Автор Тема: SVS SB 1000 Pro  (Прочетена 1613 пъти)

Неактивен sarrummann

  • Публикации: 48
SVS SB 1000 Pro
« -: Юли 21, 2021, 12:15:05 pm »
Здравейте! От два месеца съм собственик на SVS SB 1000 Pro и съм много доволен от покупката. Субуферът се представя много добре както в кино режим, така и при слушане на музика. Единствено ме притеснява, че не мога да се възползвам максимално от функциите, които предоставя мобилното приложение на SVS и по-специално от настройките на параметричния еквилайзер. Приложението дава възможност да се изберат три честоти, които има възможност да се усилят или намалят. Не мога да преценя на слух коя настройка е по-добра, не мога да преценя коя е резонансната честота на помещението, за да я намаля. Освен това, дори и да я открия, как да преценя с колко точно децибела да я намаля? Изобщо как, според вас, бих могъл да определя оптималната настройка на еквилайзера на субуфера?

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re: SVS SB 1000 Pro
« Отговор #1 -: Юли 21, 2021, 14:52:47 pm »
"На ухо" ще е трудно да се постигне това.
Пика в помещението е добре да се измери с подходящ микрофон и софтуер.
Системата с ресивър ли и автоматична калибрация ли е?

Неактивен sarrummann

  • Публикации: 48
Re: SVS SB 1000 Pro
« Отговор #2 -: Юли 21, 2021, 15:35:37 pm »
Да, ползвам ресивър с автоматична калибрация, но доколкото знам, калибрацията на ресивъра определя само нивото и кросоувъра на сигнала, който се подава към субуфера. А с микрофон и софтуер ще може да се определи резонансната честота, но как и колко да я коригирам с еквалайзера как да разбера ...   

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re: SVS SB 1000 Pro
« Отговор #3 -: Юли 21, 2021, 16:43:07 pm »
Когато измериш на коя честота ти е въпросния room gain /честота, в която стаята ти има пик/ ще можеш да я коригираш така че да не се усеща.
Можеш да я разбереш най-точно с микрофон и съответния софтуер. Има някакъв вариант това да стане и с някое приложение на телефона, но не знам доколко е точно предвид ниските честоти.
Има вариант да се изчисли и според размерите на помещението.

Можеш да си свалиш тестово парче със сигнал от 10Hz до 200Hz примерно и ще усетиш донякъде къде е пика.

Неактивен sarrummann

  • Публикации: 48
Re: SVS SB 1000 Pro
« Отговор #4 -: Юли 22, 2021, 11:01:20 am »
Хм, сложна работа. От всичките варианти най-лесна ми изглежда възможността да се изчисли според размерите на помещението, ако някой знае формулата, моля да я сподели  :)

Неактивен Danri

  • Публикации: 6
Re: SVS SB 1000 Pro
« Отговор #5 -: Февруари 01, 2022, 20:15:36 pm »
Вероятно вече сте си решили проблемите, но изчислението на модовете на стаята е просто (току що го написах в моя тема):
Умножавате дължината на помещението по 2 - например 6 метра х2=12
Първи мод - делите скоростта на звука 344/12= 28,7 Hz
Втори мод= 28,7х2=57,4, Трети мод= 57,4х2=114,8 Hz
Какви са размерите на вашето помещение и как се справя  SVS 1000 Pro ? Планирате ли втори суб ?

Неактивен sarrummann

  • Публикации: 48
Re: SVS SB 1000 Pro
« Отговор #6 -: Февруари 02, 2022, 14:50:29 pm »
Много благодаря за информацията! Не съм разрешил въпроса в тази му част, просто съм изключил еквилайзера :) Много съм доволен как се представя субуферът, използвам го в двойка с B&W ASW 610, който е също затворен обем и мисля, че двата се допълват добре.
Колкото до параметрите, които дадохте, за изчисляване на модовете единствено дължината на стаята ли се взема предвид, а ширината и височината нямат значение? Моята стая е приблизително 6 метра дълга, може би малко по-къса. Значи при тази дължина модовете ще са приблизително, както ги посочихте в примера. И на тия три изчислени честоти еквилайзера би трябвало вече на ухо да наглася на минус еди-колко си децибела, предполагам ...   

Неактивен sarrummann

  • Публикации: 48
Re: SVS SB 1000 Pro
« Отговор #7 -: Февруари 03, 2022, 10:28:08 am »
Попаднах и в интернет на един калкулатор за стоящи вълни, където на 4 реда се деляха модовете. Моята стая е с размери дължина 5 метра, ширина 3,45 м., височина 2,60 м. Като заложих тия параметри се появи таблица с по четири реда стоящи вълни отделно за дължина, ширина и височина, а именно:
1. За дължина -  34,4 Hz, 68,8 Hz, 103,2 Hz и 137,6 Hz;
2. За ширина - 49,9 Hz, 99, 7 Hz, 149, 6 Hz и 199, 4 Hz;
3. За височина - 66,2 Hz, 132,3 Hz, 198,5 Hz и 264,6 Hz.
Някой може ли да разтълкува тия резултати, на кои от тия честоти да обърна внимание и как да ги коригирам с параметричния еквилайзер?

Неактивен Invisigoth

  • Публикации: 36
Re: SVS SB 1000 Pro
« Отговор #8 -: Февруари 03, 2022, 10:49:47 am »
Ако системата (съответвно слушателското място) ти е на дългата стена имаш пикове на 50 херца, ако е на късата на 35.
Най-добре се оборудвай с измервателен микрофон или SPL meter за да си сигурен какво точно се случва в твоето помещение.

Неактивен sarrummann

  • Публикации: 48
Re: SVS SB 1000 Pro
« Отговор #9 -: Февруари 04, 2022, 15:06:55 pm »
Слушателското място и тонколоните ми са на късата страна, субуферът е до едната тонколона, но е обърнат към дългата страна, а не към слушателското място, значи ли това, че трябва да съобразявам пиковете и за дължина, и за ширина? Хайде, с пиковете за височина няма да се занимавам :) И до кой ред пиковете би трябвало да се коригират - както се вижда от измереното, се дават по четири реда за всяко измерение...

Неактивен Danri

  • Публикации: 6
Re: SVS SB 1000 Pro
« Отговор #10 -: Февруари 07, 2022, 08:08:32 am »
Зад тези 2-3 въпроса има "море" от информация. Един акустичен гуру е казал - за акустичните проблеми на стаите разбрахме, когато започнахме да ги измерваме. От моето проучване - или наемаш фирма, специалист, или ако си аудио-видео ентусиаст, се потапяш в това море. За целта на мен например са ми нужни:

Обърни внимание на правилата на форума!


Гледаш табовете на началните страници на тези два линка и отваряш там, където би трябвало да търсиш необходимата ти информация.