Автор Тема: Избор на 5.1 система + ресийвър  (Прочетена 17069 пъти)

zlobarov

  • Гост
Избор на 5.1 система + ресийвър
« -: Юли 18, 2010, 18:45:08 pm »
Принципно притежавам Z5500 но те останаха на предишното място което живеех...
Та въпросните колони напълно задоволяваха нуждите ми при гледане на филм.
Въпроса ми е има ли осезаема разлика с тази система например http://www.klipsch.com/na-en/products/rb-61-home-theater-system-overview/
или тази http://www.klipsch.com/na-en/products/rb-51-home-theater-system-overview/
+ ресийвър?
Другия ми въпрос е може ли бук шелф колони да се закачат в горните ъгли на стаята и ако да с какво?
Друго което ме вълнува е кой ресийвър е подходящ за посочените системи и ще ми трябва ли допълнително усилвател?

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Избор на 5.1 система + ресийвър
« Отговор #1 -: Юли 18, 2010, 19:37:12 pm »
Разликата е повече от осезаема, Z5500 са компютърни колонки, при които според мен не може да се говори за сериозен или верен звук.
Системите, които показваш, са изградени от отделни компоненти, а при системата с 61, компонентите са немалки, и никак не евтини.
Чудно ми е как сравняваш компютърни колонки, със система за няколко хиляди лева!?

На въпросите:
Букшелв колони моган да се закачат в горните ъгли, но никак не е препоръчително, ако ще се закачат, по-добре е да са на стената, на нивото на ушите предните, и малко по-високо задните. Има стойки, не са особено скъпи - под 100лв. за чифт.

Относно рисивъра, какъв рисивър ще вземеш, зависи от това на какви колони ще се спреш.

За комплекта 51, нещо от рода на Denon AVR 1611 мисля, би било достатъчно.
За комплекта 61, аз бих взел нещо малко по-сериозно - 1911/2311, или алтернативи на Onkyo или Yamaha.
Допълнителен усилвател няма да ти трябва. Допълнителен стерео усилвател, се взима при изграждане на стерео система от по-висок клас, а това предполага и по-висок клас озвучителни тела, и сериозен източник!

Успех!

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re:Избор на 5.1 система + ресийвър
« Отговор #2 -: Юли 18, 2010, 19:37:31 pm »
Разликата между Z5500 и тази система на Klipsch е огромна. Дори идеята за сравнение е немислима. Макар тази серия да е по-ниския има клас, все пак говорим за истинска, солидна колона, прилични говорители с достатъчно голям диаметър и сериозен субуфер.
За закачането всичко е възможно. Има всевъзможни стойки, с чупещи се рамена. Въпроса е, че предните колони са по 10 кг. парчето, а това може да е проблем.

zlobarov

  • Гост
Re:Избор на 5.1 система + ресийвър
« Отговор #3 -: Юли 18, 2010, 21:13:26 pm »
Проблема ми е че помещението не позволява колоните да са на земята без това да ми наруши комфорта и визията...
Другия проблем е че оптималното място на съраундите е пак горе до тавана на около 3 метра зад мястото от което се гледа ТВто което както четох пак не е желателно.... на всичко отгоре мисълта за кабели навсякъде леко ме ужасява а за съжаление не помислих за окабеляването по време на ремонта..

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Избор на 5.1 система + ресийвър
« Отговор #4 -: Юли 18, 2010, 21:44:36 pm »
Няма кой знае какъв проблем, тези клипшове да са на стена, но фронта и центъра трябва да са на прилична височина - около нивото на ушите на слушателя в седнало положение.
Съраундите стоят отстрани, а не отзад на слушателя!
Има чудесни стойки за стена, които поемат до 20кг. колона.
Хубав звук без кабели, няма как да стане.
Относно разположението на колоните погледни тук:
http://www.avguide.bg/?page_id=282

zlobarov

  • Гост
Re:Избор на 5.1 система + ресийвър
« Отговор #5 -: Юли 18, 2010, 22:56:40 pm »
За задните и центъра измислих подходящи места но фронталните няма как да са на нивото ба ушите без да стане грозно и некомфортно... та ако са в горните ъгли насочени към нивото на ушите (дивана) ще се получи ли?
 Май ще трябва да кача някоя снимка...

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re:Избор на 5.1 система + ресийвър
« Отговор #6 -: Юли 18, 2010, 23:56:01 pm »
Дай до видим кое ще му е гроното и чак некомфортно?
Представи си сцена, в която някой говори отляво, а ти реално ще го чуваш отгоре от небето. Тия разположения не са случайно измислени.

zlobarov

  • Гост
Re:Избор на 5.1 система + ресийвър
« Отговор #7 -: Юли 19, 2010, 00:31:04 am »
...

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Избор на 5.1 система + ресийвър
« Отговор #8 -: Юли 19, 2010, 09:21:20 am »
При такова разположение на нещата, аз лично надали бих инвестирал в сериозна система. Просто да забиеш в тавана такива колони, обезмисля до голяма степен инвестицията. На твое място бих се замислил за нещо от рода на  Sib & Cub на Focal. Малки са, имат чудесна стойка за стена в комплекта, с която могат да се накланят в желаната посока, има вариант и в бяло, с което до голяма степет решаваш проблема с визията... и звука пак ще е нива над компютърните колонки.

zlobarov

  • Гост
Re:Избор на 5.1 система + ресийвър
« Отговор #9 -: Юли 19, 2010, 10:43:09 am »
Къде се продават въпросните Focal Sib&Cub и ще ми трябва ли рисийвър с тях и ако да кой е най подходящия?

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re:Избор на 5.1 система + ресийвър
« Отговор #10 -: Юли 19, 2010, 10:46:57 am »
Ресийвър ще ти трябва при всички положения. За тях спокойно може да минеш с Denon 1611 или друго от този клас.

zlobarov

  • Гост
Re:Избор на 5.1 система + ресийвър
« Отговор #11 -: Юли 19, 2010, 11:16:14 am »
В новините на сайта четох че новите им модели среден клас имат чип за видео обработка Anchor Bay.. Въпроса ми е 1611 има ли го въпросния чип? Той по добре ли скалира от ТВто ми и въобще има ли смисъл да мисля в тази посока?
Да приемем за момента че се спра на 1611 и Focal Sib&Cub колко ще ми струва и къде мога да видя характеристиките на Focal Sib&Cub?

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re:Избор на 5.1 система + ресийвър
« Отговор #12 -: Юли 19, 2010, 12:56:18 pm »
Може да ги видиш като спецификации тук:
http://www.focal-fr.com/

Не знам в 1611 кой точно чип слагат на Anchor Bay, но обикновено в ниския им клас е по-слабия чип с нетолкова добра обработка като на този в 2310 и нагоре.
Разлика с телевизорати едва ли ще има. Дори и при по-високия клас трудно ще се хване разлика. Вече телевизорите напреднаха доста.

Edit. Грешка. Подвел съм те. 1611 няма възможности за скалиране до 1080р. Изкарва каквото приема.
Това не променя нещата защото както писах тоя ъпскелинг няма да ти е нужен. Ти ако не се лъжа ползваше HD плеър, който се справя перфектно. Пък телевизията ти и без това не минава през ресийвъра, а направо през тунера на ТВ.

zlobarov

  • Гост
Re:Избор на 5.1 система + ресийвър
« Отговор #13 -: Юли 19, 2010, 15:25:22 pm »
На новото място компа ми е вързан с ТВто посредством HDMI.
Да разбирам ли че сега ще включа HDMI ot компа в ресийвъра и от там пак HDMI до ТВто и оптичен или коаксиален до активния субуфер?
Ако е така то необходимостта от ресийвър не се ли губи ако си включа попкорна директно към активния субуфер на Focal sib&co sub2 ?

Неактивен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Избор на 5.1 система + ресийвър
« Отговор #14 -: Юли 19, 2010, 15:44:08 pm »
Субуфира е активен, защото има вграден усилвател, а не разчита на усилване от рисивъра.
Субуфера служи само за това което е - канал за супер ниските честоти!
Останалите 5 колони се захранват от рисивъра.
Звука се приема и обработва от рисивъра, усилването е от рисивъра, разчитането на всевъзможните формати е от рисивъра и т.н. и т.н.