Автор Тема: реферeнтни тракове за проверка баланс на система  (Прочетена 4377 пъти)

Неактивен dpg

  • Публикации: 66
Наложи ми се за около една година да си прибера колоните и след като ги извадих отново, нямах представа, че наново ще трябва да се разсвирват. Отне около седмица, странно. Имам си няколко трака, към които постоянно се връщам и ги слушам постоянно, първо щот са класики и никога не биха ми омръзнали и второ щот са мастерирани по начин по който позволява да се провери така да се каже, баланса на дадена система. Точно начина на мастеринг, и той е далеч от перфектен, напротив, има определени инструменти или дадени участъци от честотния спектър, които са мастерирани на абсолютния лимит, които при небалансирана система предполагам биха показали изкривявания или просто биха звучали зле, но на що годе добри системи запазват баланс. Та един от тези тракове, линк по-долу, има значително присъствие на hi hats, на български предполагам са чинели, които като извадих отново ОТ, изпъкваха много, плашещо много, което знам със сигурност че преди не беше така. След това нещата си дойдоха на мястото. 

Винаги се връщам към тези тракове, когато направя малка промяна в системата, наскоро смених USB кабел, със сравнително хубав, не съм сигурен дали долавям разлика, по-скоро има една по-добра подреденост, но може и да се заблуждавам. Много хора не вярват в разлики между дигитални кабели. Със сигурност няма толкова осезаема разлика като при смяна на интерконекти примерно, на друго ниво е, по-скоро са микродетайли.

Темата беше за парчетата, кой кои ползва за “анализ” :), един от моите е следния:

S.P.Y. - Analogue Dreams

Неактивен InThePipeline

  • Публикации: 4
Re: реферeнтни тракове за проверка баланс на система
« Отговор #1 -: Януари 22, 2019, 19:47:17 pm »
Аз ползвам албума за стената за тая цел ;D

Неактивен dimstanchev

  • Публикации: 57
Re: реферeнтни тракове за проверка баланс на система
« Отговор #2 -: Януари 23, 2019, 22:51:12 pm »
Колега направо не ми е ясно как използваш това електронно нещо наречено музика за “анализ”, като вътре няма истински инструмент, който става за сравнение?

Неактивен Joro Irl

  • Публикации: 56
Re: реферeнтни тракове за проверка баланс на система
« Отговор #3 -: Януари 23, 2019, 23:59:26 pm »
Аз също се зачудих, но не исках да пиша, че да не се обиди човека.
На връщане от работа си го пуснах в колата, да чуя за какво става въпрос, и останах потресен от звукЪт. Казах си, айде, може пък на системата да свирне, ама тя само потвърди това което чух в колата, че и повече даже.
Нищо лично към 'колегата'.  :)

Неактивен dpg

  • Публикации: 66
Re: реферeнтни тракове за проверка баланс на система
« Отговор #4 -: Януари 24, 2019, 00:48:10 am »
Не мисля че има за какво да се обиждам, мен също ми е чудно как хората слушат определен тип музика на системи за десетки хиляди, въпрос на музикален вкус. Чудно ми е също обаче как хората не четат преди да напишат нещо, темата е така наречените колеги в този форум, какво те ползват за техния "анализ", но явно те имат какво да крият относно техните музикални предпочитания и е по-лесно просто по български да изкажат неадекватно мнение. нищо лично.

Неактивен Joro Irl

  • Публикации: 56
Re: реферeнтни тракове за проверка баланс на система
« Отговор #5 -: Януари 24, 2019, 01:18:54 am »
Моето мнение е по скоро за звученето на тази песен, а не относно музикалния стил.

Аз лично, нищо не мога да анализирам за системата ми пускайки го, защото всичко звучи толкова дигитално, че няма какво да чуя, за да го анализирам.

Много повече бих чул от едно парче на  Keith Jarrett - The Koln Concert, Pt. I
- примерно.
Бих разбрал повече за една система, ако чуя това, отколкото другото 'парче'. Но отново опираме до 'вкус' и предпочитания.

Предполагам съм разбран правилно, и пак да кажа, нищо лично към никой.

Неактивен dpg

  • Публикации: 66
Re: реферeнтни тракове за проверка баланс на система
« Отговор #6 -: Януари 24, 2019, 10:04:47 am »
Разбирам, няма лично. Ами реших тази песен да споделя, заради мастеринга, както и писах в пърия пост, по-лесно най-вероятно щеше да бъде да дам някое от известните парчета, които всяко второ клипче в мрежата е с някое от тях: R.G. Fons - Fortaleza, Clash - London Callin, S.R. Vaughan - Tin pad Alley и т.н., всичките от които брилянтно мастерирани и звучащи перфектно на много типове системи.

Целта ми беше точно това да избегна, да се предложат различни и не толкова известни тракове, с нещо специално в мастеринга, което да прави звученето им различно на разл системи.

Неактивен InThePipeline

  • Публикации: 4
Re: реферeнтни тракове за проверка баланс на система
« Отговор #7 -: Януари 24, 2019, 12:00:48 pm »
Коуеги какво мислите за тоя трак тогава ->  Tangerine Dream - Movements Of A Visionary и той е електронен ама съм сигурен, че ще изкара много на яве от системите. :D

Неактивен Joro Irl

  • Публикации: 56
Re: реферeнтни тракове за проверка баланс на система
« Отговор #8 -: Януари 24, 2019, 13:02:42 pm »
.........

 с нещо специално в мастеринга, което да прави звученето им различно на разл системи.

Аз нещо не разбрах, как да звучат различно на различни системи? То, така или иначе, системите си звучат различно.

Коуеги какво мислите за тоя трак тогава ->  Tangerine Dream - Movements Of A Visionary и той е електронен ама съм сигурен, че ще изкара много на яве от системите. :D

Ако искаш нещо, много по-добре мастерирано и да изкара още повече от система ти, бих ти предложил да чуеш това: Takla Makan - Yello, Dorothee Oberlinger.
Много по-добра стерео картина, дълбочина и разтърсващ бас в първата минута на песента.

Неактивен dpg

  • Публикации: 66
Re: реферeнтни тракове за проверка баланс на система
« Отговор #9 -: Януари 24, 2019, 15:53:39 pm »
Аз нещо не разбрах, как да звучат различно на различни системи? То, така или иначе, системите си звучат различно.


Ами ти сам го сподели за моя трак, при теб е неслушаем, при мен си е ок, може при твоята система да изпъкват високите много :). Шегувам се, просто пиковите нива на мастеринг, при мастериране на предела на даден честотен спектър би направило тези тракове може би неслушаеми на по-непретенциозни системи, на по-фините би тр всичко да е в реда на нещата, въпреки тези пикове. Това имам предвид под различно.

Неактивен Joro Irl

  • Публикации: 56
Re: реферeнтни тракове за проверка баланс на система
« Отговор #10 -: Януари 24, 2019, 16:25:49 pm »
Не, напротив, слушаемо си е 'парчето' и нищо не се губи или изпъква, просто се чува дигиталния звук, демек, няма нищо натурално в цялостната звукова картина. Та, поради това не бих го определил като референтно, в звуково значение.

Неактивен dpg

  • Публикации: 66
Re: реферeнтни тракове за проверка баланс на система
« Отговор #11 -: Януари 24, 2019, 17:48:41 pm »
Ами има вокал, по-натурално от това... Но както и да е, нормално е да не го определяш като референтно, при положение, че това не е жанр който слушаш. Разбиреамо е, аз не бих могъл да сравнявам с други стилове също.