Автор Тема: Нямам surround ефект Onkyo HT-S5805  (Прочетена 8164 пъти)

Неактивен Nocturne

  • Публикации: 11
Нямам surround ефект Onkyo HT-S5805
« -: Декември 08, 2017, 12:39:37 pm »
Здравейте,

имам проблем с моята система и ще съм благодарен ако някой се опита да ми помогне.

Системата за домашно кино е Onkyo HT-S5805 (това е комплект колони с ресивър)
Моделът на самия ресивър е Onkyo HT-R494.
Системата е 5.1.2 с Atmos ефект.

Проблемът е че още от самото и закупуване и свързване при гледане на филми нямам никакъв съраунд от задните колони.  :(
Колоните си работят и от тях излиза звук, но просто го няма самия ефект.  Всичко е свързано правилно, гледал съм всички възможни настройки на ресивъра-просто не мога да разбера, защо не се получава.

При surround test в youtube с разни клипчета, при който на клипа ти пуска звук първо от Front Left Channel, после Center Channel.. когато каже, Left Surround channel и очаквам да излезне звук от задна лява колона от там не излиза нищо, а се включва отново Left Front channel с Atmos ефекта. Смисъл излиза звук май от горната част на предния говорител.
Не знам дали го обясних разбираемо.
Според мен всяка евтина система от Технополис примерно за 500 лв. има surround, в крайна сметка това е идеята на домашното кино, звука да те обгръща, определени звуци да идват зад теб... при мен това просто не се случва.
Колоните са разположени в хол с размери 5 на 5 м. абсолютен квадрат на стената, на 1 м. зад дивана на който се гледа.
Някой има ли идея каква може да е причината?

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Нямам surround ефект Onkyo HT-S5805
« Отговор #1 -: Декември 08, 2017, 13:26:44 pm »
Ако правилно съм отгатнал - пускаш звука от компютър.
Убеден ли си, че настройките на самия компютър са коректни за пускане на многоканално аудио?

Неактивен Nocturne

  • Публикации: 11
Re: Нямам surround ефект Onkyo HT-S5805
« Отговор #2 -: Декември 08, 2017, 13:39:49 pm »
Здравей и мерси за отговора.

Не, не пускам нищо през компютър.

Пускам youtube през smart телевизор вързан с ресивъра чрез optical digital out на tv-то.

Гледам филми по 3 възможни начина, но и при трите нямам surround. А тези начини са:
1.Чрез USB флашка директно в smart tv-то и с оптичен кабел до ресивъра.
2. През HBO GO на телевизора отново с оптиката.
3. Чрез Media Player Minix X6, вързан с HDMI за ресивъра, от който излиза още един HDMI към телевизора.
При вариант 3 са 2 бр. кабели HDMI, този от ресивъра към телевизора е през STREAM BOX изхода му.

Съвсем стандартни връзки... Проблема според мен е някъде в самия ресивър, не е в източниците или свързването.

Преди няколко дни ресивъра и тези колони бяха в сервиз, защото спря да излиза всякакъв звук от тях. Поседяха няколко дни и ми се обадиха, че работели и нямало проблем. Явно е трябвало да се изключи ресивъра от контакта, за да тръгнат. Не знам как може в нас 1 месец да не работят, а в сервиза всичко да е ок. Казах им за проблема със съраунда, за него нищо...

Неактивен Nocturne

  • Публикации: 11
Re: Нямам surround ефект Onkyo HT-S5805
« Отговор #3 -: Декември 08, 2017, 13:55:24 pm »
Извинявам се за грешката.
Media player-a влиза чрез HDMI в Stream box входа на ресивъра, а от него до телевизора сигнала излиза през HDMI Out изхода.

Филмите са торенти от zamunda с високо качество и уж 5 канален звук. Или са от HBO GO.

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Нямам surround ефект Onkyo HT-S5805
« Отговор #4 -: Декември 08, 2017, 14:56:21 pm »
Слушал съм системата и няма никакви проблеми с възпроизвеждането на съраунд.
Ако изключим опцията за повреда (което ме съмнява така или иначе), бих се съсредоточил върху това какъв точно звук Влиза в системата.
Това, че звука се подава цифрово не означава нищо - може самият източник да поддържа само стерео, може настройите на източника да са - да пуска стерео и т.н.
Би трябвало на рисивъра от системата да изписва какъв е входящият сигнал.
Прочитането на упътванията - както на системата, така и на телевизора, често върши чудеса ;)

Неактивен Nocturne

  • Публикации: 11
Re: Нямам surround ефект Onkyo HT-S5805
« Отговор #5 -: Декември 08, 2017, 15:36:20 pm »
Защо решихте, че не съм чел упътването-не знам. Да, изписва знак за dolby surround ама звука си идва основно отпред, отзад е по-нисък, но няма никакво въртене така или иначе, няма ги ефектите от определен филм.
Кажете ми от какъв източник аджеба да пусна звук, за да съм сигурен на 1000%, че не работи? Какво да сваля или изтегля, какво да направя за да направя сигурен тест за съраунд??

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Нямам surround ефект Onkyo HT-S5805
« Отговор #6 -: Декември 08, 2017, 15:41:11 pm »
Най-елементаринят тест би бил с обикновено DVD или Блу-рей диск с многоканален звук. Може да вземеш на заем от някой приятел за 15 минутен тест. Не е лошо да пуснеш микрофона за калибрация (мисля, че и в тази система имаше такъв) за да нагласи нивата според помещението ти.

Неактивен Nocturne

  • Публикации: 11
Re: Нямам surround ефект Onkyo HT-S5805
« Отговор #7 -: Декември 08, 2017, 15:47:26 pm »
Нямам обаче на какво да го прочета тоя диск  :P
Мислих да си купувам някакъв плеър ама като гледам как диска изчезва, не знам има ли смисъл.

Да, системата има микрофон за автоматични настройки, но бях доста разочарован от звука след такава настройка и в момента е на ръчни.
Но когато я правих още нямахме много мебели и килим в стаята. Сега вече стаята е напълно обзаведена и може да не дрънчи както преди.

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re: Нямам surround ефект Onkyo HT-S5805
« Отговор #8 -: Декември 09, 2017, 01:28:51 am »
Здравей,
като пуснеш калибрацията при тестването на колоните излиза ли звук от задните съраунди?
Ако излиза значи с ресийвъра и колоните всичко е наред.
Не разбрах в крайна сметка не излиза никакъв звук от тях при гледане на филми или резултата не ти харесва?

Неактивен Nocturne

  • Публикации: 11
Re: Нямам surround ефект Onkyo HT-S5805
« Отговор #9 -: Декември 12, 2017, 14:21:42 pm »
Аз съм го написал, излиза звук от задните колони, работят си, но просто няма въртене на звука. Да, при автоматична калибровка също излиза звук от тях.
Не разбирам много от тези неща, лаик съм, но доколкото знам surround значи звука да идва отвсякъде, да има 360 градуса въртене между звука от колоните.
Ясно ми е че няма как звука да те обгърне съвсем както като отидеш на кино, но аз нямам никакви ефекти. Смисъл, определени звуци примерно да идват отзад и да те стреснат... не знам как по-ясно да го обясна.
Явно така ще си я ползвам.

п.с. При автоматичната калибровка звука е ужасен. Повишава децибелите на някои говорители, мери някакви разстояния до точката на гледане, но крайния резултат е доста незаводолителен.
Щом аз дето нищо не разбирам си меря разстоянията, въвеждам ги и при сложени всички децибели на 0, не усилвам и не намалявам никой говорител-звука е в пъти по-добър.

Неактивен Invisigoth

  • Публикации: 36
Re: Нямам surround ефект Onkyo HT-S5805
« Отговор #10 -: Декември 12, 2017, 18:26:08 pm »
Можеш ли да направиш снимка или чертеж как си разположил съраундите спрямо слушателската позиция?
Ролята на съраундите не е мелница, която върти звука из помещението. Идеята е да не могат да бъдат локализирани физически (като субуфера), да пресъздадат атмосфера, която да те потопи още повече във филма, който гледаш. Една добре настроена 5.1 система с качествени компоненти може да превъзходи едно кино от провинциален град, примерно. С монополярни сателити, като твоите, обаче аз не бих очаквал чудеса.

Неактивен Nocturne

  • Публикации: 11
Re: Нямам surround ефект Onkyo HT-S5805
« Отговор #11 -: Декември 12, 2017, 20:41:28 pm »
Слагам малко снимки на дневната.
Предни колони и ресивър
Задни колони Намират се на височина 176 см. на 1 м. зад позицията на гледане.
Sub разположение
Sub кабел

Да използвам повода да попитам и друго  :P
Добре ли е разположен Суба? Този кабел, с който е свързан в момента дойде със системата, знам, че е супер елементарен. Мисля си го сменя с нещо до 70-80 лв. ама се чудя ще се усети ли разлика или са пари на вятъра. Все пак системата ми е евтина. Всички други колони иначе са свързани с медни живи на Real Cable. Само суба е с кабела от комплекта.

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re: Нямам surround ефект Onkyo HT-S5805
« Отговор #12 -: Декември 13, 2017, 01:30:46 am »
1. Фронталните колони са много близко една до друга.
2. По-добре ще е да разположиш съраунда встрани от теб, а не зад теб. Или поне ги сложи на по-голямо отстояние.
3. Не знам на какво ниво е автоматичната калибрация на този модел ресийвър, но силно се съмнявам ти ръчно да можеш да постигнеш "в пъти" по-добър резултат.
4. Имай предвид, че истински съраунд ефект се получава само на определени сцени на определени филми. Ако искаш да тестваш използвай някой от DD/DTS клиповете. Преди това провери дали на дисплея светва индикатора, че ресийвъра приема съответния многоканален звук. Защото подозирам, че това е проблема.
5. Смяната на кабела на събуфера няма да помогне с нищо. Пробвай да не залепяш така самия събуфер за шкафа и опитай да го сложиш в ъгъла.

Неактивен Nocturne

  • Публикации: 11
Re: Нямам surround ефект Onkyo HT-S5805
« Отговор #13 -: Декември 13, 2017, 09:56:16 am »
Е няма как вече да променям местоположението на колоните, всичко е пробито и оразмерено съобразно обзавеждането. Задните колони не са съвсем зад дивана, леко в страни са. Там носещата колона определи как да е разположението. Това е най-доброто, което беше възможно и за което успях да се преборя.
Само суба мога принципно да местя, затова и питах за него. Защото първо беше в ъгъла, после го долепих до долния шкаф, защото съм чел че оптималната му позиция била централно отпред(?).
Да, индикатора за dolby го следя кога светва. Хубавото е че в youtube има много клипчета с 5 канален звук. Ще пробвам това, което ми каза.
Btw, благодаря за всички отговори и че отделяте от времето си!

Неактивен Ulfhedinn

  • Публикации: 43
  • Time fades even legend...
Re: Нямам surround ефект Onkyo HT-S5805
« Отговор #14 -: Декември 13, 2017, 22:22:04 pm »
Не съм много сигурен доколко YouTube поддържа многоканален звук. Пробвах на моята система да пусна 5.1 видео клип през Oppo плейър и звуците от съраундите ги просвирва съответно през преден ляв и преден десен канал. В случаи, при които просвирвам източници, различни от YouTube всичко е тип-топ.

Другият ми въпрос е защо не използваш  свързване само чрез HDMI, а си пуснал и оптика? Оптиката ограничава плейбеците до DTS и DD, ако искаш некомпресиран звук DTS HD-MA и DD TrueHD трябва да използваш HDMI.