Автор Тема: Naim Nait XS2 + Naim Audio NAP 250 DR  (Прочетена 3643 пъти)

Неактивен sss

  • Публикации: 95
Re: Naim Nait XS2 + Naim Audio NAP 250 DR
« Отговор #15 -: Май 16, 2021, 21:52:19 pm »
NAC N-272 не е ли и стриймър?
Bluesound Node 2 ще може да отпадне

Неактивен Georg Mihailov

  • Публикации: 110
Re: Naim Nait XS2 + Naim Audio NAP 250 DR
« Отговор #16 -: Май 16, 2021, 22:03:50 pm »
N272 е и стриймър, обаче отпреди 6 години. Поддържа само Спотифай, Тайдъл само със CD качество - 16/44.1. И интернет радио. И дотук. Блусаундът Node 2i е съвсем друга бира. Спотифай, Дийзър, Тайдъл, Кобъз и т.н. Така че хич няма да отпадне.

Неактивен IvanK

  • Публикации: 89
Re: Naim Nait XS2 + Naim Audio NAP 250 DR
« Отговор #17 -: Май 17, 2021, 01:03:11 am »
Georgi Mihailov, честито за крайното стъпало! :)

Относно N272, мисля, че някои от ограниченията, които притежава заради по-старата архитектура могат да бъдат заобиколени използвайки Bubble UPnP протокола, като N272 се превърне в устройство, което получава вече изтеглен поток от данни, а не го изисква. За целта може компютър или външен NAS да се върже с Tidal или Qobuz и през Bubble UPnP да стриймва данни към N272. Недостатъкът е, че за целта се използват командни приложения на телефона, които използват собствен интерфейс и не стриймваш директно през апликациите на Tidal, Spotify и т.н., където най-лесно се правят плейлисти и има предложения с нови песни.

Би ми било интересно да споделиш каква разлика в звученето усещаш след добавянето на NAP 250DR? Усеща ли се значително по-добър контрол върху колоните и по-голяма "лекота", с която да звучат?

Неактивен Georg Mihailov

  • Публикации: 110
Re: Naim Nait XS2 + Naim Audio NAP 250 DR
« Отговор #18 -: Май 17, 2021, 13:17:20 pm »
Благодаря! Естествено има разлика в звученето. Не е огромна, но се усеща веднага. По-избистрена сцена, по-масивен бас, по кристални високи. Наясно съм, че подмяната на предусилвателя ще доведе до пълноценно разкриване на възможностите на 250 DR.
За контрола на колоните - моите са с висока чувствителност - 99 dB ( Klipsch Forte III) и нямаше никакви проблеми с контрола и с XS2. С 250 dR положението се подобри още повече. Аз и преди ги слушах при положение на регулатора за усилване между 8 и 8 и половина часа за нормално ниво на звука. При положение на врътката 9 часа вече става като в дискотека при по-динамична музика. В момента с 250 усилвам с една идея по-малко. Колкото и да усилвам, няма абсолютно никакво кривене.
Ако използвам предусилвателя на Naim DAC V1, директно вързан към кряйното стъпало, усилвам до 25- 30 за нормални нива на звука. Диапазонът на усилване на DAC V1 е от 0 до 100.

Неактивен Georg Mihailov

  • Публикации: 110
Re: Naim Nait XS2 + Naim Audio NAP 250 DR
« Отговор #19 -: Май 17, 2021, 13:36:38 pm »
За стрийминга - аз по принцип съм си купил Аудирвана, в която са имплементирани Tidal и Qobuz и може да ги активираш, ако си абониран за тях. Аудирвана има и мобилно приложение за управление. Затова мога да ползвам Аудирваната през лаптоп и DAC с управление през мобилен телефон. Алтернативен вариант - свързал съм телевизор по HDMI с лаптопа и мога да управлявам всякакви софтуерни плейъри и стрийминг програми дистанционно от мястото за слушане с хубава блутут лазерна мишка и безжична блутут клавиатура. И двете са диапазон до 10 метра.

Неактивен Georg Mihailov

  • Публикации: 110
Re: Naim Nait XS2 + Naim Audio NAP 250 DR
« Отговор #20 -: Май 29, 2021, 19:45:21 pm »
Здравейте отново! Вече повече от две седмици NAP250DR е в системата ми и ми харесва все повече и повече. Засега съм с преампа на XS2 плюс Flatcap XS. Спестявам и продължавам да мечтая за преамп, достоен за крайното стъпало.
В тази връзка имам един въпрос - някой слушал ли е "на живо" NAC-N 272 в комбинация със стъпало от категорията на 250? Как се представя? Как звучи такава комбинация? А някой правил ли е сравнение между NAC282 + NAP 250 vs NAC-N 272 + NAC 250?
Такива сравнения ще са ми от голяма полза.
Честно казано, да си купя N272 ще ми е по-лесно и безболезнено, отколкото 282. Цената на 282 като нов е убийствена, особено ако се добави цената на един или два броя HiCap. А да търся секънд хенд из Европа - предлагането не е особено голямо и не е ясно състоянието на уредите, които се предлагат. От друга страна с N272 се намалява броят на черните кутии, за които трябва да се търси място. А и 272 спокойно може да се слуша и без допълнително захранване, докато се събират средства примерно за XPS.
Според мнения на разни любители по форумите (които никога не са слушали N272), подозрително изглеждало това, че в една кутия от серията Класик са събрани захранване, преамп, стримър и ДАК. Само заради това 272 сигурно бил по-слаб като преамп дори от NAC 202. От друга страна от Naim твърдят, че "чистият" 272 бил като 202 или малко по-добре, а с външно захранване се доближавал по звучене до 282.
Няма къде да чуя 272 и 282 предварително, затова питам.
Благодаря предварително.

Неактивен dpg

  • Публикации: 66
Re: Naim Nait XS2 + Naim Audio NAP 250 DR
« Отговор #21 -: Май 31, 2021, 19:44:09 pm »
272 си има своята маса последователи, които с нетърпение чакат неговия заместник, във форума на Naim има огромна тема посветена на него. Според мен в твоя слуачй е важно също какъв ще е източника в случай, че идеш директно на 282/250, ако е DAC V1, ще е изгубиш баланса откъм източниик, докато при 272/250 да кажем, че ще е една балансирана система дори ако стриймваш от външен стриймър. Не казвам че V1 e зле, аз също съм с него, просто според мен не е на нивото на 282/250, дори не е и на това на SN2. Ще минаваш задължително през неговия предусилвател, преди да стигнеш до 282, което мен почти ме побърква, въпреки че съм “само” с SN2, не знам до каква степен това влошава нещата, но със сигурност ако можеше да се заобиколи щеше да е перфектно. Относно предусилвател частта на 272, не забравяй кой е неговия предшественик (концептуално) - именно 72, (Рудра може да ме поправи ако греша), който се води култ предусилвател на Naim, сигурен съм, че е над нивото на 202.

Неактивен Georg Mihailov

  • Публикации: 110
Re: Naim Nait XS2 + Naim Audio NAP 250 DR
« Отговор #22 -: Май 31, 2021, 19:59:17 pm »
Основният ми източник е Denafrips Pontus - чудесен R-2R ladder DAC. За запалените привърженици на Naim изборът ми може да се струва странен и екзотичен, но на мен ми харесва, при това много. Всъщност същата работа е и с избора ми на озвучителни тела - Klipsch Heritage Forte III. Нямам абсолютно никакво намерение да ги надграждам с каквито и да са други.

Неактивен Georg Mihailov

  • Публикации: 110
Re: Naim Nait XS2 + Naim Audio NAP 250 DR
« Отговор #23 -: Юни 01, 2021, 00:44:06 am »
dpg, относно V1, пуснат през преамп - V1 има режим fixed output. Нямам представа дали при този режим сигналът от ДАКа минава през вградения предусилвател на ДАКа, като е усилен докрай, или предусилвателят е шунтиран и на изхода се подава "чистият" линеен сигнал. Аз естествено използвам режима с фиксиран изход. Правил съм си и сравнения - вързах директно изхода на ДАКа в режим регулируем изход (през вътрешния преамп) към NAP250. Обаче така звученето ми харесва по-малко, отколкото в режим фиксиран изход и през преампа на XS2.
За сравняване на 272 със 72 - нямам представа за този преамп колко е култов. Но съм чел много ласкави отзиви за култовите 82 и особено 52. Дори са ми хрумвали еретични мисли дали да не потърся на вторичния пазар 52 в комбинация със съответния древен модел Супер Кап. Но така се вкарвам в един филм с рекапване и едва ли не цялостна реставрация на древни устройства.

Неактивен dpg

  • Публикации: 66
Re: Naim Nait XS2 + Naim Audio NAP 250 DR
« Отговор #24 -: Юни 01, 2021, 17:41:24 pm »
Нямам представа какво означава шунтиран, само знам че предусивателната част не може да се изключи или заобиколи, винаги се минава през нея, независимо дали във фиксиран режим или не, за съжаление. Аз също съм правил тест и пак като при теб, предпочитам предусилвателя на интегрирания, което е нормално според мен. Хубавато на v1 e неговия дак, но като пред не е нищо особено, на нивото на нап100, което казва достатъчно. Как е според теб дака му в сравнение с този на Denafrips (който за първи път го чувам)?

Относно 52, 82, 72 – всички са култ със сигурност, просто дадох препратка към 72 заради това че се заговори за 272 като опция. Не мисля че рекапването е чак толкова голям проблем, на 250ката в един момент ще и се наложи също да мине през същото нещо. Да, струва пари, но 52 + суперкап не е евтино комбо също, рекапа е допълнителен разход, за който човек ако тръгва по тоя път тр предварително да е готов за него. 

Неактивен Georg Mihailov

  • Публикации: 110
Re: Naim Nait XS2 + Naim Audio NAP 250 DR
« Отговор #25 -: Юни 02, 2021, 14:09:00 pm »
Под шунтиране на преампа на V1 имах предвид заобикаляне на преампа в режим fixed output, което явно е невъзможно.
Относно ДАК-а ми Denafrips Pontus. Това е истински R-2R DAC, който не е конструиран на базата на Sigma-Delta DAC чип - примерно на AKM или Sabre, а използва матрица от точни резистори плюс два броя FPGA програмируеми модули /процесори/ - по един на канал, които извършват цифрово-аналоговото преобразуване на входния сигнал. Плюс това има и вграден USB модул /преобразовател/ на италианската фирма Amanero, който преобразува входящия по USB сигнал в сигнал, съвместим с I2S интерфейса на схемата. Схемата на DAC-а използва собствен кварцов генератор, който работи в асинхронен режим.
Ето как изглежда вътрешността на ДАК-а:

Миниатюрните елементи между редиците от чипове в лявата част на снимката са точните резистори.  Малката платка е USB модулът. А под платката с електрониката и купищата кондензатори и резистори се намира захранващият блок, който е затворен в отделна метална кутия:

За звученето на този ДАК - той има много характерен звук, леко топъл, с донякъде лампов оттенък, много прозрачен, с масивен бас. Характерът на звученето ми харесва доста повече, отколкото този на V1.

Неактивен Georg Mihailov

  • Публикации: 110
Re: Naim Nait XS2 + Naim Audio NAP 250 DR
« Отговор #26 -: Юли 21, 2021, 12:11:51 pm »
Въпросът е разрешен. От вчера вече имам и NAC-N 272. Предварителните ми впечатления преди продължително греене (разработване) в комбинация с NAP 250DR са много добри. Надявам се постепенно да се "отпуши" още и още.
Сравнението с досегашната ми комбинация - предусилвателят на XS2 плюс Flatcap XS - NAP250DR, смятам, че е ясно какво е показало.  ;D
Звукът с 272 е изтънчен, с подробности и отсенки в звученето, които досега просто не се чуваха или бяха замазани. Звученето с XS2 сега ми се струва, че е по-грубо.
Гледам, че фърмуерът на 272 е версия 4.4. На сайта на Наим има достъпна за сваляне версия 4.6. В ръководството няма указания за стъпките при ъпдейт на фърмуера. Каква е последователността?
Свързал съм 272 към домашната мрежа с етернет кабел. Предполагам, ме трябва да свържа 272 през гнездото USB Uodate с USB кабел към лаптоп, да сваля инсталационния файл на лаптопа и да стартирам инсталацията, като спазвам указанията. Някакви тънкости има ли?

Неактивен Georg Mihailov

  • Публикации: 110
Re: Naim Nait XS2 + Naim Audio NAP 250 DR
« Отговор #27 -: Юли 22, 2021, 12:14:04 pm »
Ето и една картинка:


Неактивен Georg Mihailov

  • Публикации: 110
Re: Naim Nait XS2 + Naim Audio NAP 250 DR
« Отговор #28 -: Юли 22, 2021, 12:51:47 pm »
Вчера се занимавах с ъпдейт на фърмуера на 272. Той дойде с версия 4.4, а в раздела за ъпдейт на сайта на Naim има достъпни за сваляне версии 4.6 и 4.7. В упътването на преампа подозрително защо са премълчали въпроса за ъпдейт. Намерих едно видео от Нейм как се прави, дръпнах инсталационния файл за ъпдейта и започнах. Оказа се, че си има тънкости. Ъпдейтът се извършва, като се свържат с етернет кабели към рутера и лаптопът, и преампът. Освен това те се свързват помежду си с USB кабел. Обаче... файлът за ъпдейт търси сериен порт, за предпочитане RS232. От входния мини USB порт за ъпдейт на преампа явно има връзка към някакъв вграден USB-Serial конвертор. Освен това операционната система на лаптопа - Уиндоус не разпознава включеното устройство. Наложи се да търся драйвери за него и едвам намерих, тъй като от Нейм не предоставят драйвери за преампа/стриймъра. След това вече Уинът разпозна устройството и програмата за ъпдейт ми даде възможност да избера входящ порт на лаптопа - и то само COM3. ;D
 Процесът на стартиране на ъпдейта беше малко екзотичен - програмата поиска да изключа 272, след това да го включа и тогава да стартирам ъпдейта. Самият ъпдейт продължи поне 15-20 минути и повече, може би заради заради серийната шина в 272.
Имам чувството, че този процес на ъпдейт не е предназначен за редови потребители и затова не е описан в ръководството.

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re: Naim Nait XS2 + Naim Audio NAP 250 DR
« Отговор #29 -: Юли 22, 2021, 16:35:17 pm »
Радвай се, че нямаш нова тухла четворка след процедурата. :)