56
Re: Препоръка за качествен HDMI кабел
« Отговор #3 -: Октомври 02, 2016, 14:35:14 pm »
Сигурно ще ти предложат нещо от AV, което да си  заслужава. 
Аз лично ползвам кабели на Monster, и съм доволен.

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re: Препоръка за качествен HDMI кабел
« Отговор #4 -: Октомври 02, 2016, 20:25:55 pm »
Чисто на теория, няма как да очакваш подобрение или влошаване на картината от HDMI кабел.
Колкото и да е добър един кабел няма как да даде по-добра картина като цветове, контраст и тн.
По-скоро с евтин и най-вече некачествен кабел може да имаш проблеми с артефакти, окисляване на накрайниците, прекъсване на жила, разпадане на куплузи.
Моя съвет е, ако сегашния ти кабел работи и не ти трябва още един HDMI, то не го сменявай.

Неактивен vidolov

  • Публикации: 59
Re: Препоръка за качествен HDMI кабел
« Отговор #5 -: Октомври 02, 2016, 21:15:14 pm »
В един друг форум отричат и значението на останалите кабели от системата.

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re: Препоръка за качествен HDMI кабел
« Отговор #6 -: Октомври 02, 2016, 22:34:33 pm »
За щастие при кабелите за видео е много лесно да се направи обективна оценка на пренесения сигнал.
Нека не бъда рзбиран погрешно. Нямам предвид, че няма разлика между различните HDMI кабели.
Просто кабела трябва да е достатъчно качествен за да пренесе сигнала до другата страна.
Не го ли направи това не прави цветовете по-убити или бялото сиво /примерно/, а или дисплея почва да губи сигнал, или се появяват артефакти в картината.
Тук влиза в сметките и изолацията на самия кабел.


Ако ти имаш различни наблюдения по темата при смяна на различните ще е интересно да ги обсъдим. Може би в нова тема.

Неактивен dimstanchev

  • Публикации: 57
Re: Препоръка за качествен HDMI кабел
« Отговор #7 -: Октомври 03, 2016, 00:56:25 am »
Точно поради причината, че съм събрал цял шкаф с разлинчни марки и типове кабели по начина проба/грешка, харесва ми, ама не до там, само HDMI кабели имам на Chord, QED, Atlas и то по повече от един вид от марка.
Разликата в картината е повече от осезаема.
Щом колкото и абсурдно да звучи... има разлика в звученето и при оптичните и захранващи кабели, може да се очква всичко.
Основния проблем е липсата на време за четене и тестове.

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re: Препоръка за качествен HDMI кабел
« Отговор #8 -: Октомври 03, 2016, 12:57:04 pm »
Запазвам си правото да съм силно скептичен към тази /осезаема или каквато и да е/ разлика в картината. :)

Съвета, който обикновено давам в такива ситуации е да се вземе модел на реномирана марка, произвеждаща кабели, който поддържа най-новите изисквания.
Към момента това са модели, сертифицирани със Premium High Speed HDMI, което означава, че поддържат до 18Gbps, HDMI 2.0b за да работят със 4K@60Hz, BT.2020 и HDR.
Гледай и да е възможно най-къс.

Неактивен Joro Irl

  • Публикации: 56
Re: Препоръка за качествен HDMI кабел
« Отговор #9 -: Октомври 03, 2016, 14:01:28 pm »
Аз лично не съм имал драми с такива кабели, но определено има малка разлика м/у различните марки. Пробвал съм и съм ползвал ефтини китайски кабели, даже някои от тях работеха по-добре от маркови такива, но не беше толкова голяма разликата, но беше леко забележима.
Накрая реших да пробвам по-реномирана марка и сложих кабели на Monster UltraHD Black Platinum 4K. Определено направи малка разлика към по-добра картина. :)

Неактивен vidolov

  • Публикации: 59
Re: Препоръка за качествен HDMI кабел
« Отговор #10 -: Октомври 03, 2016, 16:09:57 pm »
Доскоро ползвах евтин кабел на Филипс.След настояване на мой приятел и сляп тест категорично минах на кабел от сериозна марка.Толкова ми хареса че го ползвах 1 седмица и поръчах модела който е 3 нива нагоре.Струва си.Кефа е голям.Както с кабелите при музиката е.В крайна сметка няма да живеем 1028 години я :)

Неактивен dimstanchev

  • Публикации: 57
Re: Препоръка за качествен HDMI кабел
« Отговор #11 -: Октомври 06, 2016, 23:45:59 pm »
Относно скептицизма за разликата в картината... появи се голяма разлика между кабелите, когато включих и телевизора към филтъра.

Неактивен vidolov

  • Публикации: 59
Re: Препоръка за качествен HDMI кабел
« Отговор #12 -: Октомври 06, 2016, 23:50:13 pm »
+1 ...Аз смених и захранващият на тв-то....положението стана мълчи .......мълчи ;D

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re: Препоръка за качествен HDMI кабел
« Отговор #13 -: Октомври 07, 2016, 10:39:41 am »
За филтъра и захранващия кабел не мога да дам мнение защото не съм пробвал.
Малко да встрани от темата, но искам да изясним още нещо.
Когато говорим за качеството на образа най-важния елемент е калибрацията. Няма добра или лоша картина. Има правилна /след калибрация/ и неправилна.
Поне при видео сигнала има установени стандарти, които могат да бъдат измерени и образа коригиран чрез софтуера на телевизора за да се изчистят отклоненията. Така че това дали и как се променя образа след кабел, филтър, източник е без значение. Дисплея трябва да се калибрира за показва максимално точно записания сигнал.

Неактивен dimstanchev

  • Публикации: 57
Re: Препоръка за качествен HDMI кабел
« Отговор #14 -: Октомври 11, 2016, 23:21:00 pm »
След моя скромен опит и препоръки на колеги реших да изпробвам един кабел на марката Audioquest модел Vodka.
След теста ще пиша отново какво се е получило.
Горещо препоръчвам на тези, който не са изпробвали качествени HDMI кабели да го направят по спешност.
Това е на базата пак на моя скромен опит и увеличаващият се шкаф с кабели.  ;D