Автор Тема: Начинаещ - Домашна 5.1 система  (Прочетена 10594 пъти)

Неактивен Northernmost

  • Публикации: 15
Начинаещ - Домашна 5.1 система
« -: Октомври 07, 2017, 19:54:41 pm »
Здравейте, Хора !

За пръв път съм тук и след като рагледах няколко теми, секции и мнения,
реших че съм на правилното място, за да се допитам до всички вам тук.
Макар че вече съм на годинки, така и не стигнах досега да си създам
аудио-частта за една домашна система. И макар, че от 10-годишен насам съм
си меломан, не съм надминавал досега класическата стерео-уредба и ПЦ-колоните :)

Имам намерение да озвуча малкото помещение от снимките по-долу.
Сигурно е малко "мисията невъзможна", но нямам друг вариант за известно време,
не и докато си оправя хола. Това реално е трапезарията ми, която стана и всекидневна,
та се чудех какви колони изобщо мога да вместя тям... Представям си 2 стоящи колони
в ляво и дясно на шкафа, което сигурно ще е "овъркил" като за 1,5-2.0 метра отстояние
от седящите, и евентуално 2 съраунда качени горе в ъглите на трегера (над дивана).
Да, знам че идва доста тесничко, та идея нямам център и събуфър къде ще ги слагам...
А, да - и рисийвър :D

Започнах търсенето с "готовите" системи по сещате-се-кои магазини.
Да, наистина се намират няколко модела пълни системи, които имат по 4 стоящи колони,
доста "тънки" и като за ограниченото ми място, струващи средно по 600-1500 лева.
Хубаво, ама имам съмнения доколко една такава система изобщо вади звук...
И започнах нагоре :) Към настоящият момент съм се ориентирал към комплект
рисийвър + колони в диапазона 3000-4000 лева, ето защо бих искал да задам
в допълнение и следните няколко въпроса :

- основно - доколко има смисъл за това малко помещение среден към висок клас сетъп ?
- във въпросното помещение се гледа основно ТВ и филми, музика не бих отказал също
  (слушам най-тежките стилове, от "heavy metal" нагоре :) ) И тъй като мястото е силно
  ограничено съм принуден да се придържам към 5.1-сетъп, с риска да пожертвам
  някоя от допълнителните колони заради липсата на място.
- да предпочета ли "комплектна система" с плейър, заради по-малките колони ?
- определено се влюбих от пръв поглед в колоните на Klipsch, моделите R-26F и R-28F,
  не съм срещал негативни коментари за тази марка (до момента). Преувеличено ли е това,
  което хората казват за Klipsch или действително качеството им е от най-висок ранг ?
  Съществува ли и при тях "синдрома" на старите фирми - че името продава най-вече,
  ама има бая компромиси с продуктите ?
- стоящи колони или bookshelf-колони, качени на стойки ?
- най-ми е трудно в избора на рисийвър, в голяма степен заради споменатия "синдром"
  и защото в качеството японците едва ли са тези японци от преди няколко десетилетия.
  Не знам кой да предпочета - Денон, Онкио или Ямаха, има доста противоречиви изказвания
  от потребители, особено срещу Онкио. При последните, хората съобщават за доста дефекти
  в платките, HDMI-портовете и какво ли не за последните няколко години. И много лош съпорт.
  Има ли информация, дали Онкио е отстранил тези, и как се държат моделите им от тази година, примерно ?

Силно се надявам, с Ваша помощ, най-сетне да успея да преодолея тази планина
и деня на тъй дълго очакваната наслада от качествен звук да започне да се вижда :)
Благодаря много и в аванс на всички, отзовали се със съвети и препоръки !

Поздрави !

Неактивен Northernmost

  • Публикации: 15
Re: Начинаещ - Домашна 5.1 система
« Отговор #1 -: Октомври 07, 2017, 20:24:28 pm »
П.С. Понеже нямам опцията да редактирам поста си (повече), само да добавя :
- помещението е с размери грубо 3 х 3 х 2.5 метра
- на снимка 1, зад дивана има вътрешна (усвоена) тераса, на трегера се чудя за съраунд-а...

Неактивен vidolov

  • Публикации: 59
Re: Начинаещ - Домашна 5.1 система
« Отговор #2 -: Октомври 07, 2017, 21:45:55 pm »
Колони - 2бр букшелф клипш е добра идея и съраунд с едно субче.Вземи си ямаха и му задай че нямаш център.Това ми идва на прима виста като идея.

Неактивен disldi

  • Публикации: 35
Re: Начинаещ - Домашна 5.1 система
« Отговор #3 -: Октомври 08, 2017, 08:20:02 am »
За колони бих ти препоръчал DALI Zensor 1 family set (5.1) и Yamaha RX-A 1070

Неактивен ivaylo10

  • Публикации: 104
Re: Начинаещ - Домашна 5.1 система
« Отговор #4 -: Октомври 08, 2017, 09:35:32 am »
Щом предпочитаната музика е heavy metal и нагоре, сиреч и по тежка според мен Klipsch е добър вариант. DALI комплекта е чудесен за цената си, но те биха се вписали по добре в стилове като, поп музика, смуут джаз, джаз....
Обикновено Клипш са с висока чувствителност, което ще рече, че не е нужна голяма мощ от усилвателя за да се постигнат силни нива на слушане, хората почитатели на по тежките стилове музика обичат да увеличават.
Познанията ми за кино ресивърите са ограничени, но откакто Онкьо се сляха с Пайниър промениха почти изцяло техните ресивъри. Денон и Маранц също не бих ги препоръчал за хеви метъл.

Неактивен Northernmost

  • Публикации: 15
Re: Начинаещ - Домашна 5.1 система
« Отговор #5 -: Октомври 08, 2017, 14:22:07 pm »
Хора, благодаря много, че отделихте от времето си, наминахте и оставихте идеи !

- макар че букшелф-колоните са много добре за текущото място, опасявам се,
  че едва ли ще мога да си позволя Клипш-колони два пъти - първо букшелф, а после и "баш" :)
- определено съм учуден, че има такава разлика между ресийвърите при един конкретен стил музика.
   Всъщност, музиката не е приоритетна, а по-скоро филмите - кино-изживяването ме вълнува повече.
   А и както този добър човек Рудра си е направил труда (благодаря, човек !) да напише статия
   и да остави съвети за останалите - за музиката ще трябва и усилвател. Което може да почака :)
- да разбирам ли, че определено трябва да се насоча към Ямаха и при тях да си търся ресийвър,
  като просто "прескоча" останалите марки ?
 

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Начинаещ - Домашна 5.1 система
« Отговор #6 -: Октомври 08, 2017, 15:05:41 pm »
Здравей,
Не виждам нито достатъчно място, нито подходящо разположение за стоящи колони в това помещение.
Според мен, както вече те посъветваха, колони от рода на Klipsch Reference Premiere RP-160M като фронтални биха били добър избор за твоята ситуация, музикални предпочитания и нужди. При това ограничено пространство, вероятно поставянето им на стойки на стената от страни на телевизора би било най-безпроблемно. Разположението и размера на помещението налагат компромиси, но с желание и търпение нещата могат да се получат - ако не идеално, то поне на много по-високо ниво от това, на което си свикнал досега.
Като става дума за компромиси - възможно е да поместиш Централния канал под самия телевизор. Къде ще стоят рисивъра и субуфера не мога да предложа и преценя по снимките.



Неактивен Northernmost

  • Публикации: 15
Re: Начинаещ - Домашна 5.1 система
« Отговор #7 -: Октомври 08, 2017, 15:27:56 pm »
Здравей, Рудра,

И благодаря за насоките ! Да, букшелф-колоните са много добро решение,
и пак - то ще е само временно. Както вече написах, не съм в състояние да поръчам колони два пъти,
а и използването в това помещение ще е само временно, преди да преместя всичко в хола си :)
Въпросът е всъщност, доколко използваеми ще са, дори и само временно, Клипш Р-28Ф пълен фронт и център
в това помещение и при тези размери ? :)

За центъра - да, мисля че под телевизора или на стойка на стената над него ще стане идеално.
Рисийвъра мисля може да се събере отстрани на ТВ-то, а събуфера долу до лампата :)
За съраунда още не смея да мисля, но предполагам със стойки на/под трегера би трябвало да стане.

Какво мислиш относно въпроса за пълен фронт с Р-28Ф и за избора на рисийвър ?
Благодаря ти много !

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Начинаещ - Домашна 5.1 система
« Отговор #8 -: Октомври 08, 2017, 15:37:02 pm »
Мисля, че букшелф колони от по-високата RP серия, каквито съм посочил, са по-добро решение от гледна точка на звука, спрямо стоящи колони от началната R серия. А и понеже не знаем нищо за другото помещение - можем само да теоритизираме.

Неактивен ivaylo10

  • Публикации: 104
Re: Начинаещ - Домашна 5.1 система
« Отговор #9 -: Октомври 08, 2017, 16:40:58 pm »
Букшелф ОТ с размерите на RP-160M не би трябвало да имат никакви проблеми с озвучаването на помещения до 20кв.м. а щом ще има и субуфер вероятно комбинацията от двете ще е подходяща и за стаи над 20кв.м. Така, че щом занапред системата може да бъде преместена в по-голямо помещение тя спокойно ще покрие изискванията, освен ако стаята няма да е по-голяма от 25-30кв.м. За ресивърите го споменах като мое виждане, но щом киното ще е основен приоритет а не хеви метъла, то тогава може да се обърне внимание и на другите две марки. В Щатите Клипш са едни от най добре продаваните ОТ (възможно е и да са номер едно по продажби там) и често може да се видят кино системи в комбинация Клипш-Денон. Преди съм се ровил из техния форум и имаше доста хора, които бяха доволни от тази комбинация. Успех!

Неактивен dimitar_genchev

  • Публикации: 8
Re: Начинаещ - Домашна 5.1 система
« Отговор #10 -: Октомври 08, 2017, 19:35:38 pm »
Много ми е забавно как категоризирате ресивърите спрямо музиката която се слуша, за колоните същото важи но с малки изключения.

Неактивен ivaylo10

  • Публикации: 104
Re: Начинаещ - Домашна 5.1 система
« Отговор #11 -: Октомври 08, 2017, 20:07:17 pm »
По принцип производителите се стараят продуктите им да възпроизвеждат всякакъв тип музика добре, но моето мнение е, че има компоненти, които биха подхождали повече за определен стил музика от други. Моята система не възпроизвежда добре рок, метъл, прогресив. Това е така, защото съм напасвал нещата към музиката, която слушам а тя е различна от споменатите стилове. Аз не съм аудиофил и никога не съм имал претенции за такъв. Преди да започна да се интересувам от аудио техника по сериозно и да си изграждам системи се интересувах предимно от музиката, занимавах се с музика. Та изкуството музиката е главния ми пътеводител в аудиото и въз основа на това съм изграждал и звука, който бих искал да чуя или начина по който искам да бъде възпроизведена музиката, която чувствам, харесвам. Има си китари, които са пригодени за изпълнение на джаз други пък за рок музика, не че няма изключения, но това е масовата практика. Начина по който звучат барабаните на барабаниста на Металика да речем не биха се вписали в стил като джаза и обратното Dave Weckl пък с неговата настройка на ударните инструменти не би се вписал в стил като хеви метъл..., и така примери много могат да се дадат, да не говорим за стилове на свирене. Това са факти и никой не може да ги отрече, както казват когато фактите говорят и боговете мълчат. :)

Неактивен Northernmost

  • Публикации: 15
Re: Начинаещ - Домашна 5.1 система
« Отговор #12 -: Октомври 08, 2017, 20:17:54 pm »
Отново благодарности на всички, които се включиха тук (и продължават) и дадоха насоки :)
Изборът става все по-труден :D

Засега определено мисля да се ориентирам към модел ресийвър на Ямаха,
заради метъла (хехе), а за колоните - оффф, не знам наистина...
Много ми харесват "фул-тауър" предните колони на Клипш,
и изобщо не мога да си представя да ги заменя с бикшелф-тип колони като RP-160M...

Неактивен ivaylo10

  • Публикации: 104
Re: Начинаещ - Домашна 5.1 система
« Отговор #13 -: Октомври 08, 2017, 22:05:47 pm »
Northernmost, в стая 3 X 3 метра "фул-тауър" колони биха се оказали прекалено големи а предполагам, че и помещението няма да има никаква акустична обработка. Възможно е резонанса от стаята да е твърде голям. Често се получава така, включва се потребител задава въпрос, други потребители се опитват да дадат някакъв съвет, насока и в крайна сметка питащия си взима това, което той си е намислил и всичко изписано по темата се оказва излишно.

Неактивен Georg Mihailov

  • Публикации: 110
Re: Начинаещ - Домашна 5.1 система
« Отговор #14 -: Октомври 09, 2017, 00:14:00 am »
Здравей,
щом ще местиш системата в по-голямо помещение /хол/, може и да рискуваш да вземеш големи флоорстенд колони, като ясно осъзнаваш, че в трапезарията може да звучат ужасно.
Стига холът да е достатъчно голям и да има място да отдалечиш колоните от задната стена и от страничните стени /шкафове, библиотеки и т.н./ според указанията на производителя. Още повече, че избраните от теб модели на Клипш са с преден фазоинвертор, което малко облекчава разполагането им - може и малко по-близо до стени, отколкото за колоните със заден фазоинвертор.
Относно разполагането на техниката  /временно/ в това тясно и малко помещение - моята идея е да окачиш телевизора на стойка /конзола/ на стената зад него, а върху шкафа да разположиш ресивера и евентуално центъра. Големите колони можеш да ги разположиш само пред шкафа с риск непрекъснато да се спъваш в тях. При наличие на големи колони Клипш в това малко помещение можеш временно да минеш и без събуфер. Но така или иначе големите колони ще звучат ужасно, наврени пред шкафа на разстояние малко над метър една от друга...
Стига това да е временно, ще трябва да се примириш. Поне малко да подобриш положението, трябва да метнеш един дебел килим пред колоните. Ако покриваш шкафа зад колоните с някаква плътна мека материя /примерно поларно одеяло/, докато слушаш/гледаш музика и филми, ще е още по-добре.

За марката на ресивъра - зависи от предпочитанията и личния ти вкус. За Ямахите - ако гледаш техническите параметри и показатели, ще видиш, че уж са почти идеални. Но... много хора /аудиофили/ твърдят, че звукът от Ямахите е прекалено... пясъчен, каквото и да значи това. Има и Денони, и Онкиота и т.н.