Автор Тема: Съвет за избор на субуфер  (Прочетена 4681 пъти)

Неактивен sarrummann

  • Публикации: 48
Съвет за избор на субуфер
« -: Март 08, 2020, 15:09:32 pm »
Здравейте! Изправен съм пред дилема между два субуфера - asw 610 или svs sb-1000. Тъй като вече се напатих от субуфери с басрефлекс, искам да пробвам субуфер със затворен обем, който най-после да ми даде стегнат бас при слушане на музика. Посочените субуфери имат сходни параметри и са на почти една и съща цена, затова съм силно раздвоен между двата.

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Съвет за избор на субуфер
« Отговор #1 -: Март 09, 2020, 13:36:29 pm »
Здравей,
В каква система ще работи бъдещият субуфер, в какво помещение?
Кое те накара да се спреш именно на тези 2 варианта - цена и характеристики?

Неактивен sarrummann

  • Публикации: 48
Re: Съвет за избор на субуфер
« Отговор #2 -: Март 09, 2020, 14:06:45 pm »
Търся субуфер, който ще се слуша в около 15 кв.м. стая, както за музика, така и за филми. Ориентирах се по цената, около 1000 лв. ми е бюджетът. Ориентирах се и по затворения обем, на много места вече съм чел, че затвореният обем е за предпочитане при слушане на музика. В сайта на SVS пишат, че хубавият субуфер свири добре музика, независимо дали е затворен или с басрефлекс, но по специализирани форуми съм чел, че, освен ако не е много висок клас, субуфер с басрефлекс винаги дава известен бум и не толкова бързина в баса. Това е неприятното, че субуфер, който е идеален за кино, не се представя добре за музика. Ако знам, че SVS PB-1000 ще е добре за музика, не бих се и замислял за затворен обем :)

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Съвет за избор на субуфер
« Отговор #3 -: Март 09, 2020, 14:14:33 pm »
Не каза в каква система ще бъде свързан този субуфер..

Неактивен sarrummann

  • Публикации: 48
Re: Съвет за избор на субуфер
« Отговор #4 -: Март 09, 2020, 14:32:06 pm »
За кино - AVR Denon 1908, а за стерео - усилвател Pioneer. Усилвателят не може да работи като крайно стъпало и не мога да го интегрирам с ресивъра. В тази връзка, тъй като никъди не прочетох да пише изрично в инструкциите на двата субуфера, който от тях да избера, ще възникнат два въпроса: 1. Тъй като многоканалният ресивър има един моно LFE изход, мога ли посредством Y връзка да го свържа едновременно с левия и десния линеен вход на субуфера или да си ползвам само моно входа. Аз имам понастоящем един стар субуфер Ямаха, на който също в инструкцията нищо не е споменато, но от опит установих, че когато го включа и към двата линейни входа, звукът е по-силен; 2. Другият въпрос, по който също не намирам отговор в инструкциите е дали ще има проблем, ако субуферът е свързан едновременно с ресивъра чрез линейния вход и с усилвателя чрез входовете по високо ниво, за да не се налага всеки път да правя връзки, когато слушам музика и гледам филми ...

Неактивен sarrummann

  • Публикации: 48
Re: Съвет за избор на субуфер
« Отговор #5 -: Март 09, 2020, 14:41:15 pm »
Забравих да добавя - озвучителните тела са Mission M73. И съвсем наскоро се разочаровах от представянето на Velodyne Eq max 10 при слушане на музика, с което се уверих, че дори и добрите марки в нисък клас субуфери с басрефлекс са тромави при възпроизвеждане на музика ...

Неактивен STINGER

  • Публикации: 2
Re: Съвет за избор на субуфер
« Отговор #6 -: Април 13, 2020, 15:15:40 pm »
Аз съм с въпросния субуфер pb 1000.много добре се справя в 25 кв стая.Както за филми така и за музика.Държа го усилен на 1 часа,харесвами да е малко повече.Сравнително лесно се вписа в стаята.Основните ми тонколони са focal aria 926.модела слиза доста ниско до 45 херца при слушане на музика,но pb 1000 добавя още една педя бас който гали ухото.Слушам предимно хард рок и хеви метъл,субуфера  изкарва точен и недразнещ бас,ако бях взел по големия щеше да доминира в системата.

Неактивен sarrummann

  • Публикации: 48
Re: Съвет за избор на субуфер
« Отговор #7 -: Април 21, 2020, 14:10:18 pm »
Аз питах за SB 1000, а не за PB 1000.

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Съвет за избор на субуфер
« Отговор #8 -: Април 21, 2020, 14:33:36 pm »
SB-1000 е изключително мъничък субуфер, подходящ за съвсем малки помещения и начален клас системи. Според мен за да е дългосрочна покупката, да няма разоарования и да не се налага да ъпгрейдваш субуфера си скоро - помисли за SVS SB-2000 Pro

Неактивен STINGER

  • Публикации: 2
Re: Съвет за избор на субуфер
« Отговор #9 -: Април 22, 2020, 10:38:21 am »
Привет.За съжаление си ограничен от определен бюджет и това води до компромис.Казваш че търсиш субуфер до 1000лв,е няма как да стане хем хубаво хем за малко пари.sb 2000 pro е супер субуфер,затова стискай зъби и събери парите за да си с усмивка на лицето всеки път когато си пуснеш системата.Добър избор е и  rel t9i.

Неактивен sarrummann

  • Публикации: 48
Re: Съвет за избор на субуфер
« Отговор #10 -: Април 22, 2020, 15:18:03 pm »
Знам, че колкото повече пари отделя за субуфер, толкова по-добре, но първоначалният ми въпрос беше конкретен за избор между два определени субуфера със сходни показатели в бюджет, който ме устройва.

Неактивен dnedkov

  • Публикации: 19
Re: Съвет за избор на субуфер
« Отговор #11 -: Април 22, 2020, 20:03:04 pm »
Аз съм с SB 1000, стаята е около 17м2. За моите възприятия ми е предостатъчно.

Неактивен sarrummann

  • Публикации: 48
Re: Съвет за избор на субуфер
« Отговор #12 -: Април 24, 2020, 10:14:19 am »
И моята стая е почти толкова. В тая връзка някой може ли да ми разясни какво означава, ако един субуфер достига дадена долна гранична честота при -3 db, а друг я достига при -6 db? 

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Съвет за избор на субуфер
« Отговор #13 -: Април 24, 2020, 13:19:07 pm »
Означава, че ако чуеш звук на дадената честота, то той би бил с много по-ниско ниво.
Стандартно производителите на озвучителни тела обявяват честотните им характеристики при +/- 3dB.
Някои производители обаче, водейки се от това, че немалко потенциални клиенти се впечатляват и ръководят основно от характеристиките, обявяват стойности при -6db, за да изпъкнат. Уви, когато и ако човек намери характеристиките им при -3дб, нещата не изглеждат толкова впечатляващо.

Ето ти пример за едни букшелф колони, данни от официалния сайт на производителя:
Frequency Response
35Hz to 30kHz
+/- 3dB 50Hz-20KHz

Добре е да се има предвид, както е ставало дума много пъти, че тези характеристики рядко могат да кажат каквото и да било за реалните звукови качества на колоната или в случая субуфера.
Наскоро видях субуфер от готово домашно кино, на цена сигурно под 100лв нов, чийто производител смело беше заявил 20 или 18Hz долна граница. Дали ги възпроизвежда, на какво ниво спрямо останалите честоти ги възпроизвежда... какво се чува от тези звуци и до колко то е прецизно или просто е някакво бучене - явно не беше важно за този, който го препоръчва.

По същата причина често неопитни потребители се объркват сериозно, защото виждат субуфер - да кажем на един и същи производител, който по характеристики слиза до 25Hz, примерно, и друг модел, на същия производител, на двойно по-висока цена, който слиза до 20Hz. И остават с мисълта, че трябва да са луди да платят двойно за 5Hz разлика... а реално между двата субуфера разликата в представянето може да е грандиозна.

Идеята ми е, че меренето на херци и инчове твърде рядко води до нещо добро в аудиото :)

Неактивен sarrummann

  • Публикации: 48
Re: Съвет за избор на субуфер
« Отговор #14 -: Април 24, 2020, 14:06:49 pm »
Значи би трябвало сериозните производители винаги да дават стойностите на честотния диапазон, колкото и да не са определящи за звученето, винаги при ниво -3 db. Но ми прави впечатление, че един от най-сериозните производители, а именно REL, дава винаги долната честота при - 6 db...