Автор Тема: Избор на по-нов ресивър  (Прочетена 546 пъти)

Неактивен Bat Nasko

  • Публикации: 1
Избор на по-нов ресивър
« -: Ноември 18, 2022, 13:20:07 pm »
  Здравейте! От известно време съм си харесал ресивър модел Sony STR DH790 7.2. В момента съм с Onkyo TX SR706 7.1, предполагам повечето сте запознати с въпросните модели. ТВ-то ми е Samsung 55 инча 4к 7-ма серия Използвам за сега 5.1 система с не кой знае какви колони някакви Dantax и малък и слаб субуфер на Pioneer в около 32 квадрата.
  Нужен ми е съвет дали си струва смяната на сегашният ми ресивър с друг, при положение, че за сега филмите се пускат главно през КОМПЮТЪР, без други външни ХАРД ДИСКОВЕ и плеъри. Евентуално мога след време да ги пускам от външен ХАРД ДИСК. Най-главният ми проблем е, че ТВ-то има ARC HDM, а по ОПТИКА минава само звук до dolby digital plus, a примерно ако искам да пусна от самия тв, където звука да кажем е в DTS-HD Master Audio или TrueHD и не става. За това съм вързал няколко HDMI кабели:
    - един от видеокартата на компютъра към ресивъра (за да минава DTS-HD Master Audio или TrueHD)
    - един от видеокартата на компютъра към ТВ (за да мога да си гледам и 4к филмите в същото време)
    - един от HDMI Out на ресивъра към ТВ, за да използвам менюто на ресивъра.
    - и една оптика от ТВ към Ресивъра, за да слушам звука и от ТВ на ресивъра.
  Също така толкова по зверски ли е звука на Dolby Atmos, при положение, че ползвам система 5.1? Другата причина е, че стаята е с кофти разположение и май няма да станат нещата с 7.2 или 5.1.2 не съм много запознат.
Друго не се сещам за сега, ако трябва питайте ме нещо, ще отговарям допълнително.
Благодаря, предварително!




Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1830
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re: Избор на по-нов ресивър
« Отговор #1 -: Ноември 18, 2022, 14:13:41 pm »
Здравей, според мен ъпгрейд на ресивъра би имал смисъл основно ако се насочиш към ресивър от по-висок клас и се замислиш за поетапен ъпгрейд на цялата система. С тези колони аз не бих се тревожил дали слушам DTS или DTS-HD Master Audio. Смисълът на Атмос е - триизмерност на звука и във височина - ако имаш колони на тавана или като компромисен вариант - колони, които стрелят към тавана и звукът се отразява. С 5.1 система - атмос звук е по-скоро просто надпис на екрана на ресивъра.

Дали пускаш филма директно от компютъра или от външен хард диск - не мисля, че има някакво отношение към темата.

Моля запознай се с правилата на форума (например с това как се озаглавяват теми) и обмисли употребата на главни букви.

Успех!