Автор Тема: Въпрос за окабеляване  (Прочетена 34313 пъти)

rapona

  • Гост
Въпрос за окабеляване
« -: Март 17, 2010, 17:42:45 pm »
Здравеите на всички

Много съм чел по нашите форуми че окабеляването е жизнено важно за добрият звук.Когато закупувах своята система си купих кабели за тонколоните от тези които предлагат в тахномаркет а по точно:

За сателитите и центъра ползвам - wireman high definition 2 x 2.10 mm/2
За фронтовете                          - wireman high definition 2 x 3.00 mm/2

Първо искам да попитам тези кабели добри ли са като параметри и матеиал
И второ ако ги сменя евентуално с по скъп вариянт ще има ли осезаема разлика
Цената на кочто съм ги закъпил не помня

Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Въпрос за окабеляване
« Отговор #1 -: Март 17, 2010, 18:33:46 pm »
Окабеляването в една система е  важен компонент, от друга страна, кабелите трябва да са съобразени с нивото на системата ... Безумно е например на колони за 2000лв чифта да се сложи кабел от 1000лв метъра ... както е безумно да се сложи и кабел от левче метъра!
У нас вече има не-малък избор от кабели на най-различни цени, като в ниския клас има чудесни решения на Qed, Vandenhul, Ecosse, Real Cable и други. Относно това дали един кабел е добър като параметри и материали - това не е гаранция дали ще звучи добре или не, и още повече - дали ще си пасне с твоите компоненти  :)
Начинът е слушане - или ако си доверчив - търсене на опит от други потребители със сходна до твоята система.

vaso_bobinata

  • Гост
Re:Въпрос за окабеляване
« Отговор #2 -: Януари 13, 2011, 10:51:02 am »
Със какво е по лош за аудио този кабел.
http://www.gamakabel.com/e107_files/downloads/Loudspeaker_cable.pdf
Мисля да ползвам 6 или 10мм2 ?

Благодаря!

Неактивен pnikolov

  • Публикации: 71
Re:Въпрос за окабеляване
« Отговор #3 -: Януари 13, 2011, 11:07:35 am »
Те ще ти отговорят по-знаещите, но основното е в изолацията върху медта. Едно на ръка, че в тези кабели се ползва супер високоочистена мед, която нашия завод незнам доколко постига, а другото вече е екранизацията отгоре. Колкото по-изолиран е кабела - по-малко смущения влизат в него и по-чист звук отива към колоните. Та дебелината на кабела едно на ръка, но няма да те спаси от външните фактори.

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re:Въпрос за окабеляване
« Отговор #4 -: Януари 13, 2011, 11:32:44 am »
Със какво е по лош за аудио този кабел.
http://www.gamakabel.com/e107_files/downloads/Loudspeaker_cable.pdf
Мисля да ползвам 6 или 10мм2 ?

Благодаря!
Отворих и ценовата листа на ГАМА Кабел. За секунда реших, че това е най-скъпия кабел, който съм виждал със страховитата цена от около 4000 лв без ДДС /и без опаковката/. Не знаех, че имаме такъв производител на HiEnd кабели у нас.
После забелязах, че цената е за КИЛОМЕТЪР.

Сега сериозно. Единствения начин да разбереш с какво е по-лош този кабел от друг е да ги пробваш на твоята система и да прецениш сам.
Иначе може да решиш, че се опитваме да ти пробутваме врели-некипели.

vaso_bobinata

  • Гост
Re:Въпрос за окабеляване
« Отговор #5 -: Януари 13, 2011, 14:39:49 pm »
Еми хора това ми е притеснението че кабелите ги преценявате по цената. Ако е скъп значи е super Hi End :)

Благодаря за съвета но за да мога да ги сравнявам трябва да купя двата вида кабели. 5 тела са бая метраж и бая работа.

Значи от гледна точка на машинен инж. преподавал даже 1 година в младостта ми технология на матерялите. Сега пак попрочетох накой неща и определено има няква мистика тука.
А може би не става въпрос за мистика въобще.

Сценария:
Аз съм производител на кабели, малък съм не мога да пробия на пазара на конвенционална жица  и решавам да предприема маркетингов ход да правя Хаи фи кабели. Когато маркетирам кабелите избягвам подробна техническа информация защото всеки може да види че много си приличат с конвенционалните. Правя ги по хай тек на външен вид и по extraordanary, шарени. Давам ги безплатно на дистрибутори Хай Фи магазини с подробна маркитингова информация как да се зариби всеки песимист с парички в джобчето. Пазара за хай фи е много благодатен и един кабел от 2 лева метъра не можеш да го натвариш 200 процента щото го има на още 50 места в софия, Обаче уникалния кабел по 20 лева метъра за 3мм2 го няма никаде  другаде и цената изглежда оправдана и можеш да реализираш отлична печалба.

Затова питам кои технически параметри на кабела го правят да звучи добре. Или е мистика?
Знам че повечето съфорумци тука искрено вярват че има някъв бакър дето е по-добър от масовия.
Ама тва дали е така? Много е съмнително! А когато съмнителното е и скъпо дългогодишната ми практика показва че обикновено ставаш жертва  на пазарната икономика :)))оф

Crossblade

  • Гост
Re:Въпрос за окабеляване
« Отговор #6 -: Януари 13, 2011, 15:06:05 pm »
Приеми, че няма разлика в кабелите и си слушай каквото искаш.


Активен Rudra

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1831
  • AV Guide
    • www.avguide.bg
Re:Въпрос за окабеляване
« Отговор #7 -: Януари 13, 2011, 15:19:05 pm »
vaso_bobinata, както виждаш никой не се опитва да те "Навива" за нищо.
Според мен, и според много други хора, качествените кабели - съобразени с класа на системата имат голямо значение за звука.
Това мога да твърдя не от  гледна точка на параметри и спецификации, а от гледна точка на опит и слух.
Повечето хора без особен опит в материята, често се съмняват, или гледат чисто технически на нещата.
Аудиото не е точна наука!

Да преценяваш каквато и да било техника - колони, усилватели, плеъри, кабели ... просто по техническите им параметри е доста несериозен подход и резултатите често нямат нищо общо с реалността и очакванията.

Преди да започнем да спорим за глупости - пак ти казвам нито аз, нито който и да е до тук се опитва да те убеди да си купиш скъпи кабели или нещо такова.

Аз съм слушал кабели от няколко лева за метър, до няколко хиляди лева за метър... и за мен разлика определено има и тя е значима!

В случай че ти не чуваш разлика - чудесно, ще си доволен и с кабел за стотинки на метър!

Най-евтино ще ти излезе, да помолиш някой от форума, който има желание и възможност, да ти дойде на гости - или ти у тях, и да пробвате кабела който си харесал ... и по-качествен и скъп кабел .. за да прецениш дали за теб има смисъл от инвестицията.

В последните няколко месеца, доста хора, които бяха твърди противници на скъпите кабели... обърнаха разбирането си на 180 градуса!
Като се почне с vasilivanov и се стигне до drazmahala.
Дори iuli1971 - който има система от съвсем начален клас, в последния си пост споменава колко драстична е разликата между кабелите, които е ползвал до сега(евтин кабел от техно*** магазините), и кабела който наскоро закупи (най-евтиния кабел от нормален английски производител на аудио кабели)!

Та, за някои хора разлика има и тя е оправдана :) и ценово варира според нивото на системата.
За теб пък може да няма никаква разлика и да си спестиш известна сума пари!
В това няма нищо лошо :) но не избързвай със заключенията и изводите преди да си проверил нещата за себе си!

Успех :)


Неактивен Sper

  • Публикации: 97
Re:Въпрос за окабеляване
« Отговор #8 -: Януари 13, 2011, 15:19:24 pm »
От личен опит мога да каже, че цената на кабела не е критерий за звука който ще ти хареса.
Аз пробвах в къщи in-akustik Referenz LS-1002 450 лева и  nordost flatline gold mkii 650 лева. In-akustik свиреше много по-добре в моята система от към детайност и лекато на звука и басите  :o , Nordost звучеше по остро но имаше невероятни среди   :-\ .  
PSB Imagine T, NAD C355Bee, Rega Apollo, RCA QED Performance Audio 1, In-akustik  SuperFlat 2 x 2,5 mm²,

Неактивен lazarus18

  • Administrator
  • *****
  • Публикации: 1633
Re:Въпрос за окабеляване
« Отговор #9 -: Януари 13, 2011, 15:22:31 pm »
Аз от технически спецификации не разбирам. Затова и не държа да има някаква мистична формула изписана на кабела.
Чувам ли разлика, харесва ли ми, плащам му цената. Колко надценка си е сложил търговеца и производителя ми е все едно.
Това е правилната логика и те съветвам да направиш някакво усилие. Не е нужно да си купиш скъпия кабел и то за всички колони.
Ако искаш аз ще ти купя 5 метра от този "скъпия" по 4000 лв/километъра и ще отидем в някой магазин, където да го сравниш със друг "супер хай-енд" кабел за 10-15 лв/м. Ако не чуеш разлика /което не е изключено/, ти го подарявам.
Никой не е тръгнал да те натиска да купуваш кабел за 2000 лв/м. В една система като твоята е напълно разумно да се довериш на един производител, койтоправи само аудио кабели и ги продава по 5-10 лв./м. За една 5.1 система в нормална стая ще ти струва 150 лв. някъде. Аз лично съм се убеждал на два пъти, че между кабел за 1 лв./м. и такъв за 10м. има разлика.

Неактивен dimitar_genchev

  • Публикации: 8
Re:Въпрос за окабеляване
« Отговор #10 -: Януари 13, 2011, 15:47:41 pm »
Кабелите за вътрешни ел. обзавеждане се различават от аудио кабелите най вече със състава си . Сплавите на един или друг производител се различават коренно от там идват и различните характеристики .Аудио кабелите на Гамакабел са произведени по БДС който стандарт обаче е с доста големи допустими граници(както и всички кабели за електро инсталаций).При тези кабели от значение е ниската им себестойност важното е съпротивлението да е в някакви нормативи. При по сериозните производители на аудио кабели се ползват различни стандарти ,концепций , сплави и екрани на кабела, това от своя страна води и до по добро "звучене" на кабела . Аз лично съм пробвал и имам 4 вида аудио кабели - Jamo silver 2х1.5, такъв на гамакабел 2х2.5 , Eagle cabel silver line 2х4 (той е двукомпонентен медни и сребърни жила усукани ) и QED 2х1.5 .Четирите вида кабели звучат различно и са от ниския ценови диапазон .

PS. В момента съм вързал QED за високите честоти и Eagle за ниските  . Кабелите QED (10вл./м) и  Eagle(14.5лв./м) завучат в пъти по добре от тези на Jamo и гамакабел. Преди да тестваш сам няма да разбереш разликата .     

maxrev

  • Гост
Re:Въпрос за окабеляване
« Отговор #11 -: Януари 13, 2011, 17:10:02 pm »
Аз също не разбирам от технически спецификации и не ме и интересуват,от технология на матерЯлите още по-малко разбирам ,но пък мога да чуя  разликата в звученето на системата ми  с различни кабели.Като всеки един и аз си мислех,че за 2 лв. от бисквити катеричка може да излеме катеричка и с това си убеждение съм пробвал какви ли не варианти.....ама не излезе никва катеричка.Пробвал съм с 4 кв. от типа на този обикновения аудиокабел от железария,4 кв. мостовак,2.5 кв. някакъв от техномагазините уж аудиокабел,някакви знайни и незнайни кабели,проел 2 кв. и в момента съм с  екос 2.2 кв./най-евтиния модел/С всеки един от изброените системата ми звучи различно,но за съжаление с нито един от тези по 1-2 лв.,не свири по-добре отколкото с кабел за аудио.Най-неутрално и като едно цяло според мен звучи с екоса,а най-музикално с проела,колкото и да ми изглежда учудващо предвид това,че е предназначен за профи озвучаване.Между другото проел не е лошо решение,ако на някой не му се дават пари за кабели.С обикновенния 4 кв. уж за аудио звучи омазано отвсякъде уж има повече бас ама само уж,отврат направо.Мостовака се справя най-добре от непредназначените за аудио кабели,но пък някакси баса ,който е в изобилие заради дебелината  ,се отделя от останалата част и на някои парчета става малко сякаш е от друга песен,високите не са добре,в средата липсва нещо  ;D.Следващият ми кабел смятам да е пак екос,но друг модел,който смятам че ще ми лепне отвсякъде.Та в аудиокабелите не знам какво има,но ако човек открие кабела,който пасва най-добре на системата му си струва всеки лев,стига човек да има да ги даде.

Неактивен bozhidarg

  • Публикации: 126
Re:Въпрос за окабеляване
« Отговор #12 -: Януари 13, 2011, 17:50:11 pm »
Аз ще взимам тия дни за центъра и двете предни по 3 метра демек 9 метра,тоя дето е изложен в магазина на форума,някъде 5 лв на метър беше,та въпросът е за мойте инфинита нисък клас дали ще е добре?

vaso_bobinata

  • Гост
Re:Въпрос за окабеляване
« Отговор #13 -: Януари 13, 2011, 18:09:14 pm »
Кабелите за вътрешни ел. обзавеждане се различават от аудио кабелите най вече със състава си . Сплавите на един или друг производител се различават коренно от там идват и различните характеристики .Аудио кабелите на Гамакабел са произведени по БДС който стандарт обаче е с доста големи допустими граници(както и всички кабели за електро инсталаций).При тези кабели от значение е ниската им себестойност важното е съпротивлението да е в някакви нормативи. При по сериозните производители на аудио кабели се ползват различни стандарти ,концепций , сплави и екрани на кабела, това от своя страна води и до по добро "звучене" на кабела . Аз лично съм пробвал и имам 4 вида аудио кабели - Jamo silver 2х1.5, такъв на гамакабел 2х2.5 , Eagle cabel silver line 2х4 (той е двукомпонентен медни и сребърни жила усукани ) и QED 2х1.5 .Четирите вида кабели звучат различно и са от ниския ценови диапазон .

PS. В момента съм вързал QED за високите честоти и Eagle за ниските  . Кабелите QED (10вл./м) и  Eagle(14.5лв./м) завучат в пъти по добре от тези на Jamo и гамакабел. Преди да тестваш сам няма да разбереш разликата .     
Добре според теб кое е по важно марка и модел на кабела или квадратурата. Защото според мен е определящо квадратурата а 6 mm2 Примерно Eagle Cable e 30 левчета по памет  и само за основните ми трябват 14 метра щото съм на Би-ампинг. 400 левчета за тест-а незнам мога да си купа 20 филма от blu-ray.com :) за тия пари :) 

vaso_bobinata

  • Гост
Re:Въпрос за окабеляване
« Отговор #14 -: Януари 13, 2011, 18:44:24 pm »
Аз от технически спецификации не разбирам. Затова и не държа да има някаква мистична формула изписана на кабела.
Чувам ли разлика, харесва ли ми, плащам му цената. Колко надценка си е сложил търговеца и производителя ми е все едно.
Това е правилната логика и те съветвам да направиш някакво усилие. Не е нужно да си купиш скъпия кабел и то за всички колони.
Ако искаш аз ще ти купя 5 метра от този "скъпия" по 4000 лв/километъра и ще отидем в някой магазин, където да го сравниш със друг "супер хай-енд" кабел за 10-15 лв/м. Ако не чуеш разлика /което не е изключено/, ти го подарявам.
Никой не е тръгнал да те натиска да купуваш кабел за 2000 лв/м. В една система като твоята е напълно разумно да се довериш на един производител, койтоправи само аудио кабели и ги продава по 5-10 лв./м. За една 5.1 система в нормална стая ще ти струва 150 лв. някъде. Аз лично съм се убеждал на два пъти, че между кабел за 1 лв./м. и такъв за 10м. има разлика.

Няма нужда бате да ми подаряваш някакви неща. Просто имам научен интерес към казуса.
И обичам когато давам пари да знам защо ги давам.

ОК кажи какво сечение ще тестваме, ще купя същото сечение бакър Гамакабел некав многожилен примерно ПВ-А2 (laudspeaker кабела на гамакабел никой от дистрибуторите не го зарежда в голями сечения всички купуват сечения до 2,5мм2 ) и ще направим blind тест, ако познаеш по-малко от 9 от 10 пъти кой кабел слушаме.  Ставаш за резил :)
Ако не аз ставам за резил.

И ще качим тука резултатите :)

Даже ако искаш мога да сложа на гамакабела кабелни обувки бакърени да ги натисна с велера и да турна син термо шлаух отгоре почти ще мязат на хай-фай.

И да не се покриеш нещо сега :)